Ruchomy czas pracy

Prawo pracy w praktyce Otwarty dostęp

Funkcjonuje na gruncie polskiego Kodeksu pracy od 2013 r. Często mylnie postrzega się go jako odrębny system czasu pracy. W wielu korporacjach stał się już standardem oczekiwanym przez pracowników. Daje elastyczność zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Źle wprowadzony może jednak spowodować kłopoty z nadgodzinami. Oto przed Państwem – ruchomy rozkład czasu pracy!

Ruchomy rozkład czasu pracy został wprowadzony do polskiego Kodeksu pracy ustawą nowelizującą z dnia 12 lipca 2013 r. 
Artykuł 140[1] k.p., który zastosowano rzeczoną nowelizacją, wprowadza dwie formuły elastycznego czasu pracy. W myśl § 1 „rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy”. Z kolei § 2 tanowi, że „rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy”. 
Różnica między tymi formami ruchomego rozkładu czasu pracy dotyczy podmiotu, który korzysta z elastyczności.

  1. W pierwszym przypadku jest to forma ruchomego rozkładu czasu pracy, która jest adresowana do pracodawcy. W myśl tego przepisu pracodawca może wprowadzić ruchomy rozkład czasu pracy, w którym harmonogramy pracowników będą przewidywały różne godziny rozpoczynania pracy w kolejnych dniach. W takiej formule to pracodawca zatem nadal decyduje o konkretnej godzinie rozpoczynania pracy, a poprzez art. 140[1] § 1 k.p. dostaje możliwość ustalania różnych godzin rozpoczęcia w następujących po sobie dniach (o tym, dlaczego bez elastycznego czasu pracy taka możliwość jest ograniczona, w dalszej części artykułu). Oznacza to, że w tej postaci pracodawca może ustalać pracownikom grafiki pracy, które w danym tygodniu przewidują wcześniejsze godziny rozpoczynania. Przykładowo w poniedziałek harmonogram p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI