Dołącz do czytelników
Brak wyników

HR Now

27 września 2022

NR 30 (Wrzesień 2022)

HR na szpilkach by Monika Smulewicz. Część 16, część I. Z kierownika nie zrobisz niewolnika. Mity o bezpłatnych nadgodzinach i wymarzonych awansach kierowników

0 297

Być może słyszałeś o arcyciekawym wyroku Sądu Rejonowego w Toruniu. Otóż sąd orzekł na korzyść kierownika, który wykonując pracę na równi z pracownikami, wypracował w ciągu trzech lat 825 nadgodzin, za które nie otrzymał żadnej rekompensaty. Powodem nadgodzin była głównie zła organizacja pracy na stacji benzynowej, wynikająca z braków kadrowych! Do „łatania dziur” w grafiku pracodawca zmusił kierownika, powołując się na art. 151(4) Kodeksu pracy. Jak czytamy w wyroku, kierownik był „tanią siłą roboczą”. Czy kierownikom należy się rekompensata za nadgodziny? Na podstawie jakich kryteriów orzecznictwo rozróżnia kierownika od menedżera? Czy awans doświadczonego specjalisty na menedżera to zawsze wymarzony kierunek? W niniejszym artykule obalę mit o tym, że kierownicy nie mają prawa do nadgodzin, i podpowiem, jak powierzać awanse bez stresu.

POLECAMY

Kierownik pod obserwacją, czyli zmiana musi być świadoma

Awans na kierownicze stanowisko zwykle postrzegany jest jako sukces. Motywuje, jeśli jest nagrodą za dotychczasowy dorobek i kompetencje. Zaspokaja potrzebę uznania, podnosi samoocenę. Pozwala na większy rozwój i samodzielność – jeśli organizacja tworzy ku temu warunki. Zdecydowanie powinien również wiązać się ze zmianą wynagrodzenia – podwyżką!
Promocja na stanowisko kierownicze niesie ze sobą także wiele wyzwań, począwszy od tego, że świeżo awansowany szef będzie teraz „nowy”, a zatem bardziej obserwowany w nowej roli przez przełożonych (oczekują, że sprawdzi się w tej roli i wykaże). Ogromnym wyzwaniem dla tych, którzy do tej pory pełnili tylko rolę członków zespołu, staje się zarządzanie ludźmi, koordynacja pracy całego podległego zespołu. Dotychczasowi koledzy i koleżanki nowego kierownika stają się teraz podwładnymi. Szef planuje ich pracę, ocenia, rozlicza, nagradza, a kiedy trzeba – dyscyplinuje. W dalszym planie menedżer powinien zadbać też o ich zawodowy rozwój. Jak to bywa wśród współpracowników – jednych lubimy bardziej, innych mniej, ale doceniamy za kompetencje, jakie posiadają, i jakoś współpracujemy. W roli szefa konieczne jest zachowanie większej bezstronności, a przede wszystkim poradzenie sobie z tym, że będzie się ocenianym przez swoich dotychczasowych kolegów. Ta świadomość może skutecznie podnieść poziom stresu. Kolejnym aspektem jest odpowiedzialność. Z tym również musi się zmierzyć, a w zasadzie przyjąć ją na siebie, nowy kierownik. Rozliczany będzie za wynik zespołu, bo jego wynik indywidualny na stałe związany będzie z zespołem i od niego zależny.
Przyjęcie roli kierownika musi więc poprzedzić głębszy namysł, i to po obydwu stronach. Organizacja powinna na tyle dobrze znać swojego pracownika, by mieć pewność, że posiada kompetencje niezbędne do pełnienia takiej roli. Jeśli są one na poziomie niewystarczającym, trzeba zadbać, by luki te jak najszybciej zapełnić, najlepiej jeszcze przed awansem. Pracownik zaś musi mieć świadomość tego, co go czeka w nowej roli. Oprócz plusów związanych z prestiżem i większymi apanażami, konieczne jest wzięcie pod uwagę zakresu odpowiedzialności, którą musi przyjąć za wyniki całego zespołu.

Jak prawo pracy definiuje kierownika?

Kodeks pracy definiuje pojęcie pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy – zgodnie z art. 128 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy są nimi pracownicy kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy lub pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz główni księgowi. Ustawodawca nie sprecyzował natomiast definicji kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej. W myśl definicji formułowanej przez judykaturę, kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej jest...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę aż 35% TANIEJ

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy