Producent szkoleń online – mistrz drugiego planu. Kiedy warto zdecydować się na wprowadzenie tej funkcji w organizacji?

Kierunek rozwój

Przenosisz się ze szkoleniami do przestrzeni online i mimo iż wydaje się, że powinno być łatwiej, bo przecież nie ruszasz się z domowego zacisza, masz pięć razy więcej pracy niż w tradycyjnej sali szkoleniowej? Liczba otwartych zakładek, rozmaite okienka w aplikacji, niedziałający mikrofon, uczestnicy wpadający i wypadający z sesji – zapanować nad tym wirtualnym chaosem pomoże Ci producent szkoleń online.

Może Was to zaskoczy, ale nie jest to rola, która powstała wraz ze światowym lockdownem. Działam w niej aktywnie od roku, w tej chwili mam na koncie już kilkaset zrealizowanych sesji online, w których występowałam jako producent. Wspieram szkolenia, które prowadzimy w ETTA Leadership & Culture – firmie, w której pracuję, oraz świadcząc usługi freelancerskie dla innych firm szkoleniowych w Polsce i za granicą. Jako producent szkoleń on-line wspieram wirtualne sesje od strony technicznej, jestem prawą ręką trenera/facylitatora, który ma za zadanie dbać o merytoryczny przebieg szkolenia. Jestem jak scenarzysta na planie filmowym, dbam o całe zaplecze, gdy reżyser, czyli w tym przypadku trener, oraz aktorzy, czyli uczestnicy sesji, odgrywają swoje role. Gdyby nie przygotowania i wsparcie scenarzysty, premiera całego wydarzenia na pewno nie zakończyłaby się nominacją do Oskara.
Rola producenta jest kolejnym sposobem na budowanie moich kompetencji w świecie pracy wirtualnej. Działam zdalnie od 7 lat, czyli od rozpoczęcia swojej przygody w ETTA Leadership & Culture, kiedy to poznałam różne oblicza pracy w wirtualnym zespole. Obecnie plusy takiego rozwiązania zdecydowanie przewyższają nieliczne minusy. Dużą zaletą było to, że gdy większość panikowała i przeżywała konieczność przeniesienia się na zdalną pracę na początku pandemii, dla mnie było to coś całkowicie naturalnego i zamiast na kwestiach organizacyjnych, mogłam się wtedy skupić na ważniejszych rzeczach. Jest mi bardzo bliska koncepcja życia jako cyfrowy nomada i mieszkania w dowolnym zakątku na Ziemi, a posiadania pracy w… laptopie. Jest to kierunek życiowy, który chciałabym realizować. Im więcej miałam wprawy w prowadzeniu wirtualnych spotkań, tym więcej okazji pojawiało się na mojej drodze i zdarzyła się także propozycja z brytyjskiej firmy szkoleniowej na sprawdzenie się w roli producenta szkoleń online. Praca online to świetna okazja do spotkania ludzi z całego świata i możliwość uczenia się od najlepszych, w moim przypadku od innych producentów i trenerów, że wirtualne sesje mogą wyglądać coraz lepiej, jakie mamy aplikacje, żeby je realizować, i na jakie funkcjonalności one pozwalają, tak aby te sesje nie były tylko „gadającą głową”, lecz żeby to były naprawdę interaktywne i angażujące doświadczenia dla uczestników.

REKLAMA

Co należy do zadań producenta szkoleń online?

Udział w wirtualnych szkoleniach często wiąże się dla uczestników z koniecznością pobrania nowej aplikacji i zalogowania się do niej czy zainstalowania dodat...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI