Wyzwania rekrutacyjne w branży produkcyjnej. Przykład firmy Corning Optical Communications

Employer branding

Jesteśmy międzynarodową firmą, która w Polsce projektuje i produkuje kable i włókno światłowodowe. W naszych dwóch fabrykach w Strykowie zatrudniamy ponad 3 tys. osób i liczba ta cały czas rośnie. W tym roku uruchomiliśmy kolejną fabrykę w Mszczonowie, więc stanęliśmy przed zadaniem zbudowania całego zespołu na wyjątkowo konkurencyjnym rynku pracy. Jak poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem, nie zapominając o naszych pozostałych potrzebach?

Naszymi głównymi grupami kandydatów są przede wszystkim pracownicy produkcyjni, inżynierowie oraz stażyści – absolwenci i absolwentki uczelni technicznych. W ostatnich latach coraz poważniejszym wyzwaniem staje się dla nas pozyskanie szczególnie tej pierwszej grupy i to właśnie na niej skupimy większą uwagę. Jak wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”, aż 75% firm z branży produkcyjnej boryka się z trudnościami w obsadzeniu miejsc pracy nowymi pracownikami. Rynek należy ewidentnie do kandydatów, a dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nasze fabryki w Strykowie i Mszczonowie działają w wyjątkowo wymagających lokalizacjach. W obu miejscowościach, praktycznie po sąsiedzku, mieści się wiele innych firm produkcyjnych oraz magazynów, które podobnie jak my cały czas zatrudniają nowych pracowników. Poza tym, że prowadzimy stałe rekrutacje, musimy być czujni i pracować nad tym, aby utrzymać pracowników, których już mamy, bo każdy z nich z łatwością może znaleźć nową pracę.

Brak rozpoznawalnej marki konsumenckiej i specyfika biznesu

Naszemu zespołowi HR zadania nie ułatwia też brak marki konsumenckiej Corning – naszych produktów nie spotyka się w sklepach, więc kandydaci często nie kojarzyli wcześniej nawet nazwy firmy. 
To problem obecny zwłaszcza w Mszczonowie, gdzie uruchomiliśmy rok temu nową fabrykę. Ta lokalizacja to dla nas oddzielne wyzwanie, ponieważ jest określana jako „magazyn Warszawy”. Notuje się tu niskie bezrobocie, a większość osób nie pasuje profilem do naszej działalności i wymagań, ponieważ ma doświadczenie wyłącznie mag...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI