Buddy jako niezbędny element procesu onboardingu.

Na przykładzie dobrych praktyk stosowanych przez firmę Yameo

Stare wyzwania, nowe podejście

Ileż radości powoduje przyjście nowej osoby do firmy! Skuteczna, dynamiczna rekrutacja z happy endem i niemal euforyczne: „Nasz ci on, ten kandydat!”. I ile rozczarowań, gdy odchodzi… Okazuje się, 
że skonsolidowana opieka HR-u i człowieka z docelowego zespołu – buddy’ego – może pomóc w uchwyceniu momentu, gdy nastąpi zagrożenie odejścia pracownika, a nawet pozwoli – być może – mu zapobiec.

Od jakiegoś czasu borykaliśmy się, jak wiele innych firm, z dość długim i kosztownym procesem uzyskania pełnej efektywności przez kandydatów. Ciągle potykaliśmy się o różne sytuacje: a to brak uważności skutkujący niezgraniem się z zespołem, a to powolne wdrażanie się w projekty od strony technologicznej czy biznesowej. Krzywą uczenia dodatkowo wzmagał wysoki poziom skomplikowania systemów i aplikacji, które tworzymy dla naszych klientów. Sektor IT to alternatywna rzeczywistość na rynku pracy. Produktywność, efektywność, wydajność, jakość i – rotacja odmieniane są przez wszystkie przypadki. Menedżerowie dwoją się i troją, by zmniejszyć przepływ kadry: ryzyko odejścia każdego z pracowników w małych firmach otwiera listę ryzyk niemal wszystkich projektów informatycznych.

Pięć lat temu zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy pierwszy, całkiem skuteczny, w naszej ocenie, program onboardingowy, jednak od tego czasu firma oraz jej kultura organizacyjna ewoluowały, zmieniały się podejście, ludzie, sytuacja na rynku. Potrzebne były zmiany i większe zaangażowanie.

REKLAMA


Mobilizacja


Zmian było kilka, w różnych obszarach. Inspiracją do działań i wprowadzenia w firmie roli buddy’ego były dobre praktyki z USA, o których usłyszałam na jednym z webinarów. Przeanalizowaliśmy kilkanaście przykładów wdrożeń w dużych spółkach technologicznych lub takich, które słyną z niezwykłej kultury organizacyjnej. Wzięliśmy więc pod lupę takie firmy, jak Quora, Netflix, Zappos czy Google, sporo czasu poświęciliśmy też implementacjom niestandardowych programów adaptacyjnych w firmach mniejszych, kultur...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI