Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kierunek rozwój

28 stycznia 2020

NR 14 (Styczeń 2020)

Jak wspierać pracujących rodziców na przykładzie programu Rodzina LINK4

0 650

Przyjazna atmosfera pracy i relacje międzyludzkie stanowią jedne z cenniejszych wartości wskazywanych przez osoby pracujące w LINK4. Firma wspiera je w wielu działaniach, a jednym z nich jest program „Rodzina LINK4”.

Gdy w badaniach pytamy naszych ludzi, dlaczego lubią swoje miejsce pracy, to zgodnie odpowiadają, że w LINK4 panuje świetna atmosfera. Wszystkie nasze działania wewnętrzne ukierunkowujemy na budowę przestrzeni, w której wszyscy chcemy wspólnie przebywać. Niejednokrotnie wymaga to odłożenia na bok utartych schematów i spojrzenia na nasze miejsce pracy przez pryzmat ludzi, którzy je tworzą. A jest to zespół niezwykle różnorodny i coraz liczniejszy – zatrudniamy już ponad 850 osób. Zarządzanie takim potencjałem jest wyzwaniem, z którym chętnie się mierzymy.

Naturalnym wspólnym mianownikiem w różnorodności LINK4 są wspólne wartości wypracowane przez naszych ludzi: zaczynamy dzień uśmiechem, mówimy, co myślimy, jesteśmy otwarci, zaangażowani, łamiemy schematy i działamy zdroworozsądkowo. Liczy się dla nas szczerość, mówienie zarówno o dobrych, jak i złych stronach danego rozwiązania. Stawiamy na komunikowanie swoich pomysłów i problemów. Podkreślamy, że w LINK4 każdy zostanie zawsze wysłuchany. Ważne jest dla nas także pozytywne nastawienie, które zaraża innych i daje energię do działania. Jesteśmy aktywni i szukamy rozwiązań dla pojawiających się problemów. Lubimy też zaczynać dzień uśmiechem i wzajemnie się wspierać. Dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem jest jedną z kluczowych wartości w naszej organizacji. 

To pozytywne i proaktywne nastawienie jest dla nas największym aktywem, o które postanowiliśmy dodatkowo zadbać. W tym celu przyjrzeliśmy się bliżej naszym ludziom i ich potrzebom. Okazało się, że mamy wielu pracujących rodziców, którzy etat w firmie łączą z obowiązkami rodzinnymi. Podjęliśmy decyzję o wsparciu ich nie tylko na polu zawodowym, ale również prywatnym. Tak powstał program „Rodzina LINK4”.
 

POLECAMY

Program na trzech filarach


Założeniem programu jest wspieranie rodziców w połączeniu życia zawodowego i rodzinnego w trzech głównych obszarach. Pierwszy dotyczy regulacji prawnych związanych z opieką nad dzieckiem do 14. roku życia, zasiłkiem opiekuńczym, urlopami oraz innymi sytuacjami, które mogą być trudne z punktu widzenia posiadania rodziny. Chcemy, by rodzice byli świadomi przysługujących im praw z tytułu posiadania dzieci i nie odczuwali żadnego dyskomfortu związanego z korzystaniem z tych praw. Szczegółowe informacje nasi pracownicy mogą odnaleźć w firmowym Intranecie lub skonsultować się z dedykowanym opiekunem personalnym. Doświadczenia z tego obszaru wykorzystaliśmy także przy konstruowaniu oferty do linii produktowej LINK4 Mama, dedykowanej właśnie rodzicom i dzieciom. Oferujemy tam pomoc prawną, m.in. na wypadek, gdy pracodawca stwarza problemy przy powrocie po urlopie macierzyńskim.


Drugi aspekt dotyczy umacniania więzi i wymiany doświadczeń. W tym celu organizujemy drzwi otwarte dla dzieci – wyjątkowy dzień, w którym śmiech i gwar najmłodszych wypełnia absolutnie każdy metr kwadratowy firmy. Taki dzień organizujemy raz w roku, zazwyczaj na wiosnę. Na dzieci czeka wtedy cała masa atrakcji – przedstawienie teatralne, warsztaty np. z robienia czekolady czy z konstrukcji klocków LEGO, zwiedzanie biura i oglądanie miejsca pracy ich rodziców. Podczas takiego dnia, pociechy naszych pracowników mają okazję zjeść z rodzicami wspólny obiad, a pod koniec oglądają wspólnie bajkę i dostają pamiątkowe prezenty. Umacnianiu więzi służy również piknik rodzinny, który organizujemy raz w roku przed wakacjami. Podczas pikniku w plenerze nasi pracownicy spotykają się całymi rodzinami i biorą udział we wspólnych aktywnościach. Przewidujemy atrakcje dla dzieci w różnym wieku, zajęcia animacyjne dopasowane do zainteresowań oraz możliwość udziału w konkursach i zdobycia cennych nagród. Jest to czas na aktywne spędzenie czasu z rodziną, wspólne biesiadowanie z dedykowanym dla dzieci menu. Na ostatnim pikniku odwiedziło nas ponad 900 osób. Wymianie doświadczeń służą też szkolenia i warsztaty na temat rodzicielstwa, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Liczba miejsc na spotkania z profesjonalistami wyczerpuje się w ciągu kilku godzin od startu zapisów i niejednokrotnie organizujemy dodatkowe warsztaty, by jak najwięcej osób mogło wziąć w nich udział.
 

 

Zdj. 1. Materiały wręczane mamom wracającym po urlopie macierzyńskim z informacjami o pierwszej pomocy. Źródło: LINK4

 

 

Zdj. 2. Materiały wręczane mamom wracającym po urlopie macierzyńskim z informacjami, jak uchronić dziecko od niebezpiecznych sytuacji. Źródło: LINK4

 

Trzeci zaś akcent skupia się na świętowaniu szczególnych okazji. Dzieci naszych pracowników otrzymują prezent z okazji Dnia Dziecka, który czeka gotowy do odbioru w biurze. Z kolei powracające do nas z urlopu rodzicielskiego mamy dostają pakiet powital...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy