HR na szpilkach by Monika Smulewicz. Część 15. Programy wspierające podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Obowiązek czy benefit?

HR Now

Dzisiejszy rynek pracy na powrót stał się w wielu obszarach rynkiem pracownika. Coraz częstsze są sytuacje, w których pracodawcy muszą mierzyć się z problemem pozyskania nowych ludzi do pracy. Przy takim ułożeniu kart to właśnie oni – pracownicy i kandydaci starają się narzucić warunki współpracy. Zaburzeniu uległy stosunki panujące dotychczas na rynku pracy, kiedy to pracodawca standardowo był w lepszej pozycji negocjacyjnej. Coraz większego znaczenia w przyciąganiu i utrzymaniu pracowników, oprócz zaspokojenia oczekiwań materialnych, nabiera zagadnienie budowania ich dobrostanu i przede wszystkim zapewnienia warunków rozwoju zawodowego.
Znaczącym zmianom uległy też kwestie związane z utrzymaniem pracowników. Rynek po kryzysie pandemii koronawirusa przystąpił do szybkiego odrabiania strat. Pojawiła się presja płacowa, która wespół z rosnącą inflacją powoduje, że pracodawcy muszą częściej niż do tej pory weryfikować swoje budżety wynagrodzeń, aktualizując je do narastającej fali podwyżkowej. Inną kwestią jest wejście na rynek pracy szerokiej fali roczników reprezentujących pokolenia określane jako X i Z. Ich motywacje, oczekiwania wobec pracodawców, nie tylko w zakresie poziomu wynagrodzenia, stanowią wyzwanie dla menedżerów i służb HR. 

REKLAMA

Etyka korporacyjna przyczyną Wielkiej R

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI