HR na szpilkach by Monika Smulewicz. Część 14. Urlop wypoczynkowy konieczny do regeneracji i zachowania balansu

HR Now

Pandemia i praca zdalna w znaczącym stopniu przyczyniły się do zmniejszenia dobrostanu psychicznego pracowników. Potwierdzają to liczne ankiety i badania. Pracownicy skarżą sią na wyczerpanie, brak energii. Firmy zaczęły się zastanawiać, jak wspierać swoich ludzi. W większości przypadków doszło do zaburzenia w obszarze work-life balance. Okazuje się, że godzenie obowiązków zawodowych i domowych w sytuacji pracy świadczonej z domu nie wszystkim wyszło na dobre. Wielu pracowników po prostu nie jest w stanie wypocząć i się zregenerować. Ważnym narzędziem, które może wspomóc takie działania, jest po prostu urlop wypoczynkowy.

Nie od dziś wiadomo, że dobrze spędzony czas wolny od pracy i codziennych obowiązków potrafi nieraz zdziałać prawdziwe cuda. Istotne dla zachowania balansu są: odpowiedniej jakości wypoczynek, dający czas na regenerację fizyczną i psychiczną, oraz całkowite odcięcie się od pracy. 
Badania dowodzą, że osoby, które potrafią odpoczywać i zdystansować się podczas urlopu, wracają do swoich obowiązków zawodowych z nową energią i są bardziej efektywne. Psychologowie zgodnie podkreślają, że do urlopu trzeba się przygotować, a przede wszystkim musi on być odpowiednio długi, by skutecznie zapomnieć o stresie i dać szansę na naładowanie akumulatorów. Dlatego jeden tydzień może się okazać niewystarczający. W tym czasie następuje bowiem dopiero tzw. detoks związany z przenosinami w urlopowy wymiar. Nasz umysł i ciało potrzeb...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI