Digitalizacja rynku pracy, czyli jak przenieść dotychczasowe działania do świata online?

Strategia i rozwój

Pandemia koronawirusa zainicjowała niespodziewane zmiany rynku pracy. Z dnia na dzień, większość pracodawców została zmuszona do przejścia w tryb całkowicie zdalnej pracy. Tradycyjne metody i rozwiązania, które dotychczas działały, są nie do zrealizowania w obecnej rzeczywistości, albo mówiąc wprost - przestały istnieć. Rozmowy rekrutacyjne face-to-face, onboarding, szkolenia pracowników, konferencje - wszystko to musi zostać przeniesione do świata online. W związku z tym konieczne jest wdrożenie natychmiast nowych narzędzi, które umożliwią firmom dalsze sprawne funkcjonowanie.

Z jakich rozwiązań skorzystać tu i teraz, jeśli do tej pory wdrożenie pracy zdalnej i digitalizacja rekrutacji miały niższy priorytet?

Poszukiwanie pracownika i employer branding online

Nagły wybuch epidemii spowodował, że targi pracy, warsztaty ze studentami na uczelniach i wszystkie inne masowe spotkania zostały odwołane. To duży cios dla wielu firm - przecież właśnie w tym czasie przygotowywały się do masowych rekrutacji na praktyki i staże letnie! Jak wiadomo, przyciągnięcie kandydatów z młodego pokolenia wymaga nie tylko odpowiedniej promocji marki, ale też dostarczenia rzeczywistej wartości w postaci wiedzy. Jak połączyć te dwa cele? Zorganizuj wydarzenia online w formie webinarów lub wirtualnych spotkań i warsztatów.

Webinary to powszechne rozwiązanie o wciąż niewykorzystanym potencjale przenoszenia wykładów do online’u. Ich ograniczeniem w porównaniu ze spotkaniami w realnym świecie jest brak możliwości interakcji z użytkownikami, którzy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI