Dołącz do czytelników
Brak wyników

Stare wyzwania, nowe podejście

16 grudnia 2017

NR 1 (Listopad 2017)

Jak dbać o opinię pracodawcy, wykorzystując monitoring Internetu

0 837

Internet odgrywa coraz istotniejszą rolę w procesie poszukiwania pracy. Z jednej strony kandydaci wykorzystują go do przeglądania ofert, z drugiej zaś, po znalezieniu interesującego ogłoszenia, niemal natychmiastowym krokiem jest poszukiwanie informacji na temat potencjalnego pracodawcy.  Nic tak nie zniechęca do firmy, jak negatywne opinie niezadowolonych pracowników lub rozczarowanych kandydatów. A czy wiesz co o Twojej organizacji mówi się w Internecie?

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak zrobić audyt opinii, które krążą w sieci na temat firmy?
 • Jak korzystać z narzędzi do monitorowania opinii w sieci i wybierać najlepsze dla swoich potrzeb narzędzie?
 • Jak reagować na hejt w sieci, aby ograniczyć rozpowszechnienie się niekorzystnych opinii?

 

POLECAMY

To naturalne, że poszukując pracy, kandydaci chcą wiedzieć o potencjalnym pracodawcy jak najwięcej – w jaki sposób traktuje pracowników, jakie zapewnia warunki pracy, jaka panuje atmosfera w firmie, itp. Często wyobrażenia pracodawców mogą różnić się od opinii, które pojawiają się na ich temat w sieci. Jak zatem sprawdzić, co o organizacji mówi się w sieci? W znalezieniu takich informacji pomagają serwisy pozwalające na ocenienie firm przez jej pracowników i kandydatów, takie jak Glassdoor, GoWork.pl, Goldenline. Jednak oprócz tych miejsc istnieją jeszcze fora i media społecznościowe, gdzie pojawiają się setki opinii dziennie. Aby mieć jak najlepszy wgląd w to, jak postrzegana jest Twoja organizacja i na jakie informacje mogą natknąć się w sieci potencjalni pracownicy, powinieneś analizować dyskusje online.

Po pierwsze, kontroluj, co o pracodawcy mówi Google, ponieważ wyszukiwarki to często pierwsze źródło, w którym szukamy informacji. Sprawdzaj zatem, co wyświetla się na pierwszych stronach Google, wpisując w trybie określone słowa kluczowe, np. incognito1 nazwa marki opinie, nazwa marki opinie o pracy, nazwa marki praca. Wyświetlone wyniki pogrupuj na wpisy pozytywne, negatywne i neutralne, co da pełniejszy wgląd w reputację marki w wyszukiwarce, niż po prostu ich przejrzenie. Wyniki powinieneś sprawdzać jak najczęściej, ponieważ mogą one ulegać zmianie na podstawie ostatnich newsów, wpisów w mediach społecznościowych,  a także zmiany algorytmów wyszukiwania oraz wielu innych czynników. Pamiętaj też, że wykorzystując narzędzia e-marketingu, w szczególności działania SERM (ang. Search Engine Reputation Management), możesz wpływać na treści wyświetlane w Google, np. poprzez aktywne korzystanie z mediów społecznościowych, tworzenie unikalnej treści, która nie jest powieleniem innych artykułów, reagowanie na negatywne wpisy.

Po drugie, na bieżąco monitoruj media i szukaj miejsc, w których pojawiają się nowe informacje o firmie. Takie działania ułatwia zapisanie się do subskrypcji w serwisie GoWork.pl oraz narzędzia do monitoringu Internetu, dzięki którym można śledzić wszystkie wpisy na temat marki/organizacji w dowolnym miejscu w sieci. Systemy do monitorowania przeczesują media społecznościowe, fora, blogi i inne strony w poszukiwaniu określonych słów kluczowych i gromadzą wyszukane wpisy w jednym miejscu, pozwalając na ich łatwe filtrowanie, przeszukiwanie, grupowanie, sortowanie czy zestawianie ze sobą. Dodatkowo agregują zebrane dane, prezentując wybrane statystyki, np. źródła wzmianek o firmie, najaktywniejszych internautów, wpływ wypowiadających się autorów, wygenerowany zasięg itp.

Aby odnaleźć opinie na temat pracy w Twojej organizacji, uwzględnij w słowach kluczowych jej nazwę, również w różnych przypadkach, jeżeli odmienia się w języku polskim. W ten sposób znajdziesz wpisy typu: „Firma XYZ zalega z wypłatami...” lub „Nie polecam pracy w XYZ”. Co więcej, w dzisiejszym świecie biznesu nazwisko CEO często staje się synonimem nazwy jego firmy i jego prywatny wizerunek może wpłynąć na jej odbiór, dlatego warto je uwzględnić w słowach kluczowych.

Wśród największych zalet monitoringu sieci dla pracodawców można wymienić możliwość:

 • zbierania regularnego feedbacku od kandydatów i pracowników – wzmianki gromadzone są na bieżąco i ich regularne przeglądanie pozwala uzyskać informacje, mogące stać się impulsem do zmian w firmie;
 • reagowania na negatywne wpisy i zapobieganie kryzysom – po odnalezieniu niepochlebnych wzmianek i włączeniu się do rozmowy z niezadowolonym pracownikiem nie tylko masz szansę zmniejszyć jego frustrację, lecz także zrobisz dobre wrażenia na innych osobach, które trafią na ten negatywny komentarz;
 • budowania kultury dialogu z kandydatami i pracownikami – niepozostawianie wyszukanych wpisów bez odpowiedzi, zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych, pokazuje firmę w dobrym świetle i pozwala rozwiać wszelkie pojawiające się wątpliwości.

Jak wybrać odpowiednie narzędzie do monitoringu

Ręczne wyszukiwanie wzmianek mówiących o firmie byłoby bardzo czasochłonne i mało skuteczne – nie ma możliwości, aby udało się w ten sposób zweryfikować wszystkie miejsca w sieci, istnieje zatem ryzyko przegapienia istotnych komentarzy. Dlatego warto skorzystać ze specjalnie do tego celu stworzonych, wyspecjalizowanych narzędzi, które automatycznie skanują sieć i gromadzą wpisy zawierające zdefiniowane przez nas słowa kluczowe.

 

Kontroluj, co o pracodawcy mówi Google, ponieważ wyszukiwarki to często pierwsze źródło, w którym szukamy informacji.

 

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań tego typu, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wśród najpopularniejszych należy wymienić Brand24, Monitori (Unamo Social Media Monitoring), SentiOne, Mention, Brandwatch. Są to narzędzia dostępne w modelu subskrypcyjnym, w którym cena miesięcznego dostępu uzależniona jest od wybranego pakietu. W ofertach wspomnianych firm najtańsze z nich to kolejno 149 zł/mies., 79 zł/mies., 149 zł/mies., 29 $/mies., 500 £/mies. Aby zacząć z nich korzystać, wystarczy założyć konto w narzędziu, wpisać słowa kluczowe, które Cię interesują, i czekać na wyniki. Z BrandWatch jest nieco inaczej, ponieważ to produkt wymagający bardziej złożonego wdrożenia i konfiguracji – nie wystarczy zarejestrować się w systemie i od razu zacząć z niego korzystać. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z płatnej usługi monitoringu, w pewnej mierze alternatywą jest bezpłatne narzędzie Google Alerts, które z wybraną częstotliwością przesyła wzmianki zawierające wskazane słowa na podany adres e-mail. Jego minusem jest jednak to, że wyniki niejednokrotnie pojawiają się w Twojej skrzynce nawet z kilkudniowym opóźnieniem w stosunku do daty publikacji treści online.

Mechanizm działania poszczególnych płatnych narzędzi do monitoringu jest bardzo zbliżony, różnią się one jednak czytelnością interfejsu, efektywnością zbierania wpisów z różnych źródeł oraz poszczególnymi funkcjonalnościami. Dlatego najlepiej przetestować kilka narzędzi i wybrać najlepsze rozwiązanie dla potrzeb organizacji. Narzędzie jest najważniejsze w procesie monitorowania sieci – to od niego bowiem zależy, jak skutecznie przebiegnie cały proces.

Wybierając narzędzie do monitoringu sieci, zwróć uwagę na:

 • przyjazny i czytelny dashboard – każdy z nas ceni swój czas, dlatego to ważne, by wystarczyło szybkie spojrzenie na pulpit w celu zorientowania się, co w sieci mówi się o Twojej firmie;
 • raporty i powiadomienia – narzędzie ma jak najbardziej ułatwić Twoją pracę, dlatego powiadomienia o nowych wzmiankach otrzymywane na podany adres e-mail pozwolą zareagować, nawet jeżeli w danej chwili nie jesteś zalogowany do narzędzia;
 • aplikację mobilną – praktycznie nie rozstajemy się ze swoimi smartfonami, dlatego, jeżeli w danym momencie nie możesz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy