Diversity & Inclusion. Must have organizacji przyszłości

Strategia i wdrażanie

Jeszcze kilka lat temu temat Diversity & Inclusion był mile widzianym dodatkiem do różnych inicjatyw firmowych. Dziś dla wielu firm to must have będący często elementem strategii biznesowej organizacji i firmowych wartości.

Firmy przekonały się, że inwestowanie w zarządzanie różnorodnością oraz w budowanie kultury włączającej jest niezwykle istotne, bo sprawia m.in., że pracownicy mają poczucie przynależności i rzadziej rozglądają się za nowym pracodawcą. Dodatkowo efektywność ludzi wzrasta czyli wtedy, kiedy czują się w firmie dobrze, gdy mogą być sobą. Co więcej, korzystanie z różnorodności po prostu się firmom opłaca, bo dzięki niej powstają lepsze pomysły, innowacje i projekty prowadzone są bardziej wszechstronnie. 
Najnowsze badanie Deloitte „Pierwsze kroki na rynku pracy” z 2021 r., w którym respondentami są studenci i absolwenci w Europie Środkowej, pokazuje, że 92% z nich preferuje pracę dla organizacji dbającej o różnorodność. 
Badania Deloitte Australia pokazują, że firmy dbające o różnorodność i inkluzywną kulturę zmniejszają ryzyko aż o 30% i zwiększają innowacyjność aż o 20%1.
Temat D&I nabrał jeszcze bardziej na znaczeniu w trakcie pandemii, bo ujawnił, że przynależność do organizacji to coś więcej niż chęć pracy w atrakcyjnym miejscu, ładnym i dobrze wyposażonym biurze. To relacje i połączenie ludzi z kulturą organizacji. To uwrażliwienie firmy na człowieka i jego indywidualne potrzeby, często bardzo zindywidualizowane. Pandemia ujawniła, że do głosu doszły inne aspekty różnorodności niż tylko te, którymi zajmowaliśmy się najczęściej, takie jak płeć czy wiek, narodowość czy orientacja seksualna. W pandemii ważne stało się także to, czy pracownik mieszka sam, czy z rodziną, czy ma dzieci, czy nie, czy ma warunki do pracy w domu, czy też z trudem łączy domową przestrzeń z innymi współlokatorami. Dodatkowo temat zdrowia psychicznego pracowników przestał być tematem tabu i wiele firm dało swoim pracownikom duże wsparcie w tym zakresie. 

Diversity & Inclusion Manager – czym właściwie się zajmuje?

Firmy poważnie traktujące obszar D&I wiedzą już, że aby miał on szansę właściwie się rozwijać i aby zmiany były widocz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI