Siła kobiet w branży IT na podstawie doświadczeń z firmy NOKIA

Temat Numeru Otwarty dostęp

Historia IT zaczyna się od Ady Lovelace – przez wiele osób postrzeganej jako autorka pierwszego programu komputerowego. Jaką rolę odgrywają dzisiaj kobiety na rynku technologii informacyjnych i jak radzą sobie ze stereotypem męskiego zawodu?

Wrocławski oddział Nokii zatrudnia coraz więcej kobiet. Od lipca 2017 r. należę do tego wspaniałego zespołu. Jak tu trafiłam? Moja pierwsza przygoda z programowaniem zaczęła się na studiach gospodarki przestrzennej, kiedy na jednych z zajęć mieliśmy za zadanie zaprogramować krótki kod, który rozszerzał funkcjonalność działania jednego z programu do edycji map. Z perspektywy czasu wiem, że to właśnie wtedy pojawił się w mojej głowie impuls do działania. Wtedy też pojawiły się wątpliwości, czy kierunek mojej drogi zawodowej jest dla mnie odpowiedni i czy się w nim odnajduję. Im bardziej na horyzoncie pojawiała się wizja obrony pracy inżynierskiej, tym więcej rozglądałam się za możliwościami ewentualnej zmiany branży. 
Możliwości zatrudnienia po ówczesnym kierunku nie były dla mnie wystarczająco satysfakcjonujące, dlatego zdecydowałam o zmianie ścieżki mojej kariery zawodowej. Zaczęłam przeglądać kursy online i filmiki na YouTube, próbując swoich sił w programowaniu, ucząc się podstaw, zupełnie od zera. Coraz bardziej mi się to podobało, zadania przypominały mi zagadki logiczne z dzieciństwa, które zawsze uwielbiałam, a radość z wykonanych poleceń utwierdzała mnie w przekonaniu, że jest to warta poświęcenia dziedzina. W międzyczasie dowiedziałam się od znajomej, że miała bardzo podobną historię i zdecydowała się pójść na Nokia Academy. O wrocławskim oddziale Nokii słyszałam bardzo wiele pochlebnych opinii, więc zaciekawiła mnie taka możliwość zmiany swojej ścieżki zawodowej. Kiedy zdecydowałam się wziąć udział w akademii, zapisy na obecną edycję już się skończyły. W moim życiu był to moment, kiedy obroniłam pracę inżynierską i zastanawiałam się nad studiami magisterskimi oraz dalszym kierunkiem mojego rozwoju zawodowego. Postawiłam wszystko na jedną kartę – wzięcie udziału w akademii i odłożenie w czasie studiów magisterskich. Kolejna edycja miała odbyć się na przełomie maja i czerwca, więc było to ryzyko, że jeśli nie uda mi się przejść pozytywnie rekrutacji i szkoleń, będę musiała czekać kolejny rok na kontynuację studiów magisterskich. Było to dla mnie duże wyzwanie, także finansowe, ale chciałam dać z siebie wszystko przez te cztery miesiące przed rekrutacją na Nokia Academy i zmobilizować swoje działania w tym kierunku. Wykorzystałam wtedy wszystkie możliwe kanały informacyjne, jak fanpage na Facebooku, stronę nokiawroclaw.pl i śledziłam wszystkie nowinki, jakie tylko się pojawiały. Tak natknęłam się na kolejną, świetną inicjatywę – