HR na szpilkach by Monika Smulewicz. Część 18. Minimalne wynagrodzenie. Parasol bezpieczeństwa dla pracowników czy wyestymowany koszt dla pracodawcy?

HR Now

Czy minimalne wynagrodzenie walczy z wykluczeniem?

Głównym celem minimalnego wynagrodzenia, już od chwili jego wprowadzenia w XIX w., była ochrona pracowników, by nie zarabiali mniej od rynkowej wartości swojej pracy. Siła przetargowa pracowników jest zawsze niższa niż zatrudniających ich przedsiębiorców. Chociaż na marginesie można dodać, że nie dotyczy to wszystkich przypadków. Wyjątkiem są np. specjaliści o unikalnych i poszukiwanych na rynku pracy kompetencjach – jak np. programiści. 
Można powiedzieć, że płaca minimalna jest pewnym dorobkiem cywilizacyjnym, który zapewnia pracownikom minimalną ochronę w otoczeniu „drapieżnego kapitalizmu”. W szerszym ujęciu rynkowym płaca minimalna wpływa na zwiększenie wysokości płac przeciętnych, co ma korzystny wpływ na gospodarkę, ponieważ przyspiesza tempo wzrostu i stymuluje innowacyjność.
Ekonomiści podkreślają, że płaca minimalna jest skutecznym narzędziem redystrybucji poprzez spłaszczenie struktury dochodów. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdzie mamy do czynienia ze znacznym poziomem nierówności w zarobkach. Z drugiej strony zwraca się uwagę na t...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI