Budowanie pozytywnych doświadczeń (CX) kandydatów - Przykład dobrych praktyk stosowanych przez DHL Parcel Polska

Stare wyzwania, nowe podejście

W ostatnich latach model biznesowy wielu firm zmienił się ze względu na rosnący rynek e-commerce. Jeszcze parę lat temu koncentrowano się głównie na modelu B2B, dziś istnieje coraz więcej punktów styku z finalnym konsumentem – B2C. Dlatego teraz szczególnie istotne stało się budowanie doświadczeń kandydatów, którzy są często jednocześnie klientami. Jak poradziła sobie z tym spółka DHL Parcel?

Jesteśmy dużą organizacją i mamy w związku z tym ogromne potrzeby rekrutacyjne, zwłaszcza w okresie szczytu paczkowego, który wpływa na zwiększenie zatrudnienia w tym czasie o ok. 15% w skali kraju. Z tego względu niezwykle ważne jest opracowanie przez dział HR skutecznej i atrakcyjnej strategii pozyskania nowych pracowników na stanowiska trudne do obsadzenia: magazynierzy, operatorzy wózków widłowych oraz kurierzy i przewoźnicy, współpracujący z DHL Parcel. Z drugiej strony według raportu eRecruiter, co trzeci kandydat nie zaaplikuje nigdy więcej do firmy, w której miał negatywne doświadczenia w czasie procesu rekrutacji. Jest to argument tak silny, że nie sposób przejść obok tego obojętnie i nie mieć chwili refleksji, co zrobić, aby ten kandydat jednak do nas wrócił. 
Co jest jednak największym wyzwaniem? W trakcie gdy prowadziliśmy projekt Candidate Experience, okazało się, że nie jest trudno wymyśleć rozwiązania budujące doświadczenia kandydatów, wręcz przeciwnie – jest to proste zadanie i nie kosztuje prawie nic. Wszystkie informacje zwrotne i sugestie mamy „podane na tacy” od naszych kandydatów, ponieważ cyklicznie uzyskujemy je za pomocą badania NPS. Wyzwaniem jest za to wdrożenie takich usprawnień w organizacji rozproszonej. Nasza firma posiada 42 lokalizacje w całej Polsce i zatrudnia ponad trzystu menedżerów, z których większość ma styczność z procesami rekrutacji. Przy tak dużej organizacji dział rekrutacji nie jest w stanie być razem z menedżerem na każdym etapie i czuwać nad tym, aby dbano o doświadczenia kandydatów. Dlatego po komunikacji rozwiązań nie świętowaliśmy zbyt długo, a skupiliśmy się na wypracowaniu kolejnych, które z kolei miały za zadanie skutecznie wdrożyć rozwiązania, aby były wykorzystywane przez menedżerów. Podjęliśmy szereg działań z zakresu edukacji menedżerów, aby pod...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI