Pierwsze wydanie magazynu „HR Business Partner” dostarcza cennej wiedzy z zakresu funkcjonowania biznesu, analizowania zachodzących w organizacjach procesów, a także wsparcia profesjonalistów w rozwiazywaniu problemów strategicznych, marketingowych i sprzedażowych. Temat numeru porusza ważne zagadnienie, jakim jest efektywne partnerstwo biznesowe w dobie rosnącego dostępu do zasobów, technologii i finansów. Grzegorz Filipowicz, ekspert ds. zarządzania zasobami ludzkimi z 27-letnim doświadczeniem w obszarze rozwoju zawodowego podkreśla, że „HR Business Partner, jeśli ma być wiarygodny, powinien znać się na dziedzinie, w której się porusza. Między innymi dlatego tak często świetnie sprawdzają się w tej roli doświadczeni pracownicy, którzy dodatkowo odkryli w sobie talenty związane z pracą z ludźmi – niekoniecznie w funkcji menedżera.” Partnerstwo biznesowe ma zapewniać sprawną realizację celów danej jednostki organizacyjnej lub całej organizacji. Jak zbudować model oparty na dialogu, zaufaniu i idei otwartej współpracy? Dowiesz się tego czytając listopadowe wydanie pisma.
W rubryce „Prawo pracy w praktyce” publikujemy artykuł Jakuba Wezgraja, traktujący o wpływie, jaki wdrażanie RODO wywiera na funkcjonowanie działu HR i przechowywanie danych kadrowych w przedsiębiorstwie. Radca prawny i ekspert w dziedzinie ochrony danych osobowych wymienia również nowe obowiązki, które zostaną nałożone na dział HR po wdrożeniu RODO oraz informuje, jak z wyprzedzeniem przygotować organizację do nowych zadań.
Na łamach niniejszego pisma poruszamy też takie zagadnienia jak:
Na szczególną uwagę czytelnika zasługuje artykuł Eweliny Gumiennej pt. „Elastyczna organizacja czasu pracy – oczekiwania pracowników vs. interes pracodawcy”. Ekspert ds. prawa pracy
z wieloletnim doświadczeniem wskazuje w nim, jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcy w związku z wprowadzeniem telepracy oraz kiedy pracownik może ubiegać się o elastyczny czas pracy czy zwolnienie z pracy w celach załatwienia sprawy prywatnej. Artykuł dostarcza cennych informacji, pomagających w wyborze najefektywniejszego modelu organizacji czasu pracy, który warto zarekomendować pracodawcy.
W rubryce „Kierunek rozwój” publikujemy artykuł Beaty Dranikowskiej pt. „Jak rozmawiać z biznesem o rozwoju pracowników? Dlaczego szkolenia nie są najlepszym lekarstwem na bolączki organizacji?” Uznany psycholog, ekonomista, trener i konsultant biznesowy wyjaśnia w nim, dlaczego przedsiębiorcy traktują szkolenia jako skuteczne remedium na wewnętrze problemy firmy i jakie czynniki powodują, że działanie to nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Interesujące zagadnienie porusza Maja Gojtowska w artykule pt. „Rekrutacja IT w mediach społecznościowych. Jak robić to skutecznie?”. Ekspert w zakresie PR i komunikacji wewnętrznej, specjalizujący się w employer brandingu i komunikacji w obszarze rekrutacji i HR opisuje etapy podróży kandydata – candidate journey – na specyficznym rynku pracy w branży IT oraz dzieli się wiedzą w zakresie tworzenia treści w mediach społecznościowych, które zainteresują specjalistów w dziedzinie technologii informacyjnej. Maja Gojtowska wymienia również osiem rodzajów postów, jakie powinny znaleźć się na profilach przedsiębiorstw prowadzących rekrutację IT.
Model Human Performance Improvement, czyli nowy wymiar patrzenia na funkcjonowanie organizacji poprzez rozwój pracowników i ich efektywności opisuje Adam Walerjańczyk, przedsiębiorca, trener, coach i konsultant. Ekspert podkreśla, że „w modelu HPI punktem wyjścia zawsze będą kluczowe cele organizacji, a jeszcze lepiej wskaźniki biznesowe, na które chcemy wpłynąć.” Działanie to pozwala porządkować pracę i radykalnie zwiększyć szansę na realną poprawę sytuacji przedsiębiorstwa. W jaki sposób model HPI może pomóc w rozmowie z zarządem o konieczności zmian w polityce personalnej firmy? Na to pytanie odpowiadamy na łamach listopadowego wydania pisma.
Osobne miejsce w listopadowym numerze „HR Business Partner” poświęcamy tematyce pozytywnej adaptacji w nowym miejscu pracy. Z artykułu Agnieszki Bożek pt. „Wdrażanie nowego pracownika” dowiesz się, jaka jest rola bezpośredniego przełożonego, działu HR i współpracowników w procesie integracji nowego pracownika z zespołem.