Efektywność osobista. Subiektywny przegląd narzędzi

Kierunek rozwój

Od ponad 10 lat pracuję nad poprawą własnej produktywności. W tym czasie przetestowałem mnóstwo podejść, narzędzi oraz technik. Rozmawiałem z wieloma osobami, śledziłem i śledzę to, co dzieje się w tym obszarze na świecie. Ilość informacji na ten temat i polecanych narzędzi może przytłoczyć. Dlatego w tym artykule przybliżam kilka sposobów działania, które pomagają osiągać rezultaty, których oczekujemy zarówno my, jak i nasi przełożeni oraz nasze zespoły.

Produktywność to słowo, które czasami jest opatrznie rozumiane. Często myślimy: produktywność – i przed oczami mamy nas bardziej zajętych, robiących więcej rzeczy w tym samym czasie. Kiedy myślę o produktywności, mam przed oczami osiągnięte wybrane przeze mnie cele w czasie, kiedy chciałem je osiągnąć, w sposób, który był dla mnie i mojego otoczenia dobry. Lubię też patrzeć na produktywność jako sztukę usuwania wszystkiego, co przeszkadza w osiągnięciu celu, co jest wtórne, nie przynosi wartości.

REKLAMA

Co jest pierwsze – nawyki czy narzędzia?

Narzędzia i techniki, które wybieram do budowania swojego systemu produktywności, wspierają moje nawyki. Bo cokolwiek by mówić o narzędziach do organizowania zadań, są one wtórne wobec nawyków. Cele osiągamy dzięki nawykom. Narzędzia tylko w tym pomagają.

Czym jest nawyk?

W skrócie, nawyk to czynność (akcja), którą wykonujemy automatycznie, bez aktywnego podejmowania decyzji. Tym czymś, co rozpoczyna nawyk, jest wskazówka lub, inaczej mówiąc, wyzwalacz akcji. Po wykonaniu akcji nawyku jest nagroda.

Na przykład, postawienie kawy rano na biurku może być wskazówką do otworzenia listy z zadaniami na dany dzień (to będzie nasza akcja) i wybrania trzech najważniejszych zadań na dany dzień. Nagrodą będzie poczucie spokoju wynikające z tego, że wiemy, co nas czeka w tym dniu.

Jakie nawyki warto budować?

Jest wiele nawyków, które warto budować, aby być produktywnym, ale kilka podstawowych to:

  • Nawyk zapisywania w jednym zaufanym miejscu pomysłów, zadań, spraw do zrobienia. Pamięć jest zawodna. Im więcej rzeczy staramy się zapamiętać, tym bardziej jesteśmy zestresowani (u osób, które starają się pamiętać swoje zadania, stwierdzono podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu!).
  • Nawyk codziennego przeglądania zadań, wybierania tych do zrealizowania, odrzucania zadań zbędnych oraz dzielenia tych zdań na mniejsze kroki.
  • Nawyk codziennego wybierania MIT-ów, czyli najważniejszych zadań na dzień (Most Important Task).
  • Nawyk przeglądu tygodniowego.

Jeżeli mamy od czegoś zacz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI