Dołącz do czytelników
Brak wyników

Stare wyzwania, nowe podejście

12 grudnia 2022

NR 31 (Listopad 2022)

Pulse Check w Empiku. Jak zdobywać na bieżąco informację od pracowników? Badanie satysfakcji i zaangażowania pracowników – case study Empik SA

0 213

Zaangażowani pracownicy są ważną częścią każdej firmy – to oni stanowią o jej sukcesie i wynikach. Są efektywni, lubią swoją pracę, chcą się rozwijać i nie boją się zmian. Osiągają przez to lepsze wyniki od pozostałych osób, które są niezaangażowane. W związku z tym każda firma powinna strategicznie i priorytetowo zajmować się obszarem zadowolenia i satysfakcji z pracy. Jednym z narzędzi, które stosuje się na szeroką skalę, jest badanie zaangażowania. Pozwala na zdiagnozowanie sytuacji, poznanie czynników motywujących oraz zaobserwowanie, jaka panuje atmosfera w firmie.

PULSE CHECK W EMPIKU

Dlaczego w Empiku zdecydowaliśmy się na wprowadzenie Pulse Check? Pandemia przyspieszyła zmiany biznesowe, na które byliśmy przygotowani już kilka lat temu. Dlatego w 2021 r. nie tylko kontynuowaliśmy inwestycje w rozwój sieci stacjonarnej, lecz także inwestowaliśmy w dalszą digitalizację. Założenia biznesowe przełożyły się więc na wewnętrzne procesy. Obserwowaliśmy dynamikę zmian w zespołach, szybki rozwój organizacji, a także tempo zmian na rynku pracy. 
Po głębszej analizie podjęliśmy więc decyzję o wdrożeniu całkiem nowego narzędzia, by dać naszym menedżerom możliwość badania tzw. pulsów. To narzędzie pozwala im zebrać opinie w zespołach i dynamicznie monitorować zmiany w ich doświadczeniu pracy w Empiku. 
Pulse Check to badanie pulsu organizacji, czyli satysfakcji oraz nastrojów pracowników. Możemy przez to na bieżąco monitorować ich oczekiwania oraz zadowolenie z pracy. Jak każda organizacja, chcemy znać aktualne nastroje w firmie, by reagować na pojawiające się wyzwania. Daliśmy więc możliwość pracownikom regularnego dzielenia się informacją zwrotną, by budować poczucie realnego wpływu na funkcjonowanie firmy. 
Narzędzie zostało wdrożone na koniec 2021 r. w centrali – odbył się wtedy pilotaż dla zainteresowanych menedżerów, a w tym roku objęliśmy badaniem już wszystkie zespoły centralne oraz całą sieć sprzedaży. W kolejnych miesiącach w ten sposób zweryfikujemy również zaangażowanie pracowników magazynowych. 
 

POLECAMY

Ryc. 1. Pulse Check to badanie satysfakcji oraz nastrojów pracowników
Źródło: opracowanie własne


CO CHCEMY OSIĄGNĄĆ?

Na samym początku przygotowań do wdrożenia Pulse Check zadaliśmy sobie pytanie, jakie informacje ma dostarczyć nam badanie. 
 

Ważne

Zależało nam na tym, by sprawdzić samopoczucie pracowników w zespołach, zweryfikować, c...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy