Diversity hiring

sposób na strategię rekrutacyjną, która łamie stereotypy

Stare wyzwania, nowe podejście

W odpowiedzi na rynek pracownika jednym z coraz częściej stosowanych narzędzi jest tzw. metoda diversity hiring, która z założenia próbuje łamać dotychczasowe stereotypy dotyczące wymagań na poszczególnych stanowiskach pracy.

Z artykułu dowiesz się:

  • Diversity hiring – czy to jedynie wymysł współczesności, czy niezbędne narzędzie w rękach rekruterów na rynku kandydata?
  • Jak skutecznie wdrożyć diversity hiring do codziennych działań rekruterów i jak przekonać do tego menedżerów?
  • Kiedy wdrożenie diversity hiring może się nie udać i w jakim środowisku pracy ma ono największe szanse przetrwania?

 

W dobie dynamicznego rozwoju lokalnego rynku pracy (zwłaszcza sektora BPO/SSC) pracownicy działów HR niemal codziennie mierzą się z wyzwaniem dotyczącym pozyskiwania kandydatów spełniających kryteria progowe, wpisujących się w kulturę oraz przyjętą politykę personalną danej firmy. Mimo popularyzacji kierunków studiów związanych z informatyką czy finansami, na rynku wciąż brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Podobne braki odczuwalne są na szczeblu kadry menedżerskiej. Sytuacja na rynku pracy skłania rekruterów do wdrażania metody diversity hiring, dzięki której firmy zyskują dostęp do szerszego grona kandydatów oraz udostępniają własnym pracownikom bardziej wszechstronne możliwości rozwoju zawodowego. Jednym z głównych wyzwań stojących przed rekruterami przy wdrażaniu metodologii diversity hiring staje się przekonanie dyrektorów operacyjnych do nowego spojrzenia na swój dział i przedefiniowania dawno utartych ścieżek. Czy nie jest jednak prawdą, że to nasza różnorodność napędza rozwój tego świata? A fakt, że każdy z nas myśli i postrzega rzeczywistość na swój sposób, prowadzi do sytuacji, w których zaczynamy zadawać sobie pytanie, czy to, co dobre, nie może być lepsze?

Zanim zastanowimy się nad tym, czy i jak wdrażać diversity hiring w naszą strategię rekrutacyjną, powinniśmy odpowiedzieć na pytanie, co rozumiemy poprzez różnorodność.

Kobiety do komputerów!

Jednym z najbardziej oczywistych czynników definiujących naszą różnorodność w miejscu pracy jest płeć. Przez lata w naszym społeczeństwie panował wyraźny podział na z...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI