Pasjonatka prawa pracy, od 20 lat edukuje pracowników i menedżerów w obszarze prawa pracy. Założycielka i pomysłodawczyni Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz „O kadrach i płacach z pasją”.
Pandemia i praca zdalna w znaczącym stopniu przyczyniły się do zmniejszenia dobrostanu psychicznego pracowników. Potwierdzają to liczne ankiety i badania. Pracownicy skarżą sią na wyczerpanie, brak energii. Firmy zaczęły się zastanawiać, jak wspierać swoich ludzi. W większości przypadków doszło do zaburzenia w obszarze work-life balance. Okazuje się, że godzenie obowiązków zawodowych i domowych w sytuacji pracy świadczonej z domu nie wszystkim wyszło na dobre. Wielu pracowników po prostu nie jest w stanie wypocząć i się zregenerować. Ważnym narzędziem, które może wspomóc takie działania, jest po prostu urlop wypoczynkowy.
Dzień 24 lutego 2022 r. zapadł wszystkim w pamięć ze względu na niespodziewaną w XXI wieku zbrojną napaść Rosji na naszego sąsiada Ukrainę. Działania wojenne agresora, w coraz większej mierze nastawione na wyniszczenie Ukraińców, spowodowały napływ ogromnej fali uchodźców. W ciągu dwóch tygodni w naszym kraju znalazły się prawie 2 miliony ludzi1. W większości grupę tę stanowią kobiety i dzieci oraz ludzie starsi. Wszyscy mamy nadzieję, że wojna skończy się szybko, ale z pewnością część tych uchodźców zechce zostać w Polsce na dłużej. Wielu z nich bowiem nie ma do czego wracać, bo zniszczenia wojenne dotykają ich miejscowości, mieszkań, domów i zakładów pracy. Czy polski rynek pracy będzie w stanie wchłonąć i zaadaptować tych Ukraińców, którzy będą chcieli tu pracować?
Pandemia Covid-19 naraziła na szwank kondycję psychiczną pracowników. Długotrwałe podwyższenie poziomu stresu, obawa o własne zdrowie, niedogodności związane z pracą zdalną wraz z efektem wyobcowania mogą skutkować zaburzeniami samopoczucia pracowników. Ocenia się, że skutki psychologiczne przebywania na kwarantannie mogą rozciągnąć się nawet do trzech lat po ustąpieniu pandemii. Jednymi z najprostszych sposobów zadbania o dobrostan pracowników są programy propagujące dbanie o zdrowie fizyczne poprzez ruch i aktywne spędzanie wolnego czasu.
Pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, mają prawo do przeprowadzania kontroli „domowej” pracowników korzystających ze zwolnień od pracy z powodu choroby.
To rozwiązanie szczególnie docenione przez organizacje, które charakteryzuje sezonowość prac. Dzięki wprowadzeniu 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego możliwe jest, za zgodą „załogi”, planowanie większej liczby godzin pracy w tych okresach, w których występuje większe zapotrzebowanie na pracę, a mniejszej – w okresach niskiego zapotrzebowania na pracę.