Zaprojektuj onboarding tak, jakby był Twoim własnym. Zbiór narzędzi dla małych i dużych firm

Stare wyzwania, nowe podejście

„Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe, a raczej rób to, co miłym na pewno jest”. To sparafrazowane przysłowie często kieruje naszymi decyzjami przy budowie strategii, projektów i kampanii employer brandingowych. Przy procesie onboardingu jest ono nader adekwatne, ponieważ każdy z nas chciałby dołączyć do organizacji, w której dobrze go przywitają. Jak to zrobić? Jak to robią inni? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Temat, który jest jednym z najważniejszych w employer brandingu jest jednocześnie bardzo często, niestety, marginalizowany. Nadal spotykamy się z przeświadczeniem, że pracownik, który został zrekrutowany, zostanie z firmą na lata. Gdy jednak ten po nieudanym onboardingu decyduje się na odejście, oprócz szoku u przełożonego sprawia, że firma ma do czynienia z realną utratą pieniędzy. Bo ile trudu włożyliśmy, żeby znaleźć tę idealną osobę? Ile wydaliśmy na jej proces rekrutacyjny? Czasami to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, których musimy ponownie szukać w odmętach budżetu projektowego, by otworzyć nową rekrutację. Pytanie nasuwa się jedno: co zrobić, żeby uniknąć takiej sytuacji? 
Oczywiście najpierw musimy być pewni, że zrekrutowaliśmy odpowiednią osobę na odpowiednie stanowisko. Jeśli jesteśmy przekonani, że tutaj nie popełniliśmy błędu, „jedyne”, co pozostaje, to odpowiednie wdrożenie nowego pracownika do naszej organizacji. Trzeba pamiętać o tym, że każda firma jest inna i w każdej firmie innego typu narzędzia czy procesy będą lepiej spełniały swoją funkcję. W poniższym materiale przedstawimy, w jaki sposób wdrażamy nowych pracowników w MBE group, w której pracuje kilkadziesiąt osób (co ważne, nasi pracownicy pracują zarówno zdalnie, jak i w biurach w różnych miastach, tworząc przy tym pełnoprawne zespoły cross-miastowe), oraz opiszemy kilka przykładów znacznie większych firm funkcjonujących na rynku. Dzięki temu, mamy nadzieję, przedstawimy pełen wachlarz opcji, które pracodawcy mają w zasięgu swoich budżetów kadrowych. 
 

REKLAMA

Onboarding, tak jak wszystkie z procesów, składa się z kliku etapów:

  • Pierwszym z nich jest okres przed oficjalnym dniem zatrudnienia.
  • Kolejny to pierwszy dzień zrekrutowanego kandydata w nowej pracy.
  • Etap nr 3 to pierwszy tydzień, zazwyczaj przepełniony szkoleniami i poznawaniem kolegów z pracy.
  • Na końcu mamy już sprawę umowną: niektóre firmy w proces onboardingu włączają również pierwszy miesiąc, pierwsze pół roku, a nawet pierwszy rok. Wszystko zależy od złożoności obowiązków danego stanowiska i jego poziomu, organizacji, branży.


Pracownik kasy w supermarkecie prawdopo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI