Lightning Talks, czyli krótko, zwięźle i na temat jako sposób na rozwijanie pracowników

Na przykładzie Merixstudio

Strategia i wdrażanie

Jako osoba odpowiedzialna za markę pracodawcy chciałabym, żeby jak najwięcej osób brało udział w prelekcjach: jeżeli chodzi zarówno o różnorodność prelegentów, jak i liczbę uczestników. Często jednak słyszę od prelegentów: „Nie mam czasu”. 

Standardowa prezentacja w branży IT trwa około 45 minut. Przygotowanie takiej prezentacji, według naszych szacunków, trwa około 20 godzin. Pół tygodnia spędzonego na przygotowaniu treści, wartości, warstwy wizualnej. A na koniec jeszcze stres, że coś nie wyjdzie tak, jak planowaliśmy. Co prelegent dostaje w zamian? Jeżeli mu się uda, to oklaski od publiki, chociaż obecnie tego nie usłyszy przez słuchawki, gdy publika obserwuje go zdalnie. Czasami dostaje też feedback, co mógł zrobić lepiej, a często już po zakończeniu prelekcji wpada na pomysły, jak mógł przedstawić to inaczej. Jeżeli chcemy, żeby prelegent dalej występował, musimy zadbać o jego doświadczenia przed wydarzeniem, w trakcie wydarzenia oraz po nim. 

Wystąpienia naszych pracowników są cennym doświadczeniem dla nich samych oraz dla potencjalnych kandydatów do pracy. Dzięki zaprezentowaniu próbki wiedzy kandydaci dowiadują się o atmosferze, o stylu pracy oraz o zagadnieniach, jakie są poruszane w danym przedsiębiorstwie. Pracownicy natomiast mają szansę budować swoją wartość na rynku pracy oraz w zespołach i dzielić się wiedzą poza organizacją. 

Tab. 1. Odpowiedzi na pytanie zadane w ankiecie do prelegentów  „Co sądzisz o wystąpieniach podczas poniższych wydarzeń?”

Jako prelegent lubię występować na...

  nie lubię obojętne lubię nie brałem udziału
wydarzeniu online 19% 12% 12% 57%
meet-upie organizowanym przez Merixstudio 0% 6% 94% 0%
meet-upie, na którym jestem gościem  0% 6% 69% 25%

Jak zachęcić prelegentów do wystąpień?

Przychodząc do Merixstudio w styczniu 2021 r., spotkałam się z chwilową stagnacją w kwestiach wystąpień publicznych. Był to okres pandemiczny, kiedy prelegenci nie mieli gdzie występowa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI