Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kierunek rozwój

3 sierpnia 2021

NR 23 (Lipiec 2021)

„SIŁA MENTORINGU” – Jak zbudować program mentoringowy, który działa na przykładzie Philip Morris

0 426

Nie bez kozery w słowie mentoring zawiera się słowo ring – tak jeden z uczestników naszego programu mentoringowego powiedział żartobliwie o jego refleksji na temat znaczenia mentoringu, uzasadniając to porównaniem do miejsca „starcia” między mentee a mentorem – starcia, z którego obie strony mogą wyjść zwycięsko, poznać swoje mocne strony i obszary, w których jeszcze potrzebują wsparcia i treningu.

Słowa te były dla nas olbrzymim komplementem – takie refleksje pokazały, że w parach mentoringowych była energia, było tarcie, że – jak to się mówi potocznie – „działo się” zarówno na „ringu”, jak i w zawodnikach, bo zarówno mentee, jak i mentor pracowali, a właśnie do takiej „walki” chciałyśmy zaprosić naszych uczestników programu „Siła Mentoringu” w Philip Morris. 
Siła Mentoringu to program stworzony dla pracowników, dla wsparcia ich rozwoju i budowania jedności w dążeniu do wspólnego celu. Patrząc na projekt z perspektywy minionego roku, porównaliśmy go do wyprawy czy też podróży…
Na początku trzeba opracować plan, wybrać trasę i spakować potrzebne rzeczy. Kiedy plecak jest już gotowy, plan na drogę z punktami postoju i ładowania energii są, a w głowie nakreślony i zwizualizowany cel, czas zrobić pierwszy krok i przekroczyć próg podróży. Po dotarciu na miejsce – celebracja i powrót. To jeszcze nie koniec, bo czeka nas rozpakowanie i refleksja nad przebiegiem podróży, by móc zaplanować kolejne, większe wojaże. 

POLECAMY

Opracowanie planu i wybranie trasy 

Bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu w rolach mentee (podopieczny), mentora (opiekun) oraz coacha (trenera), przygotowanie programu w naszej firmie zaczęłyśmy od zaplanowania etapów programu, tego co powinno się zadziać, w jakich terminach oraz z jakimi zasobami ludzkimi, czasowymi i budżetem. 
Cały profesjonalny plan projektu był gotowy po kilku naszych spotkaniach. 
Patrząc na obrany przez nas cel i wyzwania stojące na drodze do jego realizacji, zaczęłyśmy się „uzbrajać” do walki z „demonami”, które miały na nas czyhać podczas podróży. Tu przydatne były analizy SWOT, mapy zasobów i praca twórcza nad rozwiązywaniem oraz zapobieganiem trudnościom. Dzięki temu mogłyśmy przedefiniować nasz oryginalny plan programu tak, by wnieść nim jak największą wartość w naszej organizacji. 
Mentoring w naszym rozumieniu to nie tylko dzielenie się wiedzą przez osobę z bogatszym doświadczeniem, ale również przestrzeń i otwartość na partnerską relację. To niezwykle ważny element, ponieważ mentee w poszukiwaniu rozwoju czasem nie ma pomysłu jak zrealizować swoje cele, a mentor wciela się w rolę detektywa, który zadając pytania, używając całej palety narzędzi bada wątki, podpierając się swoim doświadczeniem pozwala sobie na stawianie hipotez i wspólnie z mentee je weryfikuje tak, by w końcu dojść do momentu „aha!” dla mentee. 

Pakowanie

Planując wyprawę, warto sięgać po doświadczenie z poprzednich podróży, by każda następna przebiegała bezpiecznie, sprawnie i z większą szansą na sukces. Tak było i w naszym przypadku. 
Oprócz dobrej definicji tego, czym jest mentoring, sprawdziłyśmy feedbacki na temat naszych poprzednich programów mentoringowych i na ich bazie, czerpiąc to co najlepsze i biorąc pod uwagę to, co warto usprawnić, stworzyłyśmy nowy model.
Rozmawiałyśmy z kilkoma osobami, które brały w nich udział i okazało się, że czynnikiem sukcesu było zaangażowanie mentora oraz mentee z perspektywy całego okresu trwania programu. Nasze learningi wynikały z tego, że programy miały dobry start (otwarcie, dopasowanie mentee i mentora, pierwsze sesje), ale po 2–3 sesjach ich priorytet spadał, natłok innych obowiązków powodował, że sesje były coraz rzadsze i w końcu ustawały. Coś zostało rozpoczęte, ale nie zakończone. Dzięki temu wiedziałyśmy, że w naszym programie musimy dbać o zaangażowanie uczestników na każdym etapie trwania programu, o regularne przystanki i ładowanie energii, by podróż mogła przebiegać zgodnie z planem. 
Czy to oznaczało więcej pracy dla nas? O tak, zdecydowanie. Ale jakże satysfakcjonujące to było działanie! 
Chciałyśmy, by program był świetnie przygotowany merytorycznie, ale też angażował i budził chęć udziału. Nadszedł czas, by ogłosić światu naszą podróż i zaprosić do wspólnej wyprawy. Powstała dedykowana strona programu, logo oraz ambasadorzy, którzy wspierali nas w promowaniu całego projektu. Ta podróż miała być wyjątkowa i dedykowana tym osobom, które lubią wyzwania, podejmują ryzyko i naprawdę chcą z nami w tę podróż wyruszyć.
Dzięki temu rozpoczęłyśmy rekrutację mentorów i meentes wśród naszych pracowników. Ponieważ zdefiniowałyśmy mentoring jako równorzędną relację, oznaczało to, że program ma rozwijać zarówno mentee, jak i mentorów. Zdecydowałyśmy, że do rekrutacji mentorów zaprosimy grupę najbardziej doświadczonych menedżerów, którzy chcieli wziąć udział w programie. Kolejnym krokiem była rekrutacja mentees – każdy z kandydatów musiał wypełnić specjalne zgłoszenie. Na 24 miejsca zaaplikowało ponad 50 osób. Wybierając uczestników programu, kierowałyśmy się m.in. wiedzą o kandydacie i jego wyzwaniach związanych z rozwojem w organizacji oraz wizją celu mentoringowego, którą opisał w aplikacji. 
Zależało nam również, by w programie była podobna liczba kobiet i mężczyzn oraz aby uczestnicy reprezentowali różne szczeble struktury organizacyjnej. 
Mając już najważniejszych bohaterów naszej podróży, nadszedł czas na odpowiednie dobranie ich w pary mentoringowe, aby podróż była ciekawa i zapraszała do „ringu”. 

Przekroczenie progu 

Jak mówią: „kiedy zrobisz pierwszy krok, nie ma już odwrotu”. Gala otwarcia miała być dla nas właśnie tym momentem – dla nas i uczestników, dla których to był czas poznania swoich towarzyszy podróży. Dla nas ta podróż już trwała jakiś czas, dla uczestników to był początek, a ponieważ program miał być wyjątkowy, jego otwarcie również musiało być godne zapamiętania. 
Jak z każdą podróżą, czasem prognozy pogody się sprawdzają, a czasem nie. Tu sytuacja pandemiczna pokrzyżowała nasze plany na uroczystą galę z tercetem smyczkowym grającym w tle. Choć gala otwarcia odbyła się online, były prezenty i oklaski niczym na rozdaniu Oskarów. To właśnie podczas tej uroczystości pracownicy (meentes) dowiedzieli się, z kim będą pracować przez kolejne kilka miesięcy. Nasze plecaki były spakowane, ale nie można było zapomnieć o naszych uczestnikach.
Warunkiem powodzenia procesu mentoringowego są przede wszystkim umiejętności i odwaga po stronie mentora oraz otwartość i zaangażowanie po stronie mentee. 
W celu zapewnienia tych elementów i tego, aby każda z grup czuła się komfortowo przygotowana do rozpoczęcia pracy mentoringowej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy