Autor: Monika Smulewicz

Pasjonatka prawa pracy, od 20 lat edukuje pracowników i menedżerów w obszarze prawa pracy. Założycielka i pomysłodawczyni Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz „O kadrach i płacach z pasją”.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

HR na szpilkach by Monika Smulewicz. Część 14. Urlop wypoczynkowy konieczny do regeneracji i zachowania balansu

Pandemia i praca zdalna w znaczącym stopniu przyczyniły się do zmniejszenia dobrostanu psychicznego pracowników. Potwierdzają to liczne ankiety i badania. Pracownicy skarżą sią na wyczerpanie, brak energii. Firmy zaczęły się zastanawiać, jak wspierać swoich ludzi. W większości przypadków doszło do zaburzenia w obszarze work-life balance. Okazuje się, że godzenie obowiązków zawodowych i domowych w sytuacji pracy świadczonej z domu nie wszystkim wyszło na dobre. Wielu pracowników po prostu nie jest w stanie wypocząć i się zregenerować. Ważnym narzędziem, które może wspomóc takie działania, jest po prostu urlop wypoczynkowy.

Czytaj więcej

HR na szpilkach by Monika Smulewicz. Część 13. Rynek pracy – wyzwania kulturowe i adaptacyjne w związku z napływem uchodźców wojennych z Ukrainy

Dzień 24 lutego 2022 r. zapadł wszystkim w pamięć ze względu na niespodziewaną w XXI wieku zbrojną napaść Rosji na naszego sąsiada Ukrainę. Działania wojenne agresora, w coraz większej mierze nastawione na wyniszczenie Ukraińców, spowodowały napływ ogromnej fali uchodźców. W ciągu dwóch tygodni w naszym kraju znalazły się prawie 2 miliony ludzi1. W większości grupę tę stanowią kobiety i dzieci oraz ludzie starsi. Wszyscy mamy nadzieję, że wojna skończy się szybko, ale z pewnością część tych uchodźców zechce zostać w Polsce na dłużej. Wielu z nich bowiem nie ma do czego wracać, bo zniszczenia wojenne dotykają ich miejscowości, mieszkań, domów i zakładów pracy. Czy polski rynek pracy będzie w stanie wchłonąć i zaadaptować tych Ukraińców, którzy będą chcieli tu pracować?

Czytaj więcej

HR na szpilkach by Monika Smulewicz. Część 12. Elastyczne podejście do planowania urlopów a specustawa o Covid-19

Pandemia Covid-19 naraziła na szwank kondycję psychiczną pracowników. Długotrwałe podwyższenie poziomu stresu, obawa o własne zdrowie, niedogodności związane z pracą zdalną wraz z efektem wyobcowania mogą skutkować zaburzeniami samopoczucia pracowników. Ocenia się, że skutki psychologiczne przebywania na kwarantannie mogą rozciągnąć się nawet do trzech lat po ustąpieniu pandemii. Jednymi z najprostszych sposobów zadbania o dobrostan pracowników są programy propagujące dbanie o zdrowie fizyczne poprzez ruch i aktywne spędzanie wolnego czasu.

Czytaj więcej

HR na szpilkach by Monika Smulewicz. Część 9. Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego

Pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, mają prawo do przeprowadzania kontroli „domowej” pracowników korzystających ze zwolnień od pracy z powodu choroby.

Czytaj więcej

HR na szpilkach by Monika Smulewicz. Część 8. Elastyczny czas pracy – 12-miesięczny okres rozliczeniowy

To rozwiązanie szczególnie docenione przez organizacje, które charakteryzuje sezonowość prac. Dzięki wprowadzeniu 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego możliwe jest, za zgodą „załogi”, planowanie większej liczby godzin pracy w tych okresach, w których występuje większe zapotrzebowanie na pracę, a mniejszej – w okresach niskiego zapotrzebowania na pracę.

Czytaj więcej