Kampania rekrutacyjna McDonald’s. Nowe wyzwania stawiane przez rynek pracy

Employer branding

O historycznie niskim bezrobociu, rynku pracownika i rosnącej aktywności wielu firm na rynku pracy pisze się od dłuższego czasu. Nakładając na to negatywne stereotypy dotyczące prawie całej branży gastronomicznej, bardzo duże tempo wzrostu i rosnące potrzeby zatrudnieniowe – mamy sytuację, która może wydawać się niemal bez wyjścia.

Potrzeby rekrutacyjne McDonald’s w Polsce to efekt wspomnianego już rozwoju sieci, ale również charakterystycznej dla branży wysokiej rotacji. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że w przypadku McDonald’s w Polsce nie mówimy o jednym pracodawcy, a ok. 70 – wynika to z faktu, że tylko część restauracji pod szyldem Złotych Łuków to restauracje własne korporacji – większość to restauracje prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców – wszelkie działania w ramach realizacji strategii EB muszą uwzględniać potrzeby każdego z nich. Żeby nie było zbyt łatwo, mówimy o ponad 420 restauracjach w skali całego kraju ulokowanych w bardzo różniących się między sobą regionach Polski – zarówno duże miasta, jak i lokalizacje na tzw. MOP-ach, na wschodzie, na zachodzie, północy i południu kraju, w miejscowościach turystycznych i przygranicznych – istny koktajl warunków wpływających na zatrudnienie.

REKLAMA


Zanim wyszliśmy „w świat”...


…stanęliśmy przed lustrem. Biorąc pod uwagę uwarunkowania, wiedzieliśmy, że nie chcemy zrobić szybkiej, ad hocowej kampanii. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak wyglądamy jako pracodawca, jak widzą nas nasi pracownicy, a jak postrzega otoczenie.

  1. Poświęciliśmy pierwsze kilka miesięcy na rozbudowany proces badawczy obejmujący badania zarówno ilościowe, jak i jakościowe.
  2. Poznawaliśmy perspektywę zewnętrzną (kandydaci), a także wewnętrzną (od poziomu pracownika restauracji, przez menedżerów po licencjobiorców i członków zarządu).
  3. Korzystaliśmy z różnych narzędzi: od ankiet, po grupy fokusowe czy badania typu „tajemniczy kandydat” – sprawdzające candidate experience w naszych restauracjach.
  4. Sko...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI