Networking w rekrutacji

Otwarty dostęp

Networking to umiejętność budowania i pielęgnowania relacji biznesowych z innymi ludźmi. To dość modny termin, kojarzący się przede wszystkim z przedsiębiorcami, dla których relacje z nowo poznanymi osobami mogą być przydatne na różnych etapach działania ich firmy. Każda taka osoba może bowiem okazać się inwestorem, odbiorcą produktów czy właśnie przyszłym pracownikiem.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest networking i z czym się kojarzy?
  • Jak sobie radzić z obawami przed stosowaniem networkingu?
  • Poprzez jakie kanały rekrutowani są dziś pracownicy?

 

Do każdej rekrutacji powinno się dobrać odpowiednie narzędzia i metody poszukiwania pracownika.

  1. Wśród najpopularniejszych metod (zgodnie z wynikami badania Global Recruiting Trends 2017, przeprowadzonego przez LinkedIn) na pierwszym miejscu znajdują się polecenia pracowników. W praktyce oznacza to, że korzystamy ze swojego networku, czyli sieci bliższych lub dalszych kontaktów. Na ogół są to osoby, z którymi pracowaliśmy w poprzednich miejscach pracy. Czasem są to osoby, które znamy prywatnie i o których wiemy, czym się zajmują.
  2. Na drugim miejscu w badaniu Global Recruiting Tredns 2017 plasują się strony firm oraz portale z ogłoszeniami.
  3. Trzecie miejsce zajmują zaś profesjonalne kanały social media. Budowanie jak najszerszej sieci kontaktów powinno być więc wpisane w pracę rekrutera. Osobnym zagadnieniem jest to, w jaki sposób zarządzać tymi kontaktami. O ile jednak umieszczanie ogłoszeń oraz wysyłanie wiadomości wydaje się metodą dość dobrze realizowaną przez rekruterów, o tyle temat networkingu nie jest jeszcze do końca umiejętnie wykorzystywany.

KILKA SŁÓW O NETWORKINGU

Rozwój każdej relacji może być inny, w zależności od potrzeby biznesowej. Bardzo istotne jest to, aby przedstawić drugiej stronie obszary swojego działania oraz poznać, w czym druga osoba się specjalizuje. Na tej podstawie osoba jest w stanie odpowiedzieć, czy jest tzw. match, co w praktyce oznacza obustronną korzyść. Niektórzy oczekują rezultatów „tu i teraz”, czasami natomiast na efekt trzeba poczekać kilka tygodni lub miesięcy

Cechy osobowości, takie jak ekstrawertyczność czy introwertyczność, mają duży wpływ na to, z jakim skutkiem wychodzi nam networking. Osoba introwertyczna często musi wyjść ze strefy komfortu, aby zacząć rozmowę z nieznaną sobie dotąd osobą. W dalszej części artykułu omówię networking online/offline i odniosę się do tego, w jaki sposób introwertyk może efektywnie nawiązywać nowe relacje biznesowe.

Rys. 1. Źródło: Global Recruiting Trends 2017

Networker to ktoś, kto zna wielu ludzi. Między nim a innymi osobami istnieje wiele połączeń (wspólnych znajomych). Poznane osoby warto dodawać do znajomych w portalach społecznościowych typu LinkedIn, Xing czy Facebook. Kiedyś myślałem, że liczy się ich liczba. Z perspektywy czasu jednak wolę poznać mniej osób, ale więcej o nich wiedzieć i być świad...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI