Autor: Adrian Prusik

Radca prawny i wspólnik w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Ruchomy czas pracy

Funkcjonuje na gruncie polskiego Kodeksu pracy od 2013 r. Często mylnie postrzega się go jako odrębny system czasu pracy. W wielu korporacjach stał się już standardem oczekiwanym przez pracowników. Daje elastyczność zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Źle wprowadzony może jednak spowodować kłopoty z nadgodzinami. Oto przed Państwem – ruchomy rozkład czasu pracy!

Czytaj więcej

Nowelizacja przepisów o pracy zdalnej

Lipcowa wersja projektu wprowadzającego pracę zdalną do Kodeksu pracy wydłuża wymiar okazjonalnej pracy zdalnej. Z drugiej strony czyni jednak pracę zdalną mniej trwałym zjawiskiem.

Czytaj więcej

Czy pracodawca może wyrzucić z pracy za hejt w sieci?

Aktywność pracownika w portalach społecznościowych może negatywnie odbijać się na interesie pracodawcy. Kwestia stosowania odpowiedzialności pracowniczej w takich przypadkach nie jest jednak jednoznaczna.

Czytaj więcej

Praca zdalna, czyli dyskusja o przyszłości

Rok 2020 upłynął nam w cieniu epidemii koronawirusa oraz zmian, które przez nią wpiszą się na trwałe w naszą rzeczywistość. Jedną z nich jest zmiana tradycyjnego modelu pracy i upowszechnienie zjawiska pracy zdalnej. Praca zdalna to także wyzwanie z perspektywy prawnej, zwłaszcza w kontekście projektu uregulowania jej w Kodeksie pracy. 

Czytaj więcej

Kwota wolna od potrąceń przy COVID

W ramach Tarczy 3.0. wprowadzone zostały przepisy dotyczące kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia pracowników. Cele stojące za mechanizmem podwyższenia kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia pracowniczego są oczywiste. Ustawodawca tradycyjnie już realizuje je za pomocą skomplikowanych przepisów, które mogą być źródłem sporego zamieszania. Z nowymi przepisami mogą mieć problem wszyscy – pracodawcy, pracownicy, wierzyciele i komornicy.

Czytaj więcej