Employee experience. Dialog i feedback kluczem do skutecznego rozwoju

Stare wyzwania, nowe podejście

W start-upie na początku pracuje tylko kilka osób. I póki tak zostaje, wszyscy się znają, a komunikacja nie nastręcza większych problemów. Gdy firma zaczyna liczyć 50, 100 czy 150 osób, wymiana informacji staje się coraz trudniejsza, a wyzwań w organizacji jest coraz więcej. Powstał dział HR i z oczywistych względów zależało nam na tym, by mieć możliwość pomiaru rezultatów podejmowanych działań.

Świadomy menedżer zarządzający grupą kilku czy kilkunastu pracowników spędzi większość czasu na komunikacji z pracownikami. Będzie skupiony na wyłapywaniu sygnałów od ludzi, dzięki czemu efektywnie dostosuje środowisko ich pracy, aby ci mogli efektywnie realizować cele. Tak jest w pierwszej fazie budowy start-upu.

Ale z biegiem czasu w rosnącej firmie pojawiają się nowi menedżerowie i coraz więcej pracowników. Zarząd przestaje mieć zdolność do tego, aby na bieżąco odczytywać sygnały płynące z zespołów. O ile szefowie działów dobrze wykonują swoją pracę – ewentualne problemy są pod kontrolą. W większości organizacji tak pozytywny scenariusz jednak się nie realizuje.

REKLAMA

To ludzie są najważniejsi

Skupieni na realizacji strategicznych celów, zatopieni w operacyjnej pracy często zapominamy, że największym aktywem każdej organizacji są… ludzie. To oni znają i kształtują procesy, mają kontakt z klientami, rozumieją niuanse, których nie widać z „dziesiątego piętra”.

Prawdziwym skarbem dla dyrektorów byłoby rozumienie tego, co dzieje się w zespołach, a właściwie w głowach poszczególnych osób. Wtedy decyzje będą zapadały celniej i szybciej. Rotacja przestanie być problemem, bo będzie jej można w porę zaradzić. Wzrosną bezpieczeństwo i stabilność firmy, a wyłapanie alarmujących sygnałów stanie się łatwiejsze. 

Gorszą alternatywą jest zarządzanie w ciemnych okularach, bez wiedzy o tym, co dzieje się w firmie. Żaden raport finansowy, żadna prezentacja biznesowa nie oddają do końca tego, co faktycznie się w firmie wydarzyło, co jej...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI