Dołącz do czytelników
Brak wyników

HR Now

6 grudnia 2021

NR 25 (Listopad 2021)

HR na szpilkach by Monika Smulewicz. Część 11. Jakie konsekwencje przyniesie przedsiębiorcom pakiet zmian znany jako Polski Ład?

0 571

Na pierwszy plan wybijają się oczywiście zmiany w podatkach, ale nie one są głównymi przyczynami zmartwień przedsiębiorców. Dotkliwą i szeroko dyskutowaną zmianą jest skasowanie możliwości odliczania części składki zdrowotnej od podatku, tak jak było to do tej pory. 
W ostatecznym kształcie programu zdecydowano się na podniesienie progu podatkowego z 85 528 zł do 120 000 zł, od którego odprowadzana będzie zaliczka na podatek w wysokości 17%. Znacząco wzrośnie także kwota wolna od podatku do poziomu 30 000 zł, co będzie skutkowało zmniejszeniem podatku. 
Ponieważ początkowo proponowane zmiany podatkowe spotkały się z falą krytyki, zdecydowano się na wprowadzenie osłon pod nazwą „ulgi dla klasy średniej”. Pracownik, który osiągnie przychód w przedziale od 5 701 zł do 11 141 zł miesięcznie, będzie miał dodatkową ulgę uwzględnianą przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy. Warunkiem jest opodatkowanie według skali podatkowej, np. ze stosunku pracy. 
Zmiany, jakie wniesie Polski Ład, wpłyną na wysokość wynagrodzeń dużej części pracowników, co wiąże się nieuchronnie dla przedsiębiorców ze wzrostem kosztów nie tylko w obrębie płac. Jednak Polski Ład to nie tylko zmiany obciążeń fiskalnych. Zmiany będą miały wpływ na obsługę księgową i kadrowo-płacową przedsiębiorstw. Wśród najbardziej uciążliwych dla przedsiębiorców wymienia się obowiązek comiesięcznego wskazywania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczanie ulgi dla klasy średniej (różne wzory zależne od poziomu przychodów). Na przykład prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze niezatrudniający pracowników dziś nie muszą składać miesięcznych deklaracji ZUS. Wystarczy wysłać jeden raz i dokument taki jest kopiowany w urzędzie na następne miesiące. Od początku 2022 r. taki przedsiębiorca będzie musiał wskazywać podstawę do naliczania składki zdrowotnej. Jeśli w trakcie roku pojawi się nadpłata, będzie to powodowało konieczność złożenia wniosku o jej zwrot. Ustawodawca dał przedsiębiorcom na to tylko miesiąc. 
Kolejnym obowiązkiem – co prawda wystąpi on dopiero od kolejnego roku, tj. 2023 – będzie przesyłanie JPK dla podatku dochodowego. Te zmiany spowodują komplikacje dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych. 
Wielu ekspertów podkreśla, że na Polskim Ładzie zyskają jedynie drobni przedsiębiorcy, których dochody oscylują w granicach 5–6 tys. zł miesięcznie i rozliczają się według skali podatkowej. Według różnych symulacji wprowadzone zmiany mają być „neutralne” dla tej grupy, tj. jej przedstawiciele ani nie zyskają, ani nie stracą na Polskim Ładzie. Jednakże przeważająca większość małych i drobnych firm oraz tzw. samozatrudnionych będzie musiała zastanowić się nad zmianami formy opodatkowania, np. na proponowany przez rząd ryczałt albo po prostu podnieść ceny oferowanych przez siebie produktów i usług, by zrekompensować wzrost obciążeń.
Znaczącą grupę wśród podatników stanowią przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym. Jest ich w Polsce około 700 tys. i – jak zgodnie przyznają eksperci – to właśnie ta grupa najmocniej odczuje zmiany w ramach Polskiego Ładu. Zwiększenie obciążeń w tym segmencie spowoduje, że część przedsiębiorców z pewnością zrezygnuje z tej formy opodatkowania. Prawdopodobnie na to właśnie liczą rząd i Ministerstwo Finansów. 
Od 1 stycznia 2022 r. składka zdrowotna będzie obliczana indywidualnie w zależności osiągniętego przez przedsiębiorcę dochodu. W przypadku jego braku lub gdy osiągnie on wysokość minimalnego wynagrodzenia – stawka składki zdrowotnej liczona będzie od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia roku składkowego.
Założenia Polskiego Ładu mają także komplikować życie tym przedsiębiorcom, którzy w nieuczciwy sposób starają się „optym...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę aż 35% TANIEJ

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy