Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strategia

1 października 2019

Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR

0 773

POLECAMY


 

Premiera 20.09.2019 r.
Tytuł oryginalny Measure What Matters How Google, Bono, and the Gates Foundation Rock the World with OKRs
Tytuł polski Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR
Podtytuł polski Mierz to, co istotne dla firmy, i skutecznie zarządzaj celami
Autor John Doerr
Przekład Bartosz Sałbut
Marka, seria wydawnicza

Wyd. MT Biznes, 396 stron, cena 54,90 zł, oprawa miękka ze skrzydłami

Opis

Legendarny inwestor John Doerr ujawnia, w jaki sposób metoda OKR – system wyznaczania celów – pomógł gigantom technologicznym takim jak Intel czy Google w osiągnięciu dynamicznego wzrostu. Dzięki zarządzaniu wg zasad OKR Google urósł z 40-osobowego zespołu do firmy zatrudniającej ponad 70 tysięcy ludzi i wycenianej na ponad 700 miliardów dolarów. Doerr pokazuje, jak można w każdej organizacji (małej i dużej) uporządkować proces podejmowania właściwych decyzji i skupić się na celu.

Jesienią 1999 roku John Doerr spotkał się z założycielami startupu, któremu przekazał właśnie 12,5 miliona dolarów; była to największa inwestycja w jego karierze. Larry Page i Sergey Brin mieli niesamowitą technologię, przedsiębiorczą energię i niebotyczne ambicje, ale żadnego prawdziwego planu biznesowego. Aby Google mógł zmienić świat (czy choćby przeżyć), Page i Brin musieli się nauczyć, jak dokonywać trudnych wyborów w zakresie priorytetów, utrzymując zespół na dobrej drodze. Musieli nauczyć się rozpoznawać, kiedy należy przestać pracować nad nieudanymi pomysłami, inaczej mówiąc, musieli się nauczyć porażki ponosić jak najszybciej. Potrzebowali także aktualnych, odpowiednich danych, aby śledzić postępy – aby zmierzyć to, co miało znaczenie.

Doerr przedstawił im sprawdzoną metodę dążenia do doskonałości operacyjnej: Cele i Kluczowe Wyniki (OKR), którą odkrył, gdy pracował jako inżynier w Intelu. Stosowanie tej metody przynosi olbrzymie korzyści. OKRs kładą nacisk na najważniejsze działania podejmowane w organizacji. Skupiają wysiłek i wspierają koordynację. Łączą cele w obrębie działów, aby ujednolicić i wzmocnić całą firmę. A przy okazji zwiększają satysfakcję z pracy, co przekłada się na mniejszy wskaźnik rotacji kadr. Co było dalej, wszyscy wiemy. Dzięki zarządzaniu opartemu na metodzie OKR Google urósł z 40-osobowego zespołu do firmy zatrudniającej ponad 70 tysięcy ludzi i wycenianej przez rynek na ponad 700 miliardów dolarów.

W niniejszej książce Doerr przedstawia analizy widziane oczami ludzi, którzy się tym faktycznie zajmowali. W gronie narratorów tych opowieści znaleźli się między innymi Bono i Bill Gates. Doerr pokazuje, jak wielką koncentrację, zwinność i wzrost da się uzyskać dzięki modelowi OKR, jak bardzo pomógł on wielu wybitnym organizacjom. Ta książka pomoże nowej generacji liderów zdobyć tę samą magię.

Rekomendacje

Żyjemy  w  świecie  nieustającej  zmiany,  ale  również olbrzymiej ilości możliwości. Ta książka pokazuje, jak uporządkować proces podejmowania właściwych decyzji i skupić się na celu, a solidnie opisane  przykłady  pozwalają  uczyć  się  na  cudzych błędach i sukcesach.

Angelika Chimkowska, autorka książki Psychologia zmiany w życiu i biznesie

Tę książkę powinien uważnie przeczytać każdy, kto w jakiejkolw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę aż 35% TANIEJ

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy