Zakaz konkurencji
Tematem przewodnim drugiego numeru pisma „HR Business Partner” są nowoczesne metody pozyskiwania pracowników. Styczniowe wydanie pełne jest wskazówek ludzi biznesu, którzy dzieląc się swoim doświadczeniem, poruszają takie zagadnienia jak:
W rubryce „Temat numeru” publikujemy artykuł Jacka Krajewskiego pt. „Marka rekrutera. Siła, która przyciąga kandydatów”. Ekspert ds. HR z wieloletnim doświadczeniem opisuje błędy popełniane przez rekruterów, kreujących swój wizerunek w sieci oraz poleca narzędzia online, na jakich bazuje skuteczna strategia budowania marki osobistej. Tekst dostarcza cennej wiedzy, pozwalającej lepiej komunikować się z kandydatami i przyciągać do firmy najlepszych pracowników.
Osobne miejsce w naszym magazynie poświęciliśmy ważnemu zagadnieniu, jakim jest zwiększenie motywacji pracowników do udziału w szkoleniach, wykorzystujących elementy grywalizacji. Temat efektywnego angażowania personelu organizacji podejmuje Paweł Tkaczyk – ekspert ds. marketingu, brandingu i social media, przekonując, że „grywalizacja to właśnie nauka o wstrzykiwaniu frajdy do rzeczy, które normalnie frajdy nie sprawiają (jak uczestnictwo w znakomitej części obowiązkowych szkoleń w firmie). Tym, co tworzy frajdę, są magiczny krąg, fabuła oraz nagrody”. Paweł Tkaczyk zapewnia również, że zwiększanie motywacji pracowników z pomocą trzech powyższych elementów, funkcjonujących w ramach jednego systemu nagradzania, przynosi lepsze rezultaty i generuje mniejsze koszty, niż angażowanie pracowników z pomocą materialnych nagród.
Uwadze czytelników polecamy w szczególności artykuł Aleksandry Łozowskiej i Krzysztofa Szostoka pt. „Candidate experience journey. Czy wiesz, jaką podróż przebywają Twoi kandydaci?”. Tekst uznanych psychologów i konsultantów HR traktuje o zmianie perspektywy w procesie rekrutacji, który pozwala zobrazować rekruterowi drogę, jaką przebywa kandydat od momentu pierwszego zetknięcia się z daną organizacją po nawiązanie z nią współpracy. Analiza doświadczeń osób aplikujących na dane stanowisko dostarcza cennej wiedzy, umożliwiającej budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa i pozyskiwanie pracowników zgodnie ze strategią „wygrany – wygrany”. Jednym z narzędzi służących analizie doświadczeń kandydata jest candidate journey map. Mapa wizualna ukazuje jak wygląda proces aplikowania do firmy w oczach pracownika, wykraczając poza jego wdrożenie na dane stanowisko.
Szukasz praktycznych porad, które pozwolą Ci przekonać dyrektora sprzedaży, aby rozwijał ludzi? W rubryce „Strategia i wdrażanie” opisujemy narzędzie evidence based HR, umożliwiające przewidywanie potrzeb biznesu i rozmawianie o nich z członkami zarządu oraz osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie finansami w organizacji.
Kolejnym instrumentem badającym doświadczenia kandydatów i pracowników jest net promoter score – NPS – znanym jako syntetyczny wskaźnik lojalności. Służy on kształtowaniu procesów rekrutacyjnych i wzmacnianiu kultury organizacyjnej. Dział HR wdrażając narzędzie net promoter score zyskuje możliwość podjęcia działań korekcyjnych zgodnie z tym, czego oczekują kandydaci na dane stanowisko i obecni pracownicy firmy. Na czym dokładnie polega NPS i dlaczego jest doskonałym narzędziem wykorzystywanym w human resources? Na te pytania odpowiadamy na łamach styczniowego numeru czasopisma „HR Business Partner”.
W rubryce „Prawo pracy w praktyce” publikujemy artykuł Eweliny Gumiennej pt. „Zakaz konkurencji – zastosowanie, złamanie, konsekwencje. Jakie konsekwencje można wyciągnąć wobec pracowników naruszających zakaz konkurencji albo dopuszczających się nieuczciwej konkurencji?”. Ekspert ds. prawa pracy radzi, jakie konsekwencje można wyciągnąć w stosunku do pracownika niepowstrzymującego się od działań konkurencyjnych wobec swojego pracodawcy oraz objaśnia jak skonstruować umowę o zakazie konkurencji.
Na łamach drugiego wydania magazynu publikujemy artykuł Anny Walaszek pt. „Podręcznik Dev Knighta, czyli jak budować zaangażowanie pracownika od pierwszych chwil w firmie”. Ekspertka związana z branżą IT wyjaśnia, kiedy warto przygotować podręcznik dla nowego pracownika, jakie informacje powinny znaleźć się w handbooku oraz kogo zaangażować do jego stworzenia. Anna Walaszek podkreśla, że „inny handbook stworzy duża korporacja biomedyczna, inny kilkudziesięcioosobowa firma IT. Jedne podręczniki będą bardziej formalne, inne mniej”; pewne elementy są jednak wspólne dla wszystkich rodzajów organizacji. Dlaczego warto stworzyć taki dokument i komu ma on służyć? Dowiesz się tego czytając styczniowy numer pisma „HR Business Partner”.
W rubryce „Stare wyzwania, nowe podejście” opisujemy metodę wspierającą efektywne pozyskiwanie pracowników spełniających kryteria progowe, wpisujących się w kulturę oraz przyjętą politykę personalną danej firmy. Narzędzie diversity hire przybliża czytelnikom Dominik Fliśnik w artykule pt. „Diversity hiring – sposób na strategię rekrutacyjną, która łamie stereotypy”. Kierownik ds. rekrutacji z wieloletnim doświadczeniem w globalnych korporacjach wyjaśnia, kiedy wdrożenie diversity hiring może się nie udać i w jakim środowisku pracy ma ono największe szanse przetrwania.
Zawartość dostępna online
Prawo pracy w praktyce
Zakaz konkurencji
Strefa Inspiracji
Candidate experience journey
Net Promoter Score w praktyce działu HR
Kierunek rozwój
Jak skutecznie wdrażać w organizacji
Lekcje z podwórkowego boiska
Employer branding
Podręcznik Dev Knighta
Jak stworzyć personę idealnego kandydata
Stare wyzwania, nowe podejście
Diversity hiring
Strategia i wdrażanie
Biznes chce słuchać liczb i konkretów
Zmiana kursu zarządzania pracą w Enel-Med
Temat Numeru
Jak rozmawiać z biznesem o potrzebach rekrutacyjnych
Marka rekrutera
Skuteczna komunikacja z pasywnym kandydatem
Sourcing is king