Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kierunek rozwój

12 grudnia 2022

NR 31 (Listopad 2022)

Learning & Development, czyli jak poukładać działania wspierające rozwój pracowników. Case study PGS Software

0 283

W działającej w branży IT firmie PGS Software od zawsze stawiamy na rozwój – od wielu lat prowadzimy działania, które pozwalają każdemu pracownikowi poczuć, że podnosi swoje kompetencje i staje się coraz lepszy w tym, co robi. Niezależnie od tego, czy jest programistą, testerem, analitykiem biznesowym czy pracuje w marketingu lub HR. Bez prorozwojowego nastawienia nie udałoby się nam stworzyć miejsca, w którym z kilkuosobowego zespołu urośliśmy do ponad 1000 osób. Rozwój to jedna z wartości tworzących kulturę PGS Software. Aby go wspierać, w 2020 r. uruchomiliśmy program Learning & Development, który połączył wszystkie inicjatywy rozwojowe i przeniósł je na wyższy poziom.

Co to jest Learning & Development? 

Learning & Development w PGS Software to dział, który oferuje szkolenia rozwijające kompetencje biznesowe, liderskie, mentorskie i technologiczne naszych zespołów. Ważne było dla nas, aby działania rozwojowe pozwalały na zdobywanie nowych umiejętności, które wpłyną na rzeczywiste podnoszenie jakości usług świadczonych dla naszych klientów zgodnie z funkcjonującą w firmie kulturą pracy i wartościami. 
 Praca w branży IT wymaga ciągłego rozwoju i zdobywania nowej wiedzy. Staramy się więc zapewniać naszym pracownikom rozwój nie tylko technologiczny, lecz także biznesowo-liderski. Dlatego też realizujemy tzw. szkolenia miękkie, dzięki którym możemy wzmacniać swoje kompetencje z zakresu współpracy z klientem czy zarządzania zespołami. 
Oferta Learning & Development jest na tyle szeroka, że z programu mogą skorzystać różne grupy w naszej firmie: 

POLECAMY

  • Management, dla którego przygotowywane są programy rozwojowe i wsparcie indywidualne. 
  • HR/Backoffice, który może szkolić swoje kompetencje biznesowe, liderskie i trenerskie.
  • Programiści i testerzy o różnym stopniu seniority. 
    Mogą dobrać pod siebie mentoring technologiczny, szkolenie biznesowe czy liderskie – np. wdrażające do roli Tech Leadera w projektach. 
  • Sprzedawcy, analitycy, którzy mogą podnosić swoje kompetencje technologiczne oraz biznesowe. 

Potrzeby szkoleniowe rosną tak samo jak zespoły. 
Szkolenia i inicjatywy rozwojowe w PGS Software to otwarty obszar. Systematycznie rozwijamy portfolio prowadzonych upskilli technologicznych, szkoleń, warsztatów, coachingów czy szkoleń indywidualnych, aby program Learning & Development był atrakcyjny i spełniał potrzeby wszystkich str...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy