Dołącz do czytelników
Brak wyników

Podręcznik Dev Knighta
czyli jak budować zaangażowanie pracownika od pierwszych chwil w firmie

Artykuły z czasopisma | 7 marca 2018 | NR 2
0 1038

Firmowy handbook jest dokumentem, którego podstawowym zadaniem jest zapoznanie nowego pracownika z firmą i jej realiami. Na łamach handbooka możemy omówić zasady oraz kulturę pracy w miejscu, w którym pracownik właśnie się znalazł, aby pomóc mu szybko odnaleźć się w nowym miejscu pracy. Jak przygotować taki dokument, aby był ciekawy dla czytającego i wspierał nasze działania employerbrandingowe?

Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy warto przygotować podręcznik dla nowego pracownika?
  • Jakie informacje powinny znaleźć się w handbooku oraz kogo zaangażować do jego stworzenia?
  • Co zrobić, by nie zanudzić treścią i jednocześnie przekazać komplet niezbędnych informacji?

 

POLECAMY

Ideę firmowego handbooka rozpropagowała amerykańska firma Valve, która w 2012 r. wydała pierwszą edycję Valve: Handbook For New Employees. PDF został zilustrowany miłymi dla oka grafikami i opowiadał o „płaskiej kulturze pracy”, jaka panuje u giganta branży gier komputerowych. Handbook Valve stał się inspiracją dla pracodawców na całym świecie, opowiadając o tym, jak pracuje się w firmie, która co roku generuje stale rosnące zyski i tworzy produkty wnoszące innowacje na agresywnym i wymagającym rynku gier komputerowych. I zatrudnia najlepszych z najlepszych.

Inny handbook stworzy duża korporacja biomedyczna, inny kilkudziesięcioosobowa firma IT. Jedne podręczniki będą bardziej formalne, inne mniej. To, którą drogą pójdziecie, zależy od Was.

 

Kiedy warto przygotować firmowy handbook

Handbook nie może być dokumentem, który wyjdzie spod Waszych palców wymęczony i sztywny, bo „góra” kazała Wam przygotować podręcznik dla nowych pracowników. Wręcz przeciwnie, musi być to coś, co zarazi nowego lub potencjalnego kandydata tym, czym sami czujecie się przez Waszą firmę zarażeni albo zafascynowani. Chcecie zakomunikować światu, jak się u Was pracuje? Chcecie oznajmić nowym pracownikom, jaka kultura pracy panuje w Waszej firmie i czego powinni spodziewać się jeszcze przed właściwym spotkaniem rekrutacyjnym? Chcecie uprościć lub zwyczajnie zrobić bardziej ludzkimi Wasze procesy onboardingowe? Chcecie – wreszcie – uchylić rąbka tajemnicy i pokazać Waszym klientom, jak pracuje się u Was i z Wami? Stwórzcie firmowy handbook.

 

Handbooki przygotowane przez firmę eEngine.pl 

 

eEnginowe handbooki powstały dlatego, że uważamy, iż nasza kultura pracy nie odbiega w swej jakości od tej, którą prezentuje chociażby Valve. Finalnie stworzyliśmy dwa podręczniki – jeden dla programistów, drugi dla Project Managerów. Podręcznik Dev Knighta przeznaczony dla developerów zawiera informacje przydatne z punktu widzenia programisty oraz kilka słów ogólnie opisujących kulturę naszej firmy. PMwork to z kolei podręcznik mówiący o tym, w jaki sposób realizujemy powierzone nam projekty oraz jakie pryncypia towarzyszą nam przy okazji komunikacji z klientami oraz developerami. Naszym zdaniem oba handbooki uzupełniają się, pokazując kulturę pracy wewnątrz firmy, ale również to, w jaki sposób to, co „w środku”, przenika do naszych relacji z klientami, niczym yin i yang. 

Co mieć na uwadze, tworząc swój handbook

Nie spotkacie dwóch takich samych podręczników. Inny handbook stworzy duża korporacja biomedyczna, inny kilkudziesięcioosobowa firma IT. Jedne podręczniki będą bardziej formalne, inne mniej.

To, którą drogą pójdziecie, zależy od Was.

Przy projektowaniu handbooka musicie pamiętać o kluczowych elementach:

1. Pomyślcie, co Was wyróżnia
Przed rozpoczęciem pracy nad własnym podręcznikiem, odpowiedzcie sobie na pytanie: co sprawia, że nasza organizacja jest wyjątkowa? Określcie, co charakteryzuje Waszą firmę i jakie jej cechy będziecie chcieli eksponować. Ważne, aby handbook nie był laurką Waszego przedsiębiorstwa, ale opisywał organizację taką, jaka jest. Jeżeli podręcznik będzie przedstawiał jedno, a rzeczywistość drugie, nowy pracownik szybko wyczuje, co zostało podkoloryzowane, i straci do Was zaufanie. 

2. Określcie, co chcecie zawrzeć w handbooku
eEnginowy Podręcznik Dev Knighta powstawał na przestrzeni pięciu miesięcy. Prawdę mówiąc, mógłby on być tworzony nawet do dziś, ponieważ do firmowego handbooka zawsze można dopisać coś nowego, bawić się konwencją i w zasadzie nigdy nie uznać, że został skończony. Finalna wersja była wielokrotnie zmieniana oraz poprawiana. Dlatego też ważne jest, aby tworząc taki podręcznik, zapomnieć o tym, że kiedykolwiek wyda się on Wam idealny. Najlepiej do tworzenia handbooka podejść  projektowo. Określcie te elementy, które muszą znaleźć się w jego pierwszej edycji, a następnie skupcie się na ich realizacji. Nastawcie się na to, że w informacji zwrotnej od odbiorców Waszego handbooka zawsze znajdziecie uwagi, że czegoś w nim brakuje. Protip to gromadzenie tych uwag tak, aby (oczywiście po przefiltrowaniu) wprowadzić je do przyszłych wydań podręcznika. Niech podczas tworzenia przyświeca Wam myśl done is better than perfect.

