Jak znaleźć najlepszych

Weryfikacja umiejętności technicznych kandydatów w IT

Kierunek rozwój

Bez wątpienia branża IT cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób wchodzących na rynek pracy oraz takich, które chcą zmienić swoją profesję. Świadczy o tym mnogość grup na Facebooku wspierających pierwsze kroki w kodowaniu, bootcampów, czyli szkół uczących programowania, czy też dedykowanych kursów online.

aciej Aniserowicz, autor bloga devstyle.pl oraz książki Zawód programista podkreśla, że „proces rekrutacji świadczy o firmie”. Jak w takim razie przygotować profesjonalny proces rekrutacyjny, z jednej strony nastawiony na ocenę kompetencji technicznych i miękkich kandydata, z drugiej natomiast na budowanie pozytywnych doświadczeń, czyli candidate experience? Jednym z najczęściej poszukiwanych zawodów w branży IT jest programista/programistka, dlatego dzisiaj skupimy się właśnie na procesie dla tej grupy.

Od czego zacząć?

Warto zadać sobie dwa pytania:

  • Czy jako rekruter posiadam wiedzę techniczną, która pozwoli mi zweryfikować wiedzę kandydatów?
  • Czy będę partnerem merytorycznym dla kandydatów, czyli rozmówcą mającym odpowiedni poziom wiedzy dla oczekujących konkretów programistów?

Przytoczę tu branżowy żart: „Java is to JavaScript as ham is to hamster”. Jeżeli zatem Twoja odpowiedź na powyższe pytania brzmi „nie” lub nie dostrzegasz różnicy między wspomnianą Javą a JavaScript, zaangażuj w proces rekrutacyjny osobę z wiedzą techniczną. Może to być programista lub lider zespołu, do którego szukasz nowego pracownika. Zapraszając do procesu kolegę/koleżankę z działu IT, nie zapomnij już na początku określić zakresu odpowiedzialności, co konkretnie należy do Twoich zadań jako rekrutera (ustalenie terminarza spotkań, umawianie kandydatów, weryfikacja telefoniczna itd.), a co do zadań osoby wspierającej z IT (przygotowanie zadania, weryfikacja telefoniczna wiedzy technicznej kandydata itd.). To nie tylko znajomość języków programowania, określenie poziomu doświadczenia (junior, mid, senior), lecz także zdefiniowanie niezbędnych kompetencji miękkich. Warto też zapytać naszego klienta zewnętrznego/wewnętrznego o produkt czy też projekty, przy których będzie pracował kandydat.
Mając powyższe informacje, stwórz optymalny proces pozwalający na weryfikację umiejętności i wiedzy kandydata na to konkretne stanowisko. Określ poszczególne etapy, a także osoby w nie za...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI