Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kierunek rozwój

26 września 2018

NR 6 (Wrzesień 2018)

Jak znaleźć najlepszych
Weryfikacja umiejętności technicznych kandydatów w IT

0 239

Bez wątpienia branża IT cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób wchodzących na rynek pracy oraz takich, które chcą zmienić swoją profesję. Świadczy o tym mnogość grup na Facebooku wspierających pierwsze kroki w kodowaniu, bootcampów, czyli szkół uczących programowania, czy też dedykowanych kursów online.

aciej Aniserowicz, autor bloga devstyle.pl oraz książki Zawód programista podkreśla, że „proces rekrutacji świadczy o firmie”. Jak w takim razie przygotować profesjonalny proces rekrutacyjny, z jednej strony nastawiony na ocenę kompetencji technicznych i miękkich kandydata, z drugiej natomiast na budowanie pozytywnych doświadczeń, czyli candidate experience? Jednym z najczęściej poszukiwanych zawodów w branży IT jest programista/programistka, dlatego dzisiaj skupimy się właśnie na procesie dla tej grupy.

Od czego zacząć?

Warto zadać sobie dwa pytania:

 • Czy jako rekruter posiadam wiedzę techniczną, która pozwoli mi zweryfikować wiedzę kandydatów?
 • Czy będę partnerem merytorycznym dla kandydatów, czyli rozmówcą mającym odpowiedni poziom wiedzy dla oczekujących konkretów programistów?

Przytoczę tu branżowy żart: „Java is to JavaScript as ham is to hamster”. Jeżeli zatem Twoja odpowiedź na powyższe pytania brzmi „nie” lub nie dostrzegasz różnicy między wspomnianą Javą a JavaScript, zaangażuj w proces rekrutacyjny osobę z wiedzą techniczną. Może to być programista lub lider zespołu, do którego szukasz nowego pracownika. Zapraszając do procesu kolegę/koleżankę z działu IT, nie zapomnij już na początku określić zakresu odpowiedzialności, co konkretnie należy do Twoich zadań jako rekrutera (ustalenie terminarza spotkań, umawianie kandydatów, weryfikacja telefoniczna itd.), a co do zadań osoby wspierającej z IT (przygotowanie zadania, weryfikacja telefoniczna wiedzy technicznej kandydata itd.). To nie tylko znajomość języków programowania, określenie poziomu doświadczenia (junior, mid, senior), lecz także zdefiniowanie niezbędnych kompetencji miękkich. Warto też zapytać naszego klienta zewnętrznego/wewnętrznego o produkt czy też projekty, przy których będzie pracował kandydat.
Mając powyższe informacje, stwórz optymalny proces pozwalający na weryfikację umiejętności i wiedzy kandydata na to konkretne stanowisko. Określ poszczególne etapy, a także osoby w nie zaangażowane. W Allegro proces rekrutacji programistów składa się z następujących etapów:

 • zadanie domowe,
 • spotkanie techniczne w firmie,
 • rozmowa z rekruterem i liderem.

Zastosowanie trzech etapów

Umożliwia to dogłębne sprawdzenie wiedzy kandydatów bez zbyt długiego rozłożenia procesu w czasie:

 1. W pierwszym etapie narzędziem jest zadanie domowe, którego celem jest zweryfikowanie praktycznych umiejętności kodowania kandydata.
 2. Po pozytywnej ocenie zadania przez inżyniera, kandydat zostaje zaproszony do kolejnego etapu. Jest nim spotkanie techniczne w firmie, podzielone na dwie części. Pierwsza to warsztat, w czasie którego kandydat rozmawia z osobami technicznymi m.in. o dobrych praktykach dotyczących języków programowania, frameworkach. Druga część spotkania technicznego poświęcona jest architekturze. Ocenie podlega tu umiejętność rozwiązywania problemów oraz patrzenia na serwis z różnych perspektyw: zarówno użytkownika, jak i programisty. Spotkania techniczne prowadzone są przez dwie różne osoby z obszaru IT, co wpływa na wielowymiarowość oceny.
 3. Po pozytywnej rekomendacji po etapie technicznym odbywa się ostatnie spotkanie z rekruterem oraz liderem, na którym poruszane są przede wszystkim aspekty miękkie, badane zazwyczaj za pomocą wywiadu behawioralnego. Zaangażowanie w proces tak wielu osób, zarówno z działu HR, jak i inżynierów, gwarantuje rzetelną ocenę. W czasie weryfikacji kandydatów na stanowiska programistów aplikacji mobilnych etap zadania programistycznego zastępowany jest telefoniczną rozmową techniczną. Etap ten przeprowadza osoba techniczna. Co prawda narzędziem jest tu wywiad, jednak pytania problemowe pozwalają na sprawdzenie wiedzy nie tylko ogólnej, lecz także praktycznej. Kolejne etapy pozostają bez zmian. 

O czym musisz pamiętać?

Tworząc proces rekrutacyjny, zastanów się, co chcesz konkretnie zweryfikować i jakie narzędzia będą miały najlepsze efekty. Budując proces rekrutacyjny, pamiętaj, żeby nie był on zbyt długi. Mnogość ofert na rynku oraz aktywność innych rekruterów sprawiają, że musisz działać dynamicznie. Jeżeli potrzebujesz inspiracji, rozeznaj się, jak inne firmy na rynku rekrutują specjalistów do branży IT – nie jest to trudne, pracodawcy chętnie dzielą się opisami procesów rekrutacyjnych, aby potencjalni kandydaci jeszcze przed zaaplikowaniem wiedzieli, czego mogą się spodziewać. Warto odwiedzić strony takich firm, jak Allegro (allegro.tech/jobs), Netguru (netguru.co/career), Britenet (kariera.britenet.com.pl), Sii (kariera.sii.pl/proces-rekrutacyjny) i wiele innych oraz blogi programistów, np. Devstyle.pl, czy portale branżowe, jak nofluffjobs.com/blog. 
Najczęściej pojawiające się etapy i narzędzia w procesach IT to:

 • wywiad telefoniczny,
 • zadanie domowe,
 • spotkanie techniczne w firmie,
 • testy wiedzy online,
 • spotkanie z rekruterem i sprawdzenie kompetencji miękkich.

Wykorzystując wywiad telefoniczny, możemy zweryfikować wiedzę ogólną o danym języku programowania. Ten etap możesz przeprowadzić Ty jako rekruter. Pamiętaj jednak, żeby uzupełnić wiedzę z zakresu pytań zadawanych kandydatom. Po pierwsze, aby zweryfikować ich wiedzę. Po drugie, być partnerem merytorycznym dla kandydata. Ty jako rekruter, ale przede wszystkim rozmówca, również nie będziesz czuł się komfortowo, słysząc odpowiedzi kandydata i myśląc „Ale o co chodzi?”. Rekrutując programistę Javy, możesz zapytać m.in., czym jest framework Spring, poprosić o wyjaśnienie procesu Garbage Collection, omówienie sposobu działania HashMap itd. Z drugiej strony etap rozmowy telefonicznej możesz wykorzystać również nie tyle do sprawdzania konkretnej wiedzy, co doświadczeń kandydata, pytając np. o dotychczasowe zrealizowane projekty, wykorzystywane w nich języki programowania, biblioteki czy też zakres wiedzy, którą chciałby rozwijać w nowej pracy.

Jakich błędów unikać?

Często do tego etapu angażuje się osoby wspierające rekrutację ze strony zespołów IT. W takim przypadku rola rekrutera pole...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy