„Coachingowy styl zarządzania w praktyce. Jak menedżerowie mogą rozmawiać z ludźmi, aby wydobyć z nich to, co najlepsze” to artykuł dr Grażyny Urbanik-Papp, który otwiera piąte wydanie czasopisma „HR Business Partner”. Z niniejszego tekstu dowiedzą się Państwo, czego potrzebują współcześni pracownicy, aby jeszcze bardziej zaangażować się w pracę.
Ponadto, w lipcu i sierpniu przedstawiamy przykłady niedozwolonych klauzul w umowach o pracę, informujemy, jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika oraz wyjaśniamy, czym jest coaching zespołowy.
Dlaczego skuteczny coaching może być pomocny? Jak wdrożyć w organizacji coachingowy styl zarządzania? W jaki sposób lider może korzystać z pytań coachingowych, aby orientować pracowników na cel i mobilizować ich wewnętrzne zasoby do jego osiągnięcia? Dowiedzą się tego Państwo czytając artykuł dr Grażyny Urbanik-Papp zatytułowany „Coachingowy styl zarządzania w praktyce. Jak menedżerowie mogą rozmawiać z ludźmi, aby wydobyć z nich to, co najlepsze”. Autorka przedstawia w nim trzy elementy skutecznego coachingu, pozwalające menadżerom implementować narzędzia coachingowe w organizacji.
„Trzy elementy są kluczowe, aby menedżerowie, kierownicy albo liderzy skutecznie implementowali narzędzia coachingowe w codziennej praktyce. Są to: postawa, umiejętności i znajomość narzędzi. Wspieranie ludzi, wiara w ich sukces to nie technika, dlatego bardzo ważna dla sukcesu menedżera-coacha jest postawa. Autentyczne przekonanie, że pracownik ma potencjał, który czeka na uwolnienie, że w odpowiednich warunkach jest w stanie działać samodzielnie i odpowiedzialnie i dzięki temu wnosić unikatowy wkład w realizację celów organizacji, stanowi podstawę działań coachingowych” – przekonuje dr Grażyna Urbanik-Papp na łamach lipcowego i sierpniowego wydania czasopisma „HR Business Partner”. Zachęcamy Państwa do lektury bieżącego numeru i zapoznania się z kluczowymi elementami skutecznego coachingu, stosowanego przez menedżerów.
Czym jest coaching zespołowy, kiedy go stosujemy oraz jakie warunki należy spełnić w organizacji, aby proces ten przyniósł oczekiwane rezultaty? Na te pytania odpowiada Rafał Szewczak w artykule zatytułowanym „Zespół w kryzysie. Zastosowanie coachingu zespołowego do zarządzania sytuacjami kryzysowymi w zespołach”.
„Słabe ogniwo. Niedozwolone klauzule w umowach o pracę” to artykuł dr Magdaleny Rycak i dra Artura Rycaka, znajdujący się w rubryce „Prawo pracy w praktyce”. Eksperci wyjaśniają w nim, które zapisy wprowadzone do umów o pracę są niezgodne z obowiązującymi przepisami oraz jakie konsekwencje dla pracodawcy wiążą się z umieszczaniem niedozwolonych klauzul w umowach o pracę.
W tym samym dziale publikujemy tekst Eweliny Gumiennej zatytułowany „Urlop wypoczynkowy. Zasady udzielania i praktyczne wskazówki”. Autorka podkreśla w nim, że „urlop wypoczynkowy to przywilej, do którego ma prawo każdy zatrudniony w ramach stosunku pracy, pracodawca ma z kolei obowiązek udzielać go zgodnie z przepisami prawa pracy. Żeby nie popełniać niepotrzebnych błędów, warto poznać podstawowe zasady obowiązujące przy jego udzielaniu”. Czytając niniejszy artykuł dowiedzą się Państwo, jakie okresy zaliczane są do „urlopowego stażu pracy” i kiedy należy zapłacić pracownikowi za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.