Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat Numeru , Otwarty dostęp

5 kwietnia 2022

NR 27 (Marzec 2022)

Program Happy Parents z myślą o pracujących rodzicach

0 583

Tworzenie środowiska równych szans ma wiele aspektów. Jednym z nich jest np. równościowe podejście do rodzicielstwa. To właśnie m.in. dzięki dzieleniu się opieką nad dziećmi kobiety i mężczyźni mogą w tym samym stopniu realizować swoje zawodowe cele. Firmą, która wspiera wśród swoich pracowników rodzicielstwo na równych zasadach, jest Philip Morris.

Na dylemat pracujących rodziców: „macierzyński” czy „ojcowski”, odpowiada – i jeden, i drugi. W realizacji tego celu pomaga program „Szczęśliwi Rodzice” – Happy Parents. Tytułowi „szczęśliwi rodzice” to rodzice z równymi szansami na rozwój kariery i jednakowymi możliwościami wychowywania dziecka. Program dostępny jest od 2019 r., a we wrześniu ub.r. został rozbudowany o kolejne możliwości, wspierające rodzicielstwo równości – od tego czasu firma oferuje świeżo upieczonym ojcom, którzy zdecydują się na urlop rodzicielski, możliwość skorzystania z dopłaty do 100% wynagrodzenia przez pełne 8 tygodni. 

POLECAMY

Happy Parents czyli odpowiedź na potrzeby rodziców

Aby poznać i móc odpowiedzieć na realne potrzeby pracowników w temacie rodzicielstwa, Philip Morris w Polsce wraz z Fundacją Share The Care przeprowadzili wewnętrzne badanie, w którym zapytano pracowników organizacji m.in. o podejście do rodzicielstwa, urlopów macierzyńskich oraz ojcowskich. Wyniki badania jasno wskazały, że ponad 90% respondentów uważa, że czas spędzony z ojcem jest dla dziecka tak samo wartościowy jak czas spędzony z matką; kobiety i mężczyźni powinni mieć takie same prawa i obowiązki w opiece nad dziećmi, a ojcowie są równie dobrymi opiekunami jak matki. Pracownicy mają też oczywiście pewne obawy: w przypadku mężczyzn związane są one przede wszystkim z finansami rodziny (30%), stabilnością zatrudnienia (20%) oraz obawą, że coś ich ominie w pracy (17%). 
To doświadczenie pozwoliło usłyszeć głos i jeszcze lepiej poznać potrzeby zatrudnionych w PM osób. I to właśnie w odpowiedzi na to powstała druga odsłona programu „Happy Parents”, z którą firma wystartowała we wrześniu ubiegłego roku. Nowym elementem, o który rozbudowano program, jest możliwość skorzystania z dopłaty do 100% wynagrodzenia przez okres 8 tygodni dla ojca, który zdecyduje się skorzystać z urlopu rodzicielskiego – to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że główną obawą dla ojców przed braniem takiego urlopu była właśnie troska o kwestię finansów rodziny. Ponadto program Happy Parents z założenia ma zapewniać pracującym rodzicom możliwie najlepsze warunki po powrocie do pracy (tzw. „miękkie lądowanie”) – młodzi rodzice wracający z urlopów rodzicielskich mogą dziś pracować w spółkach Philip Morris w Polsce na 50% etatu przez pierwszy miesiąc, przy zachowaniu 100% wynagrodzenia. 
To szczególnie wygodnie rozwiązanie dla osób, które po dłuższej przerwie wracają do pracy. 

Rodzicielstwo + praca = wyzwanie

Pełnienie roli rodzica zawsze idzie w parze z dużymi wyzwaniami, a w szczególności, gdy musimy łączyć je z obowiązkami pracownika. Mając na uwadze wiążące się z tym trudności, Philip Morris oferuje swoim pracownikom narzędzia, k...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy