Czwarte wydanie czasopisma „HR Business Partner” otwiera case study Alior Banku pt. „Projekt «Milenialsi». Jak strategiczny HR powinien wspierać biznes”. Monika Stołowska przedstawia w nim najważniejsze założenia projektu „Milenialsi” i radzi, jak dostosować styl komunikacji do oczekiwań milenialsów.
W tym miesiącu podejmujemy również trudny temat molestowania i mobbingu w miejscu pracy. W rubryce „Prawo pracy w praktyce” znajdą Państwo ankietę pozwalającą ustalić, czy w organizacji dochodzi do niedozwolonych zachowań. Tym samym przypominamy Państwu, iż zgodnie z art. 94(3) § 1 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi w miejscu pracy.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Agnieszki Mróz pt. „Design thinking w praktyce działu HR”, który publikujemy w rubryce „Strefa inspiracji”. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, jak zaplanować efektywną sesję design thinking w zespole projektowym, jakie są przykładowe narzędzia design thinking i jak je wykorzystać we własnej organizacji.
W jaki sposób wartościowanie stanowisk pracy wpływa na kluczowe procesy zarządzania zasobami ludzkimi? Na czym polega sformalizowany proces wartościowania? Jakie dylematy i decyzje czekają HR Business Partnera podczas realizacji projektu wartościowania stanowisk pracy? Odpowiedzi na te pytania udziela Irmina Gocan w artykule zatytułowanym „Wartościowanie stanowisk pracy jako narzędzie wspierające realizację strategii personalnej”, znajdującym się w dziale „Strategia i wdrażanie”.
Państwa uwadze polecamy również tekst Joanny Skonieczko pt. „Lider jako fundament organizacji. Na przykładzie wdrożenia programu rozwoju liderów w Grupie Open Finance”. Autorka opisuje w nim programy menadżerskie, które zostały w ostatnim czasie wdrożone w spółach Grupy Open Finance – Akademia Menedżera Open Finance, Akademia Menedżera Home Broker i Talent Management „Zostań Liderem” i analizuje obecne trendy w zarządzaniu zespołem, skłaniające się ku coraz większemu partnerstwu, dialogowi, angażowaniu ludzi oraz oddawaniu inicjatywy zespołowi.
Czwarty numer czasopisma „HR Business Partner” zamyka artykuł Dominika Filipa zatytułowany „Mobbing i molestowanie w miejscu pracy – jak nie przekroczyć cienkiej granicy?”. Adwokat specjalizujący się w prawie cywilnym i prawie pracy, w szczególności w zakresie instytucji mobbingu, przybliża w nim, jakie zachowania pracodawcy mogą zostać uznane za mobbing i molestowanie w miejscu pracy, w jaki sposób reagować na zarzuty pracownika i jak skutecznie przeciwdziałać mobbingowi i molestowaniu w miejscu pracy.
Zachęcamy Państwa do lektury tekstu Dominika Filipa i zapoznania się z definicją mobbingu w miejscu pracy, która została sformułowana w art. 94(3) § 2 Kodeksu pracy. „Stwierdzenie, czy nastąpiło nękanie i zastraszanie pracownika, czy działania te miały na celu i mogły doprowadzić lub doprowadziły do zaniżonej oceny jego przydatności zawodowej, do jego poniżenia, ośmieszenia, izolacji bądź wyeliminowania z zespołu współpracowników, musi wynikać z obiektywnych kryteriów. Te zaś wynikają z racjonalnego postrzegania rzeczywistości, prowadzącego do właściwej oceny intencji drugiej osoby w określonych relacjach społecznych. Jeśli zatem pracownik ocenia określone zachowania jako mobbing, to zaakceptowanie jego stanowiska jest uzależnione od obiektywnego postrzegania tych przejawów zachowania w kontekście ujawnionych okoliczności faktycznych” – wyjaśnia ekspert.