3. Piszcie zwinnie!
Handbook to dokument złożony. Z jednej strony powinien być wypełniony merytorycznymi zagadnieniami, z drugiej zaś napisany tak, żeby lektura była dla czytelnika ciekawa. Dodatkowym elementem handbookowej układanki jest kwestia oprawy graficznej, która oprócz tego, że ciekawa, powinna być zgodna ze stylem i kolorystyką (CI) całej organizacji. Powyższe sprawia, że spisanie i złożenie kilkudziesięciu stron w całość staje się prawdziwym wyzwaniem. Musicie więc wziąć pod uwagę, że proces tworzenia handbooka może potrwać kilka miesięcy, warto więc pracę nad nim podzielić na etapy. W przypadku naszego Podręcznika Dev Knighta wyglądało to następująco:
Przez pierwsze trzy miesiące tworzyliśmy koncepcję całości, zastanawialiśmy się nad treściami oraz zbieraliśmy informacje od pracowników. Dopiero gdy przygotowaliśmy większość tekstów, zajęliśmy się opracowywaniem projektu graficznego handbooka. Sam podręcznik złożony jest z krótkich rozdziałów. Każdy z nich był projektowany osobno i dopiero po zatwierdzeniu ostatecznego wyglądu zawartych w nim treści tworzyliśmy kolejne. Wiecie, jak zjeść słonia, prawda? Kawałek po kawałku – tak samo podejdźcie do tworzenia własnego handbooka.

4. Zadbajcie o efekt synergii
Nasze podręczniki nigdy nie powstałyby w obecnej formie, gdyby przygotowywała je tylko jedna osoba. Dlatego, decydując się na stworzenie własnego handbooka, zadbajcie o to, aby pracował nad nim niewielki zespół. W naszym przypadku był to autor tekstów i ogólnej koncepcji całości handbooka, konsultanci projektu oraz grafik.

Firmowy handbook to – jak sama nazwa wskazuje – dokument, który swoje korzenie opiera w firmie i jej wartościach.

 

Tworząc zespół, miejcie na uwadze, by połączenie pracy Waszych współpracowników dało efekt synergii. Niech dwa plus dwa da razem pięć. Za stworzeniem podręcznika muszą stać pracownicy, którzy nie boją się zadawać pytań, a informacje zwrotne przekuwają w konkretne poprawki oraz zmiany w projekcie. 

 

 

Rzeczowo, konkretnie i szczerze

Firmowy handbook to – jak sama nazwa wskazuje – dokument, który swoje korzenie opiera w firmie i jej wartościach. W naszych handbookach zawarliśmy te informacje, które są wartościowe z naszego punktu widzenia. 

Tworząc podręcznik, nie owijaliśmy w bawełnę i napisaliśmy, jakich cech szukamy u ludzi, z którymi mamy zacząć współpracę. Kilkakrotnie mówimy na łamach handbooka o tym, jakich osób szukamy oraz na co zwracamy uwagę podczas rekrutacji. Ufamy, że pomaga to naszym potencjalnym kandydatom zrozumieć, czego możemy od nich oczekiwać i czy w ogóle nadajemy – i będziemy nadawali – na tych samych falach. 
Wszędzie tam, gdzie się da, stronimy od klasycznych regulaminów w formie wyliczanki i długich, żargonowych zdań. Używamy za to infografik.  Uważamy, że człowiek więcej zapamięta dzięki wizualnym instrukcjom, niż po przeczytaniu standardowego regulaminu. Poza tym można je powiesić w widocznym miejscu. eEnginowe zasady staramy się zresztą przemycać w wielu miejscach naszego podręcznika. 

Mówimy wprost, że zależy nam na tym, aby pracownicy pytali, kwestionowali oraz dociekali. 

Nie tylko zasady panujące w firmie przekuliśmy w infografiki. Także możliwe ścieżki rozwoju kariery developerów przedstawiliśmy za ich pomocą. Dodaliśmy tu również elementy grywalizacji – rozwój kompetencji przypomina kolejne poziomy gry i możliwe punkty do pozyskania (moce kodu). Po ich zdobyciu „gracz” przechodzi na kolejny poziom wtajemniczenia (awanse).

Historię rozwoju naszej firmy przedstawiliśmy – jakże by inaczej – na wykresie kołowym, oprócz suchych faktów zawierającym również ciekawostki, m.in. to, jak poszczególne etapy rozwoju przełożyły się na spożycie kawy w biurze. 

Więcej zapamiętuje się po przejrzeniu infografiki niż po lekturze regulaminu firmy.

 

W podręczniku zawarliśmy również opisy naszych najważniejszych klientów oraz projektów, które dla nich realizowaliśmy bądź realizujemy. Wszak to, z kim współpracujemy, mówi o nas bardzo wiele!

Bardzo ważne jest dla nas nawiązanie nici porozumienia między potencjalnymi lub nowymi developerami a naszą organizacją. Dlatego też w ramach wsparcia procesu onboardingowego podręcznik zawiera opis tego, jak będzie wyglądał pierwszy dzień pracy programisty, oraz tego, jak jego eEngine’owe życie będzie się toczyło w trakcie pierwszego miesiąca pracy. W celu jeszcze lepszego zro...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy