Coaching kariery a outplacement. Co je łączy, a co dzieli?

Strefa Inspiracji

Sytuacja związana z COVID-19 spowodowała wzrost liczby zwalnianych pracowników, a tym samym zwiększyła zainteresowanie programami outplacementowymi oraz coachingiem kariery. Uruchamianie programów outplacementowych jest wyróżnikiem firm, dla których wizerunek pracodawcy nie kończy się tylko na marketingowych hasłach w social mediach, ale skupia się na konkretnych działaniach propracowniczych nawet w momencie rozstania.

Jako taki pozytywny przykład Business Insider pokazuje Airbnb, którą chwali nie tylko za dobrą komunikację i informowanie o zwolnieniach na indywidualnych spotkaniach, ale właśnie ze względu na bogaty pakiet outplacementowy. Miejmy nadzieję, że w przypadku innych firm wysyłanie wypowiedzeń pocztą bez wcześniejszej rozmowy z pracownikami czy szybkie zwolnienia na Zoom rodem z filmu „W chmurach” to tylko jakieś koszmarne wypadki przy pracy.

Czym różni się outplacement od coachingu kariery?

Outplacement (zwolnienia monitorowane) to program uruchamiany przez pracodawców w celu wsparcia zwalnianych pracowników w znalezieniu nowych miejsc pracy. Zdarza się, że firmy realizują taki program przy pomocy wewnętrznego działu HR. Równie często sięgają jednak po wsparcie doświadczonego w tym temacie partnera zewnętrznego. Warto podkreślić, że z programów outplacementowych korzystają częściej duże organizacje.
Utrata pracy jest, obok śmierci bliskiej osoby i rozwodu, najbardziej stresogennym wydarzeniem w życiu człowieka i to właśnie ten fakt w największym stopniu różnicuje outplacement i coaching kariery. By móc skupić się na poszukiwaniu pracy, niezbędne jest w pierwszej kolejności przepracowanie emocji, które towarzyszą sytuacji utraty pracy, a nawet przejście przez poszczególne etapy żałoby. Outplacement z założenia wymaga więc wsparcia w trudnej sytuacji, czasu na pogodzenie się z rzeczywistością.
Inaczej jest w przypadku coachingu kariery. Tutaj klient sam zgłasza chęć pracy z konsultantem kariery, opłaca sesje i...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI