Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kierunek rozwój

26 września 2022

NR 30 (Wrzesień 2022)

Program mentoringowy Mother Empower. Case study firmy Bosch

0 187

Aż 94% kobiet* po przerwie związanej z macierzyństwem chce powrócić do pracy, ale ostatecznie tylko połowa młodych mam podejmuje aktywność zawodową. Na taką sytuację składa się kilka przyczyn: niewielka elastyczność pracodawców, trudności z połączeniem obowiązków zawodowych i rodzicielskich, a także brak wiary we własne możliwości. Bosch jako świadomy pracodawca angażuje się w działania, przez które wspiera mamy w powrocie do aktywności zawodowej. Jednym z nich jest realizowany od 3 lat wspólnie z Fundacją Mamo Pracuj – program mentoringowy Mother Empower.

Jak to się wszystko zaczęło?

Inspiracją do nawiązania współpracy z Fundacją oraz stworzenia wspólnie programu mentoringowego była chęć wsparcia kobiet na rynku pracy. 
Już podczas naszego pierwszego spotkania z Fundacją Mamo Pracuj poczułyśmy, że możemy razem stworzyć coś wyjątkowego. Zależało nam na budowie programu, który będzie wspierał mamy w powrocie do pracy, a jednocześnie pozwoli pracownikom naszej firmy aktywnie zaangażować się w tę pomoc. Tak narodził się pomysł mentoringu dla kobiet, które po krótszej lub dłuższej nieobecności na rynku pracy związanej z opieką nad dzieckiem, chcą wrócić do aktywności zawodowej. W tym programie zyskują obie strony: mentorzy i mentee, ucząc się wzajemnie od siebie – podkreśla Magdalena Kołomańska, kierownik komunikacji korporacyjnej w firmie Robert Bosch.

POLECAMY

Mechanizm i cele programu

Mother Empower to trzymiesięczny proces mentoringowy, podczas którego pracownicy Bosch jako mentorki i mentorzy pracują z mentee w ramach indywidualnych spotkań. 
W pierwszej kolejności Fundacja organizuje spotkania informacyjne dla pracowników Bosch, podczas których mogą dowiedzieć się, na czym dokładnie polega proces mentoringowy. Następnie pracownicy zgłaszają chęć udziału w projekcie, wypełniając specjalny formularz, który pomaga określić profil ekspercki danego uczestnika lub uczestniczki – tak aby jak najlepiej dobrać do nich mentee. 
Po zebraniu grupy mentoringowej po stronie Bosch Fundacja uruchamia rekrutacje po swojej stronie dla mentee z całej Polski. Ostatni krok w procesie rekrutacji – bardzo ważny – to dobranie par mentoringowych. Właściwe dobranie mentee oraz mentorki/mentora to recepta na sukces. 
Poza ogólnym celem całego programu każda para wyznacza swoje indywidualne cele. Może to być oczywiście znalezienie nowej pracy czy aktualizacja CV lub profilu na LinkedIn, ale również pomoc w przebranżowieniu się lub po prostu określenie kolejnych kroków na ścieżce rozwoju zawodowego i odpowiedzeniu sobie na pytanie „co chcę dalej w życiu robić, jaki jest mój kolejny krok?”. Każdy proces to bardzo indywidualna kwestia, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich par.
 

Przykład

Poznałem Gosię, która urodziła dwójkę dzieci i postanowiła wrócić na rynek pracy po przerwie macierzyńskiej. Potrzebowała pomocy w tym, aby napisać list motywacyjny i CV, uwierzyć w siebie i znaleźć wymarzonego pracodawcę. Więź z Gosią polegała czasami po prostu na szczerej rozmowie – mówi Karol Książczak z działu Bosch Termotechnika, tegoroczny mentor.

Dla mentee program Mother Empower to szansa na zbudowanie relacji, dzięki której stawianie pierwszych kroków po przerwie zawodowej czy szukanie swojego miejsca po zmianie branży staje się łatwiejsze. To szansa na posiadanie towarzysza czy towarzyszki tej fascynującej, ale wymagającej podróży. Dla mentorów i mentorek udział w programie jest przestrzenią na podzielenie się swoim czasem, wiedzą i doświadczeniem, ale także na docenienie swojej ścieżki zawodowej, swoich osiągnieć. Dla firmy Bosch, to okazja do pokazania swojego autentycznego zaangażowania w tematy ważne społecznie – mówi Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, koordynatorka programu, Fundacja Mamo Pracuj.


Mother Empower to nie tylko mentoring

Mimo że proces mentoringowy to najważniejsze zadanie programu – to nie jedyna aktywność w ramach Mother Empower. W trakcie trwania programu zarówno mentorzy i mentorki, jak i mentee są zapraszani na wykłady z ekspertami z zakresu szeroko pojętego r...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę aż 35% TANIEJ

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy