Dołącz do czytelników
Brak wyników

Sourcing is king
Jak korzystać z nowoczesnych form pozyskiwania kandydatów

Artykuły z czasopisma | 7 marca 2018 | NR 2
351

O rynku kandydata i trudnościach związanych z pozyskaniem nowych pracowników słyszymy niemal codziennie. Tymczasem jednak większość organizacji w kraju korzysta ciągle z dość ograniczonych metod pozyskiwania pracowników. Wobec trudności związanych z dotarciem do kandydatów warto więc rozważyć bardziej nowoczesne rozwiązania rekrutacyjne, a wśród nich sourcing.

Z artykułu dowiesz się:

 • Jaka jest skuteczność tradycyjnych form pozyskiwania kandydatów i co Cię czeka, jeśli nadal będziesz im wierny?
 • Czym jest sourcing i jak stosować tę metodę w praktyce?
 • Jakie są ulubione narzędzia sourcerów oraz w jaki sposób skutecznie z nich korzystać?

 

Metody rekrutacji pracowników można podzielić według wielu różnych kryteriów. Na rynku funkcjonuje m.in. podział na metody tradycyjne i nowoczesne, choć warto zaznaczyć, że bywa on mylący. Wiele metod rekrutacji zaliczanych do nowoczesnych to jedynie delikatnie zmodyfikowane formy rekrutowania pracowników znane już od dawna. Moim zdaniem najwłaściwszy jest podział opierających się na kanałach komunikacji z potencjalnym pracownikiem:

 1. Rekrutacja poprzez ogłoszenia o pracy

Stosowanie ogłoszeń o pracy charakteryzuje się stosunkowo niskim nakładem pracy, z drugiej jednak strony, po zamieszczeniu ogłoszenia, rekruter ma niewielką kontrolę nad przebiegiem procesu. 

 1. Rekrutacja poprzez działania online

Działania online wiążą się nie tylko z publikowaniem treści w internecie, w tym w social mediach. Obecność kandydatów w sieci sprawia, że możliwe jest dotarcie do nich bezpośrednio. Takie działania wymagają oczywiście specjalistycznej wiedzy dotyczącej stanowisk, na które prowadzimy rekrutację, ale też znajomości platform online i metod wyszukiwania informacji. 

 1. Rekrutacja poprzez działania offline

Choć nie stanowią zasadniczej rewolucji, działania prowadzone offline zyskały w ostatnich latach ogromną popularność na polskim rynku. Często prowadzone są w ramach szerszej strategii wizerunkowej, mogą jednak równie skutecznie pomóc w realizacji bieżących celów rekrutacyjnych. Przykłady takich działań to organizacja meetupów, udział w targach pracy, czy konferencjach branżowych.

 1. Rekrutacja poprzez współpracę z agencją

Koszt zatrudnienia pracownika dzięki agencji wydaje się na pierwszy rzut oka wysoki, z drugiej jednak strony pozwala często uniknąć inwestowania dodatkowych środków w mniej skuteczne rozwiązania.

Czym jest sourcing

Rosnące problemy z pozyskiwaniem pracowników, w szczególności tych o konkretnych, socjalistycznych umiejętnościach, sprawiają, że dział HR powinien skupić się na pozyskiwaniu kandydatów pasywnych. Jak dotrzeć do pracowników, którzy aktualnie nie szukają pracy? Odpowiedzią jest sourcing.

 

Sourcing, nazywany inaczej aktywnym wyszukiwaniem kandydatów, to metoda bezpośredniego dotarcia do kandydatów za pomocą informacji dostępnych w sieci. 

 

Dzięki wbudowanym wyszukiwarkom profili, portale takie jak LinkedIn czy GoldenLine pozwoliły wielu rekruterom skutecznie docierać do kandydatów dostępnych wcześniej wyłącznie dzięki współpracy z agencjami.  

Zasadniczo jednak sourcing opiera się przede wszystkim na umiejętności wyszukania informacji o kandydatach za pomocą wyszukiwarki, np. Google. Przy użyciu zaledwie kilku podstawowych komend i operatorów, sourcerzy mogą zawęzić wyniki wyszukiwania tak, by odnaleźć interesujące treści w jak najkrótszym czasie.

 

Podstawowe operatory

Operator

Efekt

Przykład

AND lub spacja

Wyszukiwanie dwóch lub więcej słów-kluczy

programista AND Java    

OR lub |

Wyszukiwanie jednego z wielu słów-kluczy

Kraków OR Warszawa

NOT lub –

Wykluczenie słów-kluczy z wyników wyszukiwania

programista NOT starszy

„”

Wyszukiwanie konkretnej frazy

„starszy programista Java”

 

Podstawowe komendy

Komenda

Efekt

Przykład

site:

Przeszukiwanie konkretnej domeny

site:linkedin.com

inurl:

Wyszukiwanie wewnątrz linku URL

inurl:profile

intitle:

Wyszukiwanie w tytule strony

intitle:Kraków

filetype:

Wyszukiwanie dokumentów

filetype:pdf

 

Operatorami można posłużyć się zarówno w wyszukiwarkach internetowych, jak i konkretnych bazach danych, np. wewnętrznym systemie zarządzania aplikacjami kandydatów. Nie wszystkie bazy danych oferują taką możliwość, a inne pozwalają na użycie operatorów spoza znajdującej się powyżej listy. Planując wdrożenie działań sourcingowych, należy więc koniecznie sprawdzić, czy używane w firmie narzędzia zapewniają taką możliwość.

 

Gdzie znaleźć wiedzę z zakresu sourcingu?

 • Poland Sourcing Community – to największa polska grupa, której członkowie na co dzień dzielą się wiedzą z tego zakresu, prowadzona w języku polskim.
 • Secret Sourcing Group – to grupa zrzeszająca rekruterów z całego świata poświęcona wspólnemu rozwiązywaniu sourcingowych wyzwań.
 • SourceCon – to jedno z największych repozytoriów wiedzy sourcingowej dostępne w języku angielskim w formie bloga.

 

Nieco bardziej zaawansowane możliwości wyszukiwania stwarza użycie komend. To właśnie jedna z komend umożliwia prowadzenie tzw. X-ray search, czyli wyszukiwania informacji znajdujących się w konkretnej domenie.

Ze względu na opisane powyżej elementy, sourcing jest ciągle traktowany jako specjalizacja w rekrutacji wymagająca pewnej wiedzy technicznej. W rzeczywistości jednak pods...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy