Dołącz do czytelników
Brak wyników

Podręcznik Dev Knighta
czyli jak budować zaangażowanie pracownika od pierwszych chwil w firmie

Artykuły z czasopisma | 7 marca 2018 | NR 2
233

Firmowy handbook jest dokumentem, którego podstawowym zadaniem jest zapoznanie nowego pracownika z firmą i jej realiami. Na łamach handbooka możemy omówić zasady oraz kulturę pracy w miejscu, w którym pracownik właśnie się znalazł, aby pomóc mu szybko odnaleźć się w nowym miejscu pracy. Jak przygotować taki dokument, aby był ciekawy dla czytającego i wspierał nasze działania employerbrandingowe?

Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy warto przygotować podręcznik dla nowego pracownika?
  • Jakie informacje powinny znaleźć się w handbooku oraz kogo zaangażować do jego stworzenia?
  • Co zrobić, by nie zanudzić treścią i jednocześnie przekazać komplet niezbędnych informacji?

 

Ideę firmowego handbooka rozpropagowała amerykańska firma Valve, która w 2012 r. wydała pierwszą edycję Valve: Handbook For New Employees. PDF został zilustrowany miłymi dla oka grafikami i opowiadał o „płaskiej kulturze pracy”, jaka panuje u giganta branży gier komputerowych. Handbook Valve stał się inspiracją dla pracodawców na całym świecie, opowiadając o tym, jak pracuje się w firmie, która co roku generuje stale rosnące zyski i tworzy produkty wnoszące innowacje na agresywnym i wymagającym rynku gier komputerowych. I zatrudnia najlepszych z najlepszych.

Inny handbook stworzy duża korporacja biomedyczna, inny kilkudziesięcioosobowa firma IT. Jedne podręczniki będą bardziej formalne, inne mniej. To, którą drogą pójdziecie, zależy od Was.

 

Kiedy warto przygotować firmowy handbook

Handbook nie może być dokumentem, który wyjdzie spod Waszych palców wymęczony i sztywny, bo „góra” kazała Wam przygotować podręcznik dla nowych pracowników. Wręcz przeciwnie, musi być to coś, co zarazi nowego lub potencjalnego kandydata tym, czym sami czujecie się przez Waszą firmę zarażeni albo zafascynowani. Chcecie zakomunikować światu, jak się u Was pracuje? Chcecie oznajmić nowym pracownikom, jaka kultura pracy panuje w Waszej firmie i czego powinni spodziewać się jeszcze przed właściwym spotkaniem rekrutacyjnym? Chcecie uprościć lub zwyczajnie zrobić bardziej ludzkimi Wasze procesy onboardingowe? Chcecie – wreszcie – uchylić rąbka tajemnicy i pokazać Waszym klientom, jak pracuje się u Was i z Wami? Stwórzcie firmowy handbook.

 

Handbooki przygotowane przez firmę eEngine.pl 

 

eEnginowe handbooki powstały dlatego, że uważamy, iż nasza kultura pracy nie odbiega w swej jakości od tej, którą prezentuje chociażby Valve. Finalnie stworzyliśmy dwa podręczniki – jeden dla programistów, drugi dla Project Managerów. Podręcznik Dev Knighta przeznaczony dla developerów zawiera informacje przydatne z punktu widzenia programisty oraz kilka słów ogólnie opisujących kulturę naszej firmy. PMwork to z kolei podręcznik mówiący o tym, w jaki sposób realizujemy powierzone nam projekty oraz jakie pryncypia towarzyszą nam przy okazji komunikacji z klientami oraz developerami. Naszym zdaniem oba handbooki uzupełniają się, pokazując kulturę pracy wewnątrz firmy, ale również to, w jaki sposób to, co „w środku”, przenika do naszych relacji z klientami, niczym yin i yang. 

Co mieć na uwadze, tworząc swój handbook

Nie spotkacie dwóch takich samych podręczników. Inny handbook stworzy duża korporacja biomedyczna, inny kilkudziesięcioosobowa firma IT. Jedne podręczniki będą bardziej formalne, inne mniej.

To, którą drogą pójdziecie, zależy od Was.

Przy projektowaniu handbooka musicie pamiętać o kluczowych elementach:

1. Pomyślcie, co Was wyróżnia
Przed rozpoczęciem pracy nad własnym podręcznikiem, odpowiedzcie sobie na pytanie: co sprawia, że nasza organizacja jest wyjątkowa? Określcie, co charakteryzuje Waszą firmę i jakie jej cechy będziecie chcieli eksponować. Ważne, aby handbook nie był laurką Waszego przedsiębiorstwa, ale opisywał organizację taką, jaka jest. Jeżeli podręcznik będzie przedstawiał jedno, a rzeczywistość drugie, nowy pracownik szybko wyczuje, co zostało podkoloryzowane, i straci do Was zaufanie. 

2. Określcie, co chcecie zawrzeć w handbooku
eEnginowy Podręcznik Dev Knighta powstawał na przestrzeni pięciu miesięcy. Prawdę mówiąc, mógłby on być tworzony nawet do dziś, ponieważ do firmowego handbooka zawsze można dopisać coś nowego, bawić się konwencją i w zasadzie nigdy nie uznać, że został skończony. Finalna wersja była wielokrotnie zmieniana oraz poprawiana. Dlatego też ważne jest, aby tworząc taki podręcznik, zapomnieć o tym, że kiedykolwiek wyda się on Wam idealny. Najlepiej do tworzenia handbooka podejść  projektowo. Określcie te elementy, które muszą znaleźć się w jego pierwszej edycji, a następnie skupcie się na ich realizacji. Nastawcie się na to, że w informacji zwrotnej od odbiorców Waszego handbooka zawsze znajdziecie uwagi, że czegoś w nim brakuje. Protip to gromadzenie tych uwag tak, aby (oczywiście po przefiltrowaniu) wprowadzić je do przyszłych wydań podręcznika. Niech podczas tworzenia przyświeca Wam myśl done is better than perfect.

3. Piszcie zwinnie!
Handbook to dokument złożony. Z jednej strony powinien być wypełniony merytorycznymi zagadnieniami, z drugiej zaś napisany tak, żeby...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy