Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strategia i rozwój

4 czerwca 2020

DODATEK NR (Maj 2020)

Postaw na zdrowie – zamień komunikację publiczną na elektrycznie napędzane pojazdy

0 450

Słowo „elektromobilność” idealnie wpisuje się w nasze czasy. Popularność napędzanych silnikiem urządzeń osobistego transportu nie maleje, a z roku na rok korzysta z nich coraz więcej osób w różnym wieku.

Na modnych ostatnimi czasy e-hulajnogach można zobaczyć zarówno dzieci, jak i też emerytów. Mowa tu zarówno o tych na minuty, jak i tych, które użytkownicy postanowili zakupić na własność. Coraz częściej na ulicach miast można zauważyć też ludzi korzystających z innych pojazdów tego typu. Dostępne obecnie dwukołowe urządzenia elektryczne to balansujące deski, tzw. hoverboardy, hulajnogi, elektryczne streetboardy w typie Segway oraz rowery, na przykład marki Kawasaki. Takie środki transportu nie tylko są wygodne i ekologiczne, ale i w szybki sposób pozwalają na przemieszczanie się z punktu do punktu. Są również dużym udogodnieniem dla osób starszych lub tych o słabszym zdrowiu i kondycji, którzy przykładowo nie są w stanie pokonać dużego dystansu na piechotę. Korzystając z nich, nie zmęczą nóg i bez najmniejszego problemu dostaną się do celu. Dziś, w dobie pandemii koronawirusa, kiedy nie można tak swobodnie, jak dotychczas, korzystać z publicznej komunikacji, warto się zastanowić, czy nie będą jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych rozwiązań i komu taki sprzęt znacznie ułatwiłby codzienne funkcjonowanie.
Wszystkie elektryczne urządzenia pozwalają rozpędzić się nawet do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Wyjątkiem są hulajnogi, które powstały specjalnie z myślą o dzieciach, na przykład Kawasaki, Barbie i Hot Wheels. Te modele fabrycznie zaprogramowane są tak, aby rozwijana przez nie prędkość nie przekraczała 6 km/h i była bezpieczna dla najmłodszych. Niektóre z nich zostały wyposażone w odpowiednie, większe i pompowane koła, które umożliwiają jeżdżenie nawet po bardzo wymagającym terenie.
Elektrycznie napędzane pojazdy na pełnym naładowaniu są w stanie działać nieprzerwanie od trzech do czterech godzin, co pozwala na przejechanie dystansu nawet do 20 km. Przy wyborze urządzenia trzeba zwrócić uwagę również na jego obciążenie. Warto pamiętać, że przy większym ciężarze dalej będzie działało bez zarzutu, ale jego prędkość i zasięg mogą się nieco zmniejszyć. Na szczęście wśród e-pojazdów można znaleźć takie, na których maksymalna dopuszczalna waga użytkownika to 54 kg i takie, które udźwigną do 130 kg. Niektóre z nich są wręcz intuicyjnie proste w obsłudze, inne natomiast wymagają pewnej wprawy, zanim zaczniemy się na nich sprawnie poruszać po mieście.

POLECAMY

Hulajnogi elektryczne

Tej wiosny hulajnogi z napędem elektrycznym to idealna alternatywa dla komunikacji publicznej czy taksówki, która pozwala na szybkie i komfortowe przemieszczanie się w miastach, unikając bliskiego kontaktu z innymi osobami. W porównaniu do urządzeń dostępnych w sieciach wynajmu, własna hulajnoga ogranicza możliwość kontaktu z zainfekowanymi powierzchniami w trakcie jazdy.
Dwukołowe pojazdy, które już pod koniec lat 90-tych stały się prawdziwym komunijnym hitem. Od tamtej pory uwielbiane przez dzieci hulajnogi, dzięki elektrycznej wkładce, przeżywają właśnie swoją drugą młodość. Takie hulajnogi jak marki Rider szturmem zdobyły serca mieszkańców miast, pozwalając zaoszczędzić czas w korkach i omijać zatłoczone autobusy. Są lekkie i bezpieczne, mają regulowane rączki i antypoślizgowe podesty, a dzięki możliwości ich składania nie sprawiają problemów w transporcie. To fajna alternatywa dla innych środków komunikacji, która sprawdza się zarówno w mieście, jak i podczas weekendowych wypadków. „Boom” na nie spowodował, że za ich produkcję zabrali się pierwszoligowi gracze na rynkach motoryzacyjnych. Przykład? Hulajnoga Fiat 500, która swoim designem i kolorami nawiązuje do kultowego auta.
Najnowszy model e-hulajnogi marki FIAT F500-85 jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i samodzielnie poruszać się po mieście. Urządzenie zostało wyposażone w większy niż w poprzedniej wersji silnik o mocy 350 W i nowoczesny wyświetlacz.
Za zasilanie odpowiada akumulator o pojemności 7,5 Ah, który pozwala przejechać ok. 20 km. W trybie normalnym hulajnoga osiąga prędkość ok. 15 km/h, natomiast w trybie sportowym 25 km/h. 
Czas ładowania baterii wynosi od 3 do 4 godzin. Koła o wymiarach 8,5 cala pozwalają na pokonywanie niewielkich wzniesień i krawężników. W nowym modelu zastosowano hamulec tarczowy z sygnalizacją hamowania, a platforma na stopy pokryta została antypoślizgowym materiałem. Z kolei energooszczędny wyświetlacz LED informuje o pokonanym dystansie, prędkości i aktualnym zużyciu baterii. Przemyślany system składania sprawia, że hulajnogę łatwo się przechowuje i przewozi. Pojazd, który waży 13,5 kg jest odporny na zachlapania i kurz – wszystko dzięki klasie odporności IPX4, która daj...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy