Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strategia i wdrażanie

22 lipca 2020

NR 17 (Lipiec 2020)

Jak wdrażać ideę wellbeingu w różnych obszarach organizacji?
Case study firmy OpsTalent

0 750

„Welcome to the OpsWorld!” – takimi słowami witam nowych OpsTalentersów, którzy do nas dołączają. Dlaczego? Wierzę bowiem, że tworzymy w OpsTalent miejsce pracy, które jest wyjątkowe i niepowtarzalne, do którego ludzie będą chcieli wracać każdego dnia. Z takim założeniem zaczęła urzeczywistniać się wizja wellbeing w OpsTalent, gdzie fundamentami są ludzie, traktowanie innych tak, jak chcieliby być traktowani, wspieranie ich dobrostanu oraz dostrzeżenie, że różnorodność pracowników warunkuje ich potrzeby.

Marzeniem właścicieli firmy, Gabrieli i Trevora Coyne, było stworzenie firmy otwartej na ludzi i ich pomysły, innowacyjnej pod względem stylu zarządzania i elastycznej na potrzeby rynku. Podświadomie czuliśmy konieczność skoncentrowania się na człowieku i potraktowania go jako najważniejsze aktywa firmy, a pozytywnej atmosfery jako trwałego spoiwa łączącego wszystkie płaszczyzny organizacji. Byliśmy świadomi tego, że kapitał, w który inwestujemy, pozostaje w dyspozycji pracownika i to on decyduje, w jakim stopniu nam go udostępni. Widząc wzajemne korzyści i mogąc realizować w pracy swoje talenty, chętnie wyjdzie poza ramy oczekiwań i wzbogaci naszą kulturę o swoją unikalną paletę umiejętności.
Dlatego staramy się, aby w OpsTalent definicja wellbeing realizowana była na każdym poziomie funkcjonowania firmy, bo tak rozumiemy pojęcie dobrostanu w organizacji. Mimo szybkiego rozwoju wciąż pozostajemy wierni naszym zasadom. Staramy się kreować coś, w czym sami chcemy uczestniczyć. Chcemy tworzyć społeczność, w której każda osoba jest jej istotną częścią i może liczyć na wsparcie innych w samodoskonaleniu. Wzajemnie się motywujemy, dzielimy wiedzą, staramy się, by każdy kolejny dzień był ciekawszy od poprzedniego. 
Choć idea wellbeing w OpsTalent wypływa z osobowości i pozytywnego podejścia do życia i ludzi właścicieli firmy, od początku oboje widzieli sens w jej zmaterializowaniu w potrzebach OpsTalentersów. Dlatego nasza kultura definiuje nasze główne wartości i przekonania, a także znajduje się w samym sercu wszystkiego, co robimy. Żyjemy według niej każdego dnia, wykreśla poziom obsługi klienta, jaki oferujemy, a także to, kim jesteśmy na co dzień, nie tylko w sferze zawodowej. Nasz proces rekrutacji opiera się w pierwszej kolejności na naszych wartościach. Każdy, kto chce zostać OpsTalentersem, musi wpasowywać się w naszą kulturę, działać z pasją i rozumieć nasze wartości. Pozostałe kryteria specjalistyczne uzależnione są od stanowiska.
 

POLECAMY

Nasze 5H:

 • BE HAPPY (bądź szczęśliwy). Wierzymy, że właściwy balans między pracą a życiem prywatnym sprawia, że nasi pracownicy gotowi są dać z siebie więcej i iść o krok dalej.
 • BE HELPFUL (bądź pomocny). Pomagamy sobie wzajemnie, ale też tym, którzy tego potrzebują; np. corocznie na święta wysyłamy prezenty dla domu dziecka w Mroczkowie Gościnnym, realizujemy wewnętrzny projekt „Spełniamy marzenia” lub zastępujemy kolegę na jego zmianie, aby mógł zagrać na swoim koncercie czy wziąć udział w turnieju lacrosse.
 • BE HEALTHY (bądź zdrowy). Możemy zadbać o innych tylko wtedy, kiedy sami zadbamy o siebie, dlatego korzystamy z naszej sali do jogi, siłowni 24/7 sąsiadującej z naszym biurem, a także bierzemy udział w sportowych aktywnościach, takich jak charytatywny Bieg Firmowy.
 • BE HONEST AND HUMBLE (bądź szczery i skromny). Kiedy zauważyliśmy ciągły spadek ilości sprzedaży na jednym z projektów, zdecydowaliśmy przenieść 10% zespołu na inny projekt. W ten sposób zredukowaliśmy miesięczne koszty klienta o 17%. 


Praktyki wellbeingowe realizujemy w różnych obszarach biznesu:

 • Świadomość pracowników
  Już od pierwszych dni w OpsTalent nowi pracownicy biorą udział w warsztatach skłaniających do refleksji nad znaczeniem każdej wartości 5H. Brandowym elementem są powitalne giftbagi z gadżetami biurowymi, flagi i koszulki OpsTalent, które zabieramy na wycieczki i w których reprezentujemy firmę podczas targów, eventów sportowych, a nawet w czasie wolnym.
  Najnowszym ogniwem wzmacniającym identyfikację z firmą jest flaming Opsy, który jest wellbeingowym ambasadorem OpsTalent, skupiającym pozytywne emocje wokół marki. W lipcu 2018 r. na jego cześć wyprawiliśmy specjalną imprezę flamingową, w której organizację zaangażowało się wielu pracowników. I tak jest przy wszystkich eventach – osoby ze zdolnościami manualnymi przygotowują dekoracje, kolega będący DJ-em dba o oprawę muzyczną, a OpsTalentersi interesujący się grafiką przygotowują plakaty.
  Każdy z nas ma inny talent i zdolności, które może rozwijać, dzięki temu mamy możliwość współpracowania w zespołach tematycznych z osobami z różnych działów. Najlepszym tego przykładem jest grupa social media, złożona z uzdolnionych juniorów i doświadczonych seniorów, która dba o PR OpsTalent, bo kto lepiej niż my sami jest w stanie przekazać flow towarzyszący nam w pracy?
  Nie boimy się powierzać odpowiedzialnych zadań osobom z krótszym stażem, wręcz przeciwnie – uczymy ich poprzez praktykę, dbając o ich komfort psychiczny i wspierając się radą. Takich praktyk w OpsTalent jest wiele, np. osoba zatrudniona początkowo na recepcji stała się głównym grafikiem w firmie i realizuje zaawansowane projekty dla klientów zagranicznych. Budowanie świadomości pracowników i identyfikacja z marką realizowane są także poprzez kulturę feedbacku i transparentne zasady. Każdy OpsTalenter wie, że drzwi jego przełożonego są zawsze otwarte i w zespole stawiamy na komunikację. 
   
 • Zdrowie
  Wellbeing nieodłącznie wiąże się z ideą work-life balance, w której dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne jest kluczową sprawą. W zachowaniu tejże równowagi pomagają nam strefy relaksu, gra w rzutki na tarasie, a po pracy planszówki czy Xbox. Zorganizowaliśmy również OpsCup, czyli mistrzostwa w piłkarzykach, które odbywały się symultanicznie do mistrzostw Świata w piłce nożnej. W czasie mundialu mogliśmy wspólnie kibicować piłkarzom, ponieważ mecze były wyświetlane w biurze. W OpsTalentowym Systemie Motywacyjnym jedną z nagród są vouchery do SPA, mamy też kartę Multisport, prywatną opiekę medyczną, dofinansowaną kartę na siłownię oraz darmowe zajęcia sportowe w naszym Yoga Roomie, w tym zumba, salsa, joga.
  Dbając o zdrową dietę, zaproponowaliśmy Weekly Healthy Diet Plan, czyli codziennie w kuchni serwowane są zdrowe przekąski, tj. kanapki, jogurty, warzywa i owoce. Angażujemy się także w projekty zewnętrzne, bierzemy udział w biegach zorganizowanych na cele charytatywne czy też w Biegu Firmowym. W wyzwaniu rowerowym w pierwszych dwóch miesiącach OpsTalentersi przejechali już ponad 5 tys. km. Zawiązała się też grupa miłośników gór – Polish Mountain Crown, która za cel ma zdobycie Korony Polski oraz wyznaczenie szlaku OpsTalentowego. 
  Dla zminimalizowania stresu pierwszych dni każdy nowy OpsTalenter uczestniczy w programie „Buddy”, czyli przez kolejne 90 dni wspiera go starszy kolega, który mu pomaga oraz wprowadza do OpsTalentowej rodziny. Nadgodziny są u nas wyjątkową sytuacją, najczęściej praca kończy się o wyznaczonej porze i zaczyna kolejnego dnia. Zależy nam, by pracownicy byli zdrowi i wypoczęci oraz mieli czas na swoje pasje. 
   
 • Relacje
  Pozytywna atmosfera bazująca na autentyczności i życzliwości dostrzegana jest przez kandydatów już podczas oczekiwania w recepcji na rozmowę rekrutacyjną. To wtedy mają okazję zaobserwować wewnętrzny brak barier i sposób, w jaki się ze sobą na co dzień komunikujemy. O rodzinny klimat w firmie bardzo dbają sami właściciele, Gabrysia i Trevor Coyne. W kuchni słychać często ich rozmowy z pracownikami, których znają z imienia. Takie otwarte podejście do pracowników, prawdziwe zainteresowanie ich sprawami powodują wzrost zaufania do przełożonych i przekładają się wymiernie na jakość pracy. OpsTalentersi bardzo doceniają możliwość szczerej rozmowy z osobami decyzyjnymi i politykę otwartych drzwi. Naturalną konsekwencją takiego modelu biznesowego było wypracowanie przez nas samych wewnętrznego systemu motywacyjnego bazującego na regularnym feedbacku 360. Co trzy miesiące każdy OpsTalenter odbywa ze swoim liderem rozmowę podsumowującą ostatni okres. Omawiane są wyniki pracy, szczególne osiągnięcia, obszary do poprawy, wyznaczane są cele rozwojowe na kolejny kwartał. Jednocześnie rozmawiamy o potrzebach pracownika, o tym, jak czuje się w firmie, jak możemy realizować jego założenia. Dzięki systematycznej analizie efektów pracy jesteśmy w stanie utrzymać wysoki wskaźnik motywacji i zapobiegać ewentualnym nieprawidłowościom. 
  Kilka lat temu zastanawiałam się, jak jeszcze możemy docenić naszych ludzi, i pomyślałam, że skoro świat filmu ma Oscary, to my również będziemy mieć swoje wyróżnienia. I tak, na stałe do naszego kalendarza wpisała się coroczna gala Opscarów, podczas której wręczam z Gabrysią i Trevorem statuetki najlepszym pracownikom. Przykładowe kategorie: OpsTalenter of the Year, Officer of Happiness, Project OpsSensei, OpsJunior of the Year, OpsDream Team, OpsCulture Guru, OpsCaptain Jedi, Master of Ops Ideas, Queen of Numbers.
  Nasze codwumiesięczne eventy firmowe na stałe wpisały się już w rozkład imprez, a każda z nich ma inny motyw przewodni – kostiumowa, arbuzowa czy mikołajkowa i inne. Ciekawostką jest Opsowa tradycja Happy Friday, którą zainicjował Trevor. W każdy piątek nasza kuchnia zamienia się w małe bistro, siedzimy wygodnie wokół wyspy z hokerami, żartujemy, gramy w planszówki. To bardzo budujące, że ludzie zostają z własnej woli, by spędzić piątkowy wieczór z kolegami z pracy. Myślę, że jest to naturalna konsekwencja panującej na co dzień rodzinnej atmosfery. Relacje z biura przenoszą się na życie prywatne, a obszar zawodowy i prywatny przenikają się. Zauważamy, że OpsTalentersi chętnie dzielą się swoimi pomysłami i z zaangażowaniem uczestniczą w życiu firmy. To z ich inicjatywy powstała grupa rowerowa czy grupa Polish Mountain Crown stworzona przez Artura; innym pomysłem jest Language Café i nauka języków obcych w tandemach. Oferując innym swój czas i oddając cząstkę siebie, robimy to, bo wierzymy w przekazywanie dobra. 
   
 • Miejsce pracy
  OpsTalentersi mieli duży wpływ na to, jak zostało zaprojektowane nowe biuro Opstalent – zgłaszali swoje pomysły wyposażenia, głosowali na poszczególne wizualizacje, a także decydowali o wyborze dekoracji. Prawdziwym wyzwaniem było stworzenie nowoczesnego biura z jednoczesnym funkcjonalnym zagospodarowaniem miejsca. Dzięki przemyślanej wizji i holistycznemu podejściu powstał doskonale zaaranżowany open space z wysokim sufitem, co zapewnia rozchodzenie się dźwięku, a tym samym zwiększa komfort pracy, gdyż nie zagłuszamy siebie nawzajem. Dobrze oświetlone stanowiska i wygodne fotele pozwalają na ergonomiczną pracę, a ścianki działowe umożliwiają personalizację najbliższego otoczenia pracownika. Często widzi się na nich rodzinne zdjęcia, kwiatki doniczkowe czy drobiazgi przypominające miłe chwile.
  Hawajski wystrój, egzotyczne rośliny zdecydowanie wprowadzają luz, co szczególnie widać w wyodrębnionych strefach pracy i relaksu. Dzięki tapicerowanym wnękom, kolorowym uszakom i podnóżkom jest u nas bardzo przytulnie i wygodnie. Chętnie spędzamy tutaj przerwy, ucinamy regenerujące drzemki czy planujemy pracę na projektach. Na środku biura znajduje się kolorowa plaża z leżakami, palmami, mnóstwem poduszek oraz kamper. W nim często zaszywamy się z komputerem, jeśli potrzebujemy chwili skupienia. Kandydaci przychodzący na rozmowy rekrutacyjne są nierzadko mile zaskoczeni oryginalnymi, klimatyzowanymi domkami, do których ich zapraszamy. Kolorowe wnętrza, welurowe fotele i tapety we flamingi rozładowują początkowe napięcie i wprawiają w dobry nastrój. Mamy przestronną i nowocześnie wyposażoną kuchnię, która stała się sercem organizacji i spoiwem naszej kultury 5H. Ulubioną częścią biura jest zaś przestronny taras z hamakiem i wygodnymi meblami ogrodowymi. 
   
 • Systemy i procesy
  Wraz z rozwojem firmy i wzrostem liczby pracowników nieodzowne stało się sukcesywne wprowadzanie nowych systemów i procesów, które porządkują pracę i ułatwiają obieg informacji, ale jednocześnie nie będą ograniczać naszej rodzinnej atmosfery. Dlatego grupa liderów opracowała wewnętrzne zasady OpsTalent 3D, które są prakt...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę aż 35% TANIEJ

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy