Praca zdalna 2.0 – nowa normalność i nowe wyzwania

Strategia i rozwój

Powrót pracowników do pracy w biurze wywołuje wiele obaw i dyskusji, ale jedno jest pewne – rzeczywistość, z którą przyjdzie się zmierzyć pracownikom i pracodawcom, zmieni się na zawsze. Przed nami „nowa normalność” i wyzwania, z którymi nie mieliśmy do tej pory do czynienia.

Z początkiem czerwca wiele firm, które trzy miesiące temu zaleciły swoim zespołom pracę zdalną, ponownie otworzy biura. Google ogłosiło, że mimo iż część biur i organizacji zostanie otwartych 6 czerwca, to jedynie 10% pracowników skorzysta z możliwości powrotu. Sytuacja będzie się prawdopodobnie zmieniać powoli, bo według przewidywań firmy, we wrześniu aż 70% zatrudnionych nadal będzie operować zdalnie. Co ciekawe, gigant technologiczny będzie również oferował swoim pracownikom $1,000 wsparcia finansowego na przystosowanie przestrzeni, w której pracują, aby znacząca część kadry mogła działać zdalnie nawet do końca roku.
Również Facebook wydał oświadczenie, w którym rekomenduje swoim pracownikom remote working do końca roku. Inne firmy, takie jak Amazon i Microsoft deklarują utrzymanie modelu zdalnego do października, a Twitter czy Square przewidują, że możliwość pracy 100% poza biurem zostanie wprowadzona na stałe po zakończeniu pandemii. 
Z punktu widzenia prawa, firmy mogłyby zmusić do powrotu do biura tych pracowników, których umowy nie zakładają „telepracy”. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że większość pracodawców nie zamierza tego robić. Częstą praktyką jest przeprowadzanie ankiet wśród zatrudnionych, aby sprawdzić, którzy z nich chcą wrócić do biura, np. ze względu n...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI