Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kierunek rozwój

30 września 2021

NR 24 (Wrzesień 2021)

Skuteczny dział rekrutacji, czyli budowanie wspólnych wartości
na podstawie case study Jit Team

0 458

Rynek IT jest zdecydowanie jedyny w swoim rodzaju, szczególnie biorąc pod uwagę rekrutację i wszystko, co jej dotyczy. Od lat rekruterzy mierzą się z dużą konkurencją, narastającą liczbą zapotrzebowania na specjalistów IT oraz trudami rynku pracownika. Jak zatem budować silny zespół HR, który nie tylko zrekrutuje odpowiednią liczbę kandydatów, w krótkim czasie, lecz także zapewni pracownikom zdywersyfikowany rozwój i atrakcyjne warunki pracy? Gdyński software house Jit Team to potrafi i nieustannie udowadnia, że przy odpowiednim podejściu candidate experience może płynnie przejść w employee experience.

Jit na rynku działa już od roku 2010; to właśnie wtedy dwóch przyjaciół mających już doświadczenie w pracy przy projektach IT zdecydowało się na założenie firmy, w której kontakt z klientem i pracownikiem będzie transparentny, a współpraca na wszystkich frontach elastyczna i dostosowana do wymagań. 

POLECAMY

Udało się, przez ponad dziesięć lat firma zdobyła klientów z Polski, Norwegii, Grecji, Belgii i wielu innych europejskich krajów. Zajmujemy się projektami IT dla branż takich jak: bankowość, moda, giełda papierów wartościowych czy transport morski.

Bogate portfolio klientów i projektów rekruterom w Jit Team zapewnia wiele wyzwań; obecnie firma liczy ponad 450 specjalistów IT, a liczba ta z miesiąca na miesiąc rośnie. 

Największym wyzwaniem dla rekrutera w firmie o naszym modelu biznesowym jest wyławianie z rynku talentów, realizowanie projektów rekrutacyjnych w bardzo krótkim czasie z zachowaniem wysokiej jakości procesu. Lata doświadczeń i umiejętność dopasowywania się do dynamicznie zmieniającego się rynku IT pozwoliły nam wypracować skuteczne i elastyczne metody działania. Jednak to, co od zawsze było dla nas drogowskazem, to wartości firmy. 

Wartości firmy a praca rekrutera 

Jasno zdefiniowane wartości firmy – HUMAN, TECH, TEAM, FAIR PLAY – są jej ogromnym atutem, ponieważ wyraźnie określają tryb współpracy oraz wytyczone cele; mają również to do siebie, że za ich pomocą z łatwością można opisać pracę każdego wewnętrznego działu Jit Team. Nie inaczej jest w przypadku zespołu rekrutacji, który obecnie liczy 20 osób i od zawsze rozwijany był organicznie.

HUMAN

W firmie, która specjalizuje się w budowaniu zespołów deweloperskich dopasowanych do potrzeb klienta, nie ma ważniejszej wartości niż ludzie. To oni są siłą i wizytówką Jit. Jednak zanim zaczną swoją przygodę w Jit, ich pierwszym kontaktem z firmą jest rekruter. To właśnie od tej osoby zależy, jak firma będzie postrzegana i czy kandydat uzna Jit za ciekawe miejsce do pracy. 

Nawiązanie trwałej relacji z kandydatem jest podstawą procesu rekrutacji w Jit Team. Każdą osobę, którą zapraszamy do rekrutacji, staramy się bardzo dobrze poznać, zrozumieć jej potrzeby i zapoznać szczegółowo z projektem, do którego trafi. 

Patrzymy na potencjalnych współpracowników w szerszej perspektywie. Nawet jeśli nie nawiążemy współpracy dzisiaj, warto poświęcić czas na dokładnezbadanie motywacji i profilu kandydata, aby powrócić do rozmów, kiedy pojawi się coś bardziej odpowiedniego dla jego kompetencji.

Poznajmy się

Całościowy obraz kandydata to coś więcej niż tylko sprawdzenie umiejętności technicznych czy dopytanie o jego dostępność. Wiedza dotycząca tego, co dla danego kandydata jest najważniejsze – wynagrodzenie, rozwój, praca zdalna, nowe technologie – pozwala nam zaplanować długoterminową współpracę oraz dopasować ofertę do tych właśnie oczekiwań. Biorąc pod uwagę świadomość tego, że kandydaci zalewani są wręcz ofertami, w każdym przypadku interesuje nas to, dlaczego dana oferta zwróciła uwagę kandydata. Tym bardziej dbamy o to, aby wiedzieć, dlaczego kandydat ofertę odrzuca – zawsze rezerwujemy sobie możliwość negocjacji. 

To, co wyróżnia nasz proces rekrutacyjny i spotyka się z pozytywnym odbiorem kandydatów, to spotkanie ofertowe. Od początku działalności Jit oferty współpracy były składane przez zarząd firmy, do dziś pozostajemy wierni tej tradycji. Podczas tego spotkania kandydat otrzymuje informacje na temat warunków współpracy oraz ma kolejną okazję do poznania firmy i jej wartości.  

Dział rekrutacji czy HR?

Ogromną uwagę przywiązujemy do tego, aby proces rekrutacyjny nie kończył się na zatrudnieniu, które jest przecież dopiero początkiem relacji z pracownikiem. Na każdym etapie wiemy, co dzieje się z osobą, która trafiła do projektu, dbamy o budowanie zaufania i otwartości. Dlatego każdy pracownik Jit Team ma przypisanego opiekuna HR – najczęściej jest to osoba, która danego pracownika zrekrutowała. Ta „opieka” rozpoczyna się już w procesie onboardingu. Osoba z działu HR kontaktuje się z nowym pracownikiem po pierwszym dniu, tygodniu, miesiącu oraz pierwszych trzech miesiącach pracy, aby sprawdzić nastroje, zidentyfikować potencjalne problemy, pomóc jeszcze lepiej zapoznać się z firmą. 

Następnie, podczas trwania współpracy, organizowane są sesje one-on-one, podczas których przekazujemy pracownikom feedback, dowiadujemy się o tym, co słychać w projekcie, podtrzymujemy pozytywną relację z pracownikiem. Opiekun HR jest również pierwszą osobą, która dowiaduje się o chęci zmiany projektu, dzięki częstszym interakcjom identyfikujemy spadki motywacji pracowników i możemy zapobiegać potencjalnym odejściom z organizacji. Każda zatrudniona osoba może liczyć na to, że zależy nam na długofalowej współpracy i wspólnym rozwoju firmy. 

Podejście to ma jeszcze dwie bardzo ważne zalety. Kontakt z pracownikiem po zatrudnieniu, możliwość śledzenia jego ścieżki rozwoju są niezwykle satysfakcjonujące dla rekrutera i pozytywnie wpływają na jego motywację. Dodatkowym atutem jest jeszcze lepszy dostęp do wiedzy na temat projektu, zespołu. Zdecydowanie łatwiej jest prowadzić rekrutację, znając szerszy kontekst, niż bazując jedynie na suchym opisie roli. 

Benefity inne niż wszystkie

W świecie IT atrakcyjny pracodawca zapewnia pracownikowi świetny projekt, dobre wynagrodzenie, ale też atrakcyjne dodatki. Owocowe czwartki czy świetnej jakości kawa to po prostu standard, a nie benefit. W Jit Team benefitowe inspiracje czerpie się z tradycji firmy oraz niesamowicie atrakcyjnego regionu – Trójmiasto i jego okolice to naprawdę świetne miejsce do życia. Naszym pracownikom oferujemy możliwość wynajmu przyczepy kempingowej w ramach Jit Team Summer Office – na popularnym wśród entuzjastów sportów wodnych kempingu Chałupy 6. Jitową tradycją są również świąteczne nalewki, które od ponad dziesięciu lat przygotowują Mariusz i Bartek, założyciele Jit Team. Ręcznie przygotowany prezent, który trafia w ręce pracownika od zarządu firmy, naprawdę robi wrażenie. Tak samo jak Dzień Kobiet, który w Jit od zawsze jest wyjątkowy – wszystkie Jit kobiety zaproszone są wtedy na wystawną kolację. Opowiadanie kandydatom o tych benefitach to prawdziwa przyjemność, od zawsze stawiamy przecież na ludzi i to oni są dla nas najważniejsi. 

TECH

Czym byłby software house bez prawdziwej pasji do technologii? Dziesiątki klientów i setki wykonanych dla nich projektów zapewniły nam ogrom technologicznej wiedzy. Mamy też swoje sposoby na udane weryfikacje umiejętności technicznych kandydatów. W wielu przypadkach technologia ułatwia nam również codzienną pracę. 

 Zdj. 1. Zespół Jit Team

Podział obowiązków

Często zdarza się, że rekruterzy poszukują kandydatów o konkretnych umiejętnościach technicznych – niektórzy specjalizują się w poszukiwaniu testerów, inni mają rozbudowaną bazę kandydatów wśród Java developerów. To naturalne i w wielu przypadkach dzielimy się zadaniami i rekrutacjami na konkretne stanowiska właśnie według naszych wcześniejszych doświadczeń czy kontaktów ze specjalistami IT przy okazji innych procesów. Staramy się jednak nie zamykać rekruterów w sztywnych ramach określonej specjalizacji. W przypadku nagłego zapotrzebowania na większą liczbę specjalistów z danej dziedziny po prostu ruszamy do pracy i poszukiwań – dobrze sprawdzona zasada „wszystkie ręce na pokład” nieraz udowodniła nam, że możemy dokonać niemożliwego. Ponadto mobilizacja całego zespołu, który pracuje nad jednym, dużym projektem, sprzyja zacieśnianiu relacji między rekruterami. 

W pracy rekrutera IT jest pewna niezmienna prawda – „kto w IT na coś czeka, ten ginie”. Czas naszej reakcji na zapotrzebowanie przesłane nam przez klienta definiuje nasz sukces. Oczywiście standardy procesu rekrutacyjnego nie mają prawa ucierpieć z powodu presji czasu, jednak jak najszybsza odpowiedź na dane zapotrzebowanie jest znamienna. Rynek IT to rynek kandydata – oznacza to tyle, że to my musimy się o niego ubiegać, a nie on o nas. Specjaliści IT znajdują się obecnie w niezwykle komfortowej sytuacji – wysokie wynagrodzenia, coraz bardziej innowacyjne projekty, rosnące zapotrzebowanie na ich umiejętności – to tylko niektóre z aspektów. Praca zespołowa w przypadku działów rekrutacji IT i chęć do wspólnego działania w sytuacjach wymagających natychmiastowego zaangażowania to absolutne podstawy. Mamy to szczęście, że od zawsze stawialiśmy na wewnętrzny dział HR, odmawiając kolejnym agencjom rekrutacyjnym. Dzięki temu jakość kandydatur i czas przeprowadzania procesów rekrutacyjnych są ze sobą spójne. 

Największym wyzwaniem dla rekrutera w firmie o naszym modelu biznesowym jest wyławianie z rynku talentów, realizowanie projektów rekrutacyjnych w bardzo krótkim czasie z zachowaniem wysokiej jakości procesu.

Rekrutacja techniczna

Blisko współpracujemy z licznym zespołem odpowiedzialnym za rekrutacje techniczne. Są to osoby doświadczone i aktywnie biorące udział w projektach rozwijanych dla naszych klientów. Staramy się, aby kandydaci podczas weryfikacji technicznej mieli okazję porozmawiać ze specjalistą, który pracuje w danym projekcie; rekruter może podzielić się swoimi doświadczeniami zdobytymi u klienta i opowiedzieć o ogólnej atmosferze pracy. Budowanie relacji z kandydatem, który może stać się przyszłym pracownikiem Jit, zaczyna się właśnie na tych etapach: rozmowach z przedstawicielem działu HR i rekruterem technicznym. Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze i my się z tym zgadzamy. Dowodem na to, że rozmowa z jednym z naszych rekruterów technicznych może być ciekawa i rozwijająca, mogą być historie, gdzie rekruter zwrócił kandydatowi uwagę na aspekty, nad którymi musi on popracować, a za jakiś ta sama osoba wróciła do nas, aby zaprezentować swoje postępy. Doceniamy takie sytuacje – wiemy, że warto w takich przypadkach rozpocząć współpracę.

Technologia na pomoc HR

W codziennych wyzwaniach rekrutacyjnych wspiera nas oczywiście technologia. Przy ponad 400 pracownikach i wielu otwartych rekrutacjach trudno byłoby zapanować nad organizacją pracy bez wspomagających nas narzędzi. Pierwszym z nich jest Traffit – system ATS, który zbudował… Jitowiec! Adrian Wolak, pracując w Jit, równocześnie rozwijał swój pomysł na produkt, który finalnie przerodził się w osobną spółkę i świetnie działającą firmę. Traffit rozwijał się razem z Jit; dzięki jego funkcjonalnościom mamy dostęp do ogromnej bazy kandydatów budowanej od początku istnienia Jit oraz do historii kontaktu z każdym z nich. Gwarantuje to pełen profesjonalizm w przypadku ponownego kontaktu. System ten jest w pełni konfigurowalny, dlatego możemy elastycznie dostosować sw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy