Benefit pracowniczy w stylu work-life fit

Strategia

Dodatki dla pracowników, które działały przed 2020 rokiem, dziś mogą już się nie sprawdzać. Spora część firm przeszła całkowicie na pracę zdalną lub hybrydową, dlatego “owocowe czwartki” czy pokój do wypoczynku w biurze przestają być atrakcyjnym benefitem. Elastyczne formy świadczenia pracy nie są już przywilejem, a coraz częściej standardem w kulturze wielu organizacji. I to właśnie pojawieniu się dużej grupy pracowników zdalnych najbardziej zawdzięczamy rewolucję w ofercie benefitów.

Firmy w Polsce prześcigają się w pomysłach na nietypowe dodatki dla swoich pracowników, aby jeszcze lepiej zadbać o ich samopoczucie i rozwój. Nowy trend napędza walka o najlepsze talenty. Dopasowanie benefitów do indywidualnych potrzeb i stylu życia pracowników to jeden z ciekawszych przejawów zmian na rynku pracy.

Praca na własnych zasadach

Firma Talent Place w ramach pracowniczego benefitu wprowadziła mieszkanie firmowe w hiszpańskim Alicante. Apartament w założeniu ma służyć nie tylko do pracy, lecz także do tego, by móc spędzać w nim swój urlop. Korzystać z niego będą mogą zarówno zespoły, jak i pracownicy z rodzinami lub przyjaciółmi.

- Nasza organizacja umożliwia każdemu  pracę z dowolnego miejsca na świecie, w elastycznych godzinach, ale również różnorodne formy współpracy dopasowane do sytuacji życiowej pracownika. Apartament w Hiszpanii ma być miejscem inspiracji, integracji, dobrej zabawy, ale też odpoczynku. Jesteśmy bardzo różnorodną firmą i wiemy, że z nowego benefitu cieszą się zarówno kochający podróże single, jak i rodzice, których dzieci będą mogły się przekonać,  że ich mama i tata mają najlepszy home office na świecie - mówi Przemysław Kadula, CEO Talent Place.
 


Wprowadzenie takiego benefitu wiąże się z promowanym przez Talent Place modelem pracy work-life fit. To możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie, w różnych godzinach, ale również bardziej elastyczne podejście do formy świadczenia pracy. Badania przeprowadzone przez socjolożkę Phyllis Moen dowodzą, że osoby pracujące w tym modelu są zdrowsze, bardziej zaangażowane, mniej zestresowane, a pozytywne efekty tego podejścia doświadczają również ich dzieci. Work-life fit to również korzyści dla pracodawcy - pracownicy są bardziej kreatywni, efektywni i lojalni. Talent Place jako jedna z pierwszych firm w Polsce wprowadziła tę kulturę organizacji pracy i stara się ją aktywnie promować. Głównym jej fundamentem jest zaufanie, zarówno w zespołach, jak i między pracownikami a pracodawcą, rozliczanie za efekt pracy, a nie poświęcony czas. To umożliwia pracę zarówno zdalną, jak i asynchroniczną, daje też możliwość ułożenia dnia pracy zgodnie z potrzebami pracownika. Dzięki zaufaniu i wsparciu pracownicy nie tylko chcą wykonać swoje zadania jak najlepiej, ale również czują się pewnie w proszeniu o pomoc swoich współpracowników.

Mieszkanie firmowe w południowej Hiszpanii jest między innymi okazją do wypróbowania koncepcji work-life fit w praktyce. Podejmując decyzję o wyborze apartamentu w Hiszpanii, firma postawiła sobie 3 cele. Pierwszym z nich i najważniejszym była dostępność dla pracowników. Dlatego mieszkanie może być wygodnie użytkowane zarówno przez rodziców z wózkami, jak i osoby niepełnosprawne. Drugim celem było zapewnienie niezbędnych narzędzi do pracy. W mieszkaniu znajduje się wygodnie biurko, dobre łącze internetowe, a także drukarka i skaner. Trzeci to atmosfera, która sprzyja wypoczynkowi i dobrej zabawie. Zadbano więc o odpowiednie dekoracje, książkę poleceń, a ponieważ goście mogą korzystać również z basenu, w mieszkaniu znajdują się leżaki i dmuchane materace.
 


Alternatywa dla zimy

Pogoda była jednym z głównych argumentów wyboru lokalizacji. Temperatura, która nawet w styczniu nie spada poniżej 15 stopni, rzadkie opady deszczu i duża ilość słońca są idealną alternatywą dla jesienno-zimowej polskiej aury. Również fani upałów mogą być latem pewni słonecznej pogody i spędzić urlop nad morzem lub basenem.

- W wyborze miejsca ważna była również dostępności lotów z Polski do Alicante. Loty tanich linii lotniczych są przez cały rok z kilku miast. Jest to względnie jeszcze “egzotyczna” lokalizacja, jednak wciąż w Unii Europejskiej. Ostatecznie zadecydował rodzaj nieruchomości. Zależało nam na miejscu, które będzie doskonałe zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Żeby świetnie czuły się tam całe zespoły, ale i rodziny z dziećmi. W Alicante odnajdą się zarówno miłośnicy morza, gór i wspaniałego jedzenia - mówi Przemysław Kadula.

Mieszkanie ma 80m2 i może w nim spać maksymalnie 6 osób. Składa się z 2 sypialni z łazienkami, dużej wspólnej przestrzeni z kuchnią, salonem oraz tarasem z widokiem na morze. Do dyspozycji są również basen, siłownia i jacuzzi. Liczba atrakcji jest nieograniczona. Zarówno te znajdujące się w apartamencie, jak i w budynku są dla gości darmowe. Talent Place pokrywa wszystkie koszty eksploatacji i sprzątania.

Benefit dostępny jest dla wszystkich pracowników, w tym jako jedna z pierwszych firm w Polsce Talent Place udostępnia go również współpracującym freelancerom. Każdy z pracowników może skorzystać z apartamentu raz w roku przez 7 dni. Wystarczy zgłosić wybrany termin w systemie. Pracownicy mogą tam przyjechać sami lub z rodziną czy znajomymi. W przypadku nałożenia się terminów następuje losowanie. Apartament cieszy się ogromną popularnością wśród zespołu. Zaraz po rozpoczęciu zapisów zapełniono kalendarz od lutego aż do późnej jesieni.
 


Początek zmian

Zmiany w dodatkach pracowniczych rozwijają nie tylko wyobraźnię pracodawców, ale również cały rynek pracy. Nowe możliwości są dla firm dobrą okazją do wdrażania nowych rozwiązań i ich testowania. Firma Talent Place postanowiła oprzeć swój system benefitów na 3 filarach. Pierwszy z nich to rozwój, w firmie funkcjonuje budżet szkoleniowy, z którego pracownicy mogą korzystać, ale także system wewnętrznych szkoleń i kultura dzielenia się wiedzą. Drugim elementem jest zdrowie, oprócz opieki medycznej, którą objęci są pracownicy, w obliczu wojny firma zadbała o wsparcie psychologiczne swoich pracowników. Kolejnym jest komfort, stąd pomysł na apartament w Hiszpanii.

- Póki co mieszkanie w Alicante to pierwszy taki pomysł, dlatego na razie dajemy temu rozwiązaniu czas. Być może potrzeby naszych pracowników się zmienią albo za kilka miesięcy nasz zespół powiększy się na tyle, że będziemy szukać kolejnego apartamentu - mówi Aleksandra Kupiec, HR & Community Manager .

W kulturze work-life fit chodzi przede wszystkim o dopasowanie modelu pracy do stylu życia i potrzeb pracowników. O połączenie tego, co najlepsze w pracy freelancerów i zatrudnionych “na etat” - możliwości wyboru różnorodnych projektów, elastyczności, a także bezpieczeństwa zatrudnienia i systemu benefitów pracowniczych. Firmy takie jak Audioteka czy Brainly korzystają ze wsparcia concierge’a (osobistego asystenta) i zlecają mu najróżniejsze zadania - od zrobienia zakupów spożywczych aż po drobne naprawy w mieszkaniu. Dzięki temu pracownicy mogą załatwić sprawy, na które często brakuje czasu. Decydując się na nietypowe benefity, trzeba jednak pamiętać o jednej zasadzie: pracownicy muszą je doceniać i korzystać z nich. Talent Place co kwartał organizuje badania zadowolenia pracowników i na tej podstawie dostosowuje swoje działania. Zespół Community jest otwarty na propozycje, dlatego wszystkie sugestie poprawy komfortu pracy są rozpatrywane.

Z początkiem marca zameldowały się w mieszkaniu firmowym w Hiszpanii pierwsi pracownicy i zgodnie z promowaną przez Talent Place ideą łączyły pracę oraz odpoczynek. Dzięki sprzyjającej pogodzie obowiązki służbowe wypełniali nie tylko przy biurku, ale również na tarasie czy nad basenem, a po pracy korzystali z uroków okolicy.  Apartament w Alicante stał się symbolem tego nowoczesnego podejścia firmy do oczekiwań członków zespołu.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI