Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strategia i wdrażanie

12 grudnia 2022

NR 31 (Listopad 2022)

Trudna sztuka tworzenia budżetu personalnego. Jak zrobić to dobrze?

0 287

Obszar HR w codziennym funkcjonowaniu firmy jest niezwykle istotny. Niemniej istotny jest również obszar budżetu HR w całym budżecie firmy. Mówi się, że budżet personalny jest jedną z ważniejszych pozycji budżetowych, ze względu na największe bądź znaczące koszty, jakie należy zabezpieczyć na to działanie. Zabezpieczenie środków na wynagrodzenia dla pracowników to kwestia nie tylko bieżącego funkcjonowania firmy, lecz także utrzymania wysokiego poziomu rozwoju firmy oraz przyszłych przychodów. Zatem prawidłowo zaplanowany i wykorzystany budżet personalny w sposób oczywisty przekłada się na wynik finansowy każdej firmy.

Czym jest budżet personalny?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest definicja, która mówi o tym, że jest to zestawienie planowanych kosztów oraz ich bieżące wydatkowanie. Jednakże w rzeczywistości budżet personalny jest o wiele bardziej skomplikowany. Stworzenie koncepcji oraz zabezpieczenie wszystkich niezbędnych możliwych wydatków jest działaniem, w którym niezbędne są duże doświadczenie, dane historyczne oraz umiejętność elastycznego działania i myślenia. Należy w tym miejscu nadmienić, że często budżet personalny to nie tylko zestawienie kosztów, jakie pracodawca ponosi w związku z wynagrodzeniami swoich pracowników. W budżetach tych często również znajdują się takie pozycje, jak np. szkolenia, koszty bezosobowe, koszty opieki medycznej czy też zabezpieczenia floty samochodowej. W szeroko rozumianym budżecie personalnym może znaleźć się wszystko, co tylko dotyczy pracownika w każdym możliwym aspekcie. Z mojego doświadczenia wynika, że w takim budżecie może znaleźć się chociażby pozycja dotycząca opłaty za czynsz z tytułu wynajmowania mieszkań pracowniczych czy też koszty związane z rozliczaniem środków unijnych.
W tym miejscu należy zaznaczyć najważniejszą rzecz, która dotyczy budżetu personalnego. Z racji tego, że budżet ten jest jedną w ważniejszych pozycji w budżecie ogólnym firmy, należy pamiętać, że u jego podstaw leżą również zabezpieczenie płynności finansowej firmy oraz racjonalne gospodarowanie środkami pieniężnymi. 

POLECAMY

W jakim celu tworzy się taki budżet oraz jakie składniki wchodzą w jego skład?

Cel tworzenia budżetu personalnego wydaje się oczywisty. Jednakże nie każdy w firmie ma pełną świadomość, po co się go tworzy oraz jakie główne cele powinien spełniać. Świadomość ta jest niestety najmniejsza wśród pracowników szeregowych, którzy jako jedyny cel funkcjonowania budżetu widzą wypłatę wynagrodzenia oraz zabezpieczenie śr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy