The future is now!

Wdrożenie digitalizacji procesów personalnych w Grupie NEUCA

Strefa Inspiracji

The future is now! Hasło kojarzone z kilkoma kampaniami reklamowymi popularnych marek, tekstem piosenki zespołu Offspring czy po prostu napisami na murach w wielu metropoliach świata. Coraz częściej używane jest przy okazji wydarzeń, konferencji czy prezentacji dotyczących rynku HR

Z artykułu dowiesz się:

 • Jakie były główne przesłanki wdrożenia systemu digitalizacji procesów personalnych?
 • Jakie pojawiły się wyzwania i jak sobie z nimi radziliśmy? 
 • W jaki sposób zmieniło to podejście do budowania zaangażowania pracowników na przykładzie działań rozwojowych?

 

Głównymi atrybutami nowej rzeczywistości są bardzo duża dynamika, zmienność, nieprzewidywalność. Bardzo szybko zmienia się świat wokół nas. Zarówno otoczenie i procesy biznesowe, w których funkcjonujemy, komunikujemy się i realizujemy swoje zadania, jak i styl życia i sposoby funkcjonowania w życiu prywatnym. Drastycznie zmienia się biznes, rynek pracy, ludzie. Powoduje to, że procesy, podejście i narzędzia HR jak nigdy wcześniej również powinny się zmieniać. 

W 2015 r. Grupa NEUCA podjęła strategiczną decyzję o inwestycji w wirtualne środowisko pracy. Jednym z kluczowych działań w tym obszarze jest wdrożenie systemu typu HRIS (Human Resources Information System) oraz digitalizacja procesów personalnych, komunikacji i współpracy w organizacji. Decyzja dotycząca inwestycji w digitalizację procesów została podjęta przez zarząd firmy na bazie gruntownych analiz, dyskusji i prezentacji biznes planu. Kluczowym parametrem było to, na ile wdrożenie systemu będzie wspierało strategię firmy, lecz przesłanek było bardzo wiele. Możemy je podzielić na:

 • zewnętrzne – związane z otoczeniem rynkowym oraz zjawiskami dziejącymi się na rynku pracy,
 • wewnętrzne – związane ze specyfiką firmy, wyzwaniami wewnętrznymi i strategią personalną.

Czynniki zewnętrzne

 1. Rozwój nowych umiejętności staje się głównym wyzwaniem
  Zgodnie z raportem Fosway Group 87% firm, które wzięło udział w globalnym badaniu, określiło, że ich największym wyzwaniem biznesowym będzie uczenie nowych umiejętności i pokrywanie luk kompetencyjnych pracowników, które niezbędne są w tak dynamicznej rzeczywistości. Taka deklaracja nie jest zaskoczeniem, jeśli zestawimy to z innymi danymi i obserwacjami. 
  Przewiduje się, że 65% dzieci, które obecnie rozpoczyna edukację szkolną, będzie wykonywało zawód, który w tej chwili nie istnieje. Do 2030 r. 90% obecnie funkcjonujących profesji się zdezaktualizuje, tzn. albo przestanie istnieć, albo będzie wyglądać zupełnie inaczej. 20% ludzi pracujących zawodowo do 2030 r. zostanie zastąpionych przez roboty. Teza sformułowana już w latach 80. XX wieku przez amerykański...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI