Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kierunek rozwój

3 sierpnia 2021

NR 23 (Lipiec 2021)

Czy sprzedaż internetowa wymaga supermocy? Wyjątkowy cykl spotkań z ekspertami dla sprzedających Allegro

0 356

Allegro jest platformą marketplace, która od 20 lat zajmuje pozycję lidera na rynku e-commerce. Pielęgnowanie marki, która angażuje i budzi zaufanie, jest dla nas priorytetem. Nasz model biznesowy łączy firmy oferujące produkty z klientami poszukującymi najbardziej atrakcyjnych ofert. Dlatego jednym z naszych największych wyzwań jest balans między potrzebami klientów a interesami sprzedających. Wartościami dla klienta są wygoda i bezpieczeństwo zakupów oraz nieograniczony asortyment. Sprzedawcy natomiast otrzymują gotową, nowoczesną przestrzeń do rozwoju e-biznesu.

Allegro wspiera merytorycznie na każdym etapie współpracy. Edukujemy sprzedających od pierwszych kroków na naszej platformie po szkolenia na zaawansowanym poziomie, dotyczące szerszej perspektywy i trendów na rynku e-commerce. Od kilku lat organizujemy bezpłatne szkolenia stacjonarne w siedzibie firmy, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Szkolimy m.in. z obsługi klienta, prawa konsumenckiego, fotografii produktowej i wielu innych tematów powiązanych ze sprzedażą internetową. 
Zeszły rok wymusił na nas zawieszenie szkoleń tradycyjnych i przeniesienie edukacji do internetu. 
W lutym wystartowała platforma e-learningowa Akademia Allegro, a przez cały rok zorganizowaliśmy blisko 200 webinarów. Edukacja online ma wiele zalet. Jesteśmy w stanie dość szybko zorganizować wydarzenie dla bardzo dużej grupy. Na jednym szkoleniu online gościmy średnio kilkaset osób. Sami uczestnicy doceniają wygodę tego rozwiązania. Bez konieczności wychodzenia z domu otrzymują dostęp do wiedzy na temat wszystkich aspektów związanych ze sprzedażą na Allegro. Jest to szczególnie ważne w przypadku niewielkich firm, dla których wyjazd na całodniowe szkolenie do innego miasta łączy się z opóźnieniem realizacji zamówień i pozostawieniem klientów bez wsparcia. Aż 77% uczestników webinarów deklaruje, że chętnie weźmie udział w kolejnym tego typu wydarzeniu organizowanym przez Allegro.
 

POLECAMY

Ryc. 1. Baner promujący warsztaty dla Super Sprzedawców
Źródło: Opracowanie własne.


Sprzedaż internetowa to niełatwe zadanie, ponieważ wymaga spięcia kilku kluczowych obszarów, takich jak:

  • wymagania technologiczne (stworzenie funkcjonalnego sklepu),
  • marketing (pozyskanie nowych i powracających klientów),
  • logistyka (zorganizowanie szybkich i tanich wysyłek).

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na obsługę klienta, prezentację produktu czy zbudowanie strategii sprzedażowej. 
Rozpoczęcie działalności na gotowej platformie marketplace w pełni załatwia trzy pierwsze aspekty. Zależy nam jednak, aby przekazać firmom pakiet wiedzy: jak efektywnie wykorzystać wszystkie możliwości i narzędzia, które mają u nas do dyspozycji, jakie są trendy rynkowe i oczekiwania klientów. 
Oprócz oczywistego celu, jakim jest przekazanie wiedzy i rozwój sprzedaży, edukacja spełnia jeszcze inną rolę – pomaga budować relacje z naszymi merchantami. Dzięki szkoleniom jesteśmy bliżej ich problemów, poznajemy lepiej wszystkie aspekty ich działalności, a z drugiej strony mamy okazję, aby przedstawić naszą wizję i szerszy kontekst wprowadzanych zmian. 

Jakie moce posiada SuperSprzedawca Allegro? 

Supersprzedawca to program dla firm sprzedających na Allegro, które osiągają najwyższą jakość sprzedaży i obsługi. Można powiedzieć, że to wyróżnienie jest na ten moment przyznawane przez kupujących, ponieważ właśnie wysokie oceny transakcji są jednym z najważniejszych kryteriów kwalifikacji do programu. Obecnie dla klientów największe znaczenie ma nie tylko konkurencyjna cena, ale również sprawna i szybka dostawa, wysoka jakość produktu i indywidualne podejście w obsłudze klienta. 
Supersprzedawca zyskuje specjalne oznaczenie na liście ofert, dzięki czemu jego produkty są lepiej wyeksponowane. Dodatkowo przy jego ofertach pojawiają się również Monety Allegro, które zachęcają klientów do kliknięcia „kup teraz”. Wśród korzyści z uczestnictwa w programie można wymienić nie tylko lepszą widoczność ofert, lecz także podniesienie ich prestiżu. Klienci chętniej kupują u najlepszych sprzedawców, którzy profesjonalnie realizują zamówienia i mają wysokie oceny. Dodatkowo sprzedawcy mogą również uczestniczyć w wyjątkowych szkoleniach organizowanych specjalnie dla nich. 

Do sieci można przenieść nie tylko szkolenia, lecz także eventy

Zależy nam, aby w szczególny sposób wyróżnić i docenić wysiłki, jakie Supersprzedawcy wkładają w utrzymanie wysokiego poziomu obsługi klienta. We wrześniu 2020 r. zorganizowaliśmy tylko dla nich pierwszą e-konferencję dla Supersprzedawców pt. „Trendy i innowacje w e-commerce”. Całe wydarzenie było transmitowane online ze studia zaaranżowanego specjalnie na potrzeby tego eventu w naszej siedzibie. W konferencji wzięło udział blisko 500 sprzedawców, którzy mieli szansę posłuchać prelekcji zarówno ekspertów Allegro, osób ze świata biznesu, takich jak Paweł Mielczarek, oraz mediów – Krzysztofa Ibisza i Macieja Orłosia, którzy podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą dotyczącą budowania własnej marki, autoprezentacji i komunikacji. Uczestnicy docenili, że mogli otrzymać odpowiedź na nurtujące ich pytania bezpośrednio od zarządu Allegro. Dla nas to wydarzenie było inspiracją do kontynuowania spotkań ze Supersprzedawcami. Dwa razy w roku organizujemy panel Q&A pt. „Forum Super Sprzedawców”, a od stycznia tego roku rozpoczęliśmy nowy cykl webinarów pt. „12 Supermocy”.

„12 Supermocy”

Inspiracją do nadania nazwy było logo programu Supersprzedawca, które przywodzi na myśl bohaterów posiadających supermoce. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, a więc przez cały rok 2021 zorganizujemy 12 takich wydarzeń. Na każdym ze spotkań ekspert ze świata biznesu opowiada o innej supermocy. 
Chcieliśmy odejść od standardowej tematyki i zorganizować serię webinarów, która będzie mniej narzędziowa, bo twarda wiedza związana ze sprzedażą na Allegro, marketingiem internetowym, mierzeniem konwersji jest dość dobrze znana Supersprzedawcom. Naszym celem był dobór tematów, które będą pokazywały szerszą perspektywę rozwoju – zarówno zawodowego, jak i osobistego. Zagadnienia, które prezentujemy, z założenia powinny zainspirować uczestników do przemyśleń na temat doskonalenia biznesu i samoorganizacji. Celowo odeszliśmy od nazwy „szkolenie” i nazywamy te wydarzenia spotkaniami z ekspertami. Mają one dostarczyć uczestnikom nie tylko konkretnych informacji, lecz także interesującej rozrywki, jak popularne ostatnio podcasty czy wywiady. 
Z tytułowych supermocy do tej pory pojawiły się m.in. moc kreatywności, moc opowieści, moc komunikacji. Pokazujemy uczestnikom, jak myśleć strategicznie, jak budować relacje z klientami oraz co wpływa na podejmowane przez nich decyzje. 

Jak wygląda każde wydarzenie?

Spotkania „12 Supermocy” odbywają się na platformie webinarowej. Uczestnicy mają możliwość rejestracji, dzięki czemu otrzymują przypomnienie o nadchodzącym terminie, aby go nie przeoczyć. Oprócz prezentacji naszego gościa, dodatkowo przez cały czas trwania wydarzenia jest dostępny czat, na którym można nie tylko zadawać pytania, ale również lajkować ciekawe wpisy innych uczestników. Stało się już tradycją, że 10 najpopularniejszych zapytań nagradzamy książką eksperta oraz zestawem upominków Akademii Allegro. Każde z wydarzeń jest nagrywane. Zapis video ze spotkań można obejrzeć na naszym kanale You Tube (https://youtube.com/playlist?list=PLuBIEPalyRDGsYpOc-4kRN-ew64dByxL3, dostęp: 12.07.2021). Oczywiście największą wartością jest uczestnictwo na żywo, które daje możliwość interakcji z prowadzącym i innymi sprzedającymi. 

Clou programu to dobór ciekawych gości

Szukając ekspertów, których chcielibyśmy zaprosić na kolejne wydarzenie, kierujemy się kryterium rozpoznawalności, umiejętności przemawiania oraz posiadania praktycznej wiedzy z tematyki, która może zainteresować naszych...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy