Trial Day, czyli w jaki sposób dzień próbny może stać się skutecznym narzędziem rekrutacyjnym. Case study Boldare

Stare wyzwania, nowe podejście

Ile firm, tyle procesów rekrutacyjnych. Elementy składowe każdego z nich mogą zawierać nawet kilka narzędzi, dzięki którym sprawdzane są kompetencje i dopasowanie kandydatów do organizacji. Każdy proces i narzędzie użyte w danym procesie powinny odpowiadać na konkretną potrzebę rekrutacyjną – stanowisko, jego poziom odpowiedzialności oraz być dopasowane do aktualnych realiów rynkowych i możliwości jego zastosowania (np. rekrutacje online, gdy z jakiegoś powodu nie można przeprowadzić ich bezpośrednio). Dodatkowo proces rekrutacyjny powinien być zaprojektowany tak, aby i kandydat, i firma, która szuka nowego pracownika, mieli przestrzeń na jak najlepsze wzajemne poznanie i sprawdzenie się. Nie ma przepisu na idealną rekrutację. Są jednak sposoby na to, żeby sprawić, by ryzyko niedopasowania kandydata do roli, zespołu i organizacji było jak najmniejsze. W Boldare służy nam do tego Trial Day.

Boldare działa w branży IT i specjalizuje się w budowaniu produktów cyfrowych dla swoich klientów. Zatrudniamy obecnie ponad 200 osób, z czego większość stanowią role produktowe, tj. programiści, designerzy, specjaliści QA i scrum masterzy. Naszym wyróżnikiem jest sposób, w jaki organizacja jest zarządzana. Działamy w tzw. holakracji, czyli systemie, który charakteryzuje się tym, że nie ma w nim ról zarządzających (team liderów, menedżerów, dyrektorów), a każdy ma faktyczny wpływ na swoją pracę i całą firmę. Mamy role, a nie stanowiska – role są bardziej pojemne i elastyczne, pozwalają pracować w więcej niż jednej roli jednocześnie, co pozwala na realizowanie się w wielu obszarach w tym samym czasie. Zespoły, które funkcjonują w ramach Boldare (produktowe i nieproduktowe) są samozarządzające i samoorganizujące się oraz interdyscyplinarne, co oznacza, że mają wszystkie potrzebne kompetencje, by spełniać swoją funkcję w organizacji. Właśnie ta złożoność jest głównym powodem, dla którego nasze procesy rekrutacyjne są tak mocno skupione na kulturowym dopasowaniu kandydatów do zespołów i całej firmy. 
Jednym ze sposobów na dobre poznanie kandydata od strony nie tylko wiedzy merytorycznej, doświadczenia, lecz także miękkich i biznesowych kompetencji oraz dopasowania do firmy, jest Trial Day, czyli dzień próbny. Trwa on zazwyczaj od 3 do 6 godzin. To czas, jaki zarówno kandydat, jak i zespół, do którego ma on trafić, poświęcają na jak najlepsze wzajemne poznanie się. Dla wszystkich zaangażowanych stron to niemałe wydarzenie!
 

Zdj. 1. Praca z danymi jako ważny element kultury Boldare
Źródło: Materiały własne Boldare

Projektowanie procesu rekrutacyjnego

Proces rekrutacji jest unikalny i zawsze wygląda trochę inaczej. Oczywiście niektóre jego elementy są stałe, bo wynikają ze specyfiki organizacji czy roli, na którą prowadzona jest rekrutacja. Dla przykładu – procesy rekrutacyjne dla programistów i testerów są skrócone i zoptymalizowa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI