Tematem przewodnim ósmego wydania czasopisma „HR Business Partner” jest komunikacja wewnętrzna, która determinuje sprawną realizację celów biznesowych, personalnych i prywatnych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że skuteczny przepływ informacji w biznesie jest jednym z kluczowych wyzwań w zmieniającym się obecnie środowisku pracy. Mamy zatem nadzieję, że lektura artykułów opublikowanych na łamach bieżącego numeru czasopisma zainspiruje Państwa do usprawnienia komunikacji w organizacji.
Ponadto, w styczniu i lutym przedstawiamy kluczowe elementy mądrze zaplanowanej strategii wellbeing, wyjaśniamy, dlaczego warto regularnie korzystać z narzędzia Retention Plan i przybliżamy, jak przebiega proces executive coachingu.
Na czym polega atrakcyjność programów motywacyjnych dla jego beneficjentów? Jakie standardowe klauzule należy umieścić w regulaminie programu? Jakie modele programów motywacyjnych można wyróżnić w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela Agata Kowalska w artykule zatytułowanym „Programy motywacyjne. Jak zaprojektować i wdrożyć skuteczne narzędzie zwiększające efektywność pracowników?”, który znajduje się w rubryce „Prawo pracy w praktyce”. Autorka przedstawia w nim obustronne korzyści wynikające z wdrożenia programu motywacyjnego w organizacji.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu zatytułowanego „Retention Plan – cześć 2. Zabezpiecz proces retencji pracowników w firmie”. Karolina Turostowska wyjaśnia w nim, jak w prosty sposób ocenić kondycję zespołu i motywować menedżera do podejmowania decyzji personalnych. „Niezależnie od tego, z jakimi wyzwaniami jako HR Business Partner mierzysz się w swojej organizacji, Retention Plan może być dla Ciebie dobrym punktem wyjścia do zastanowienia się, jak bardzo proces retencji pracowników jest w Twojej firmie zabezpieczony. Jeśli Wasz wskaźnik retencji utrzymuje się od dłuższego czasu na wysokim poziomie, Retention Plan pomoże Ci sprawdzić, czy za gotowością pracowników do pozostania w strukturach firmy idą również wysoki potencjał i wysoka wydajność” –dodaje ekspertka.
Jakie czynniki podnoszą, a jakie obniżają naszą efektywność w pracy? Dlaczego przedsiębiorstwa projektują długofalowe strategie wellbeingowe albo aspirują do ich tworzenia? Jakie argumenty przemawiają za wdrożeniem w firmie działań w obszarze wellbeing? Dowiedzą się tego Państwo czytając artykuł Małgorzaty Czerneckiej zatytułowany „Wellbeing. Jak mądrze postawić pierwszy krok?”, który publikujemy w dziale „Strefa inspiracji”.
„Praca menadżera, szefa, kierownika, koordynatora jest pełna wyzwań. Mnogość zagadnień z jakimi mierzy się codziennie osoba na dyrektorskim stanowisku przyprawia niejednego o zawrót głowy. Nie dziwi więc, że pytania: «Na ile jestem dobrym szefem?», «Dlaczego ludzie odchodzą z mojego zespołu?», «Gdzie leży przyczyna niskich wyników?», «Co mogę robić lepiej?» spędzają sen z powiek. Aby skutecznie iść do przodu i radzić sobie z narastającymi obowiązkami przywódcy, warto na chwilę zatrzymać się w tym zawodowym pędzie. Jednym ze sposobów na wartościowe zatrzymanie jest proces executive coachingu, czyli coachingu adresowanego do kadry zarządzającej” – zapewnia Joanna Grela w artykule zatytułowanym „Executive coaching w praktyce. Zmiana perspektywy patrzenia na siebie”. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, czym kierować się wybierając odpowiedniego coacha i poznają model Kirkpatricka, który umożliwia zweryfikowanie efektów coachingu.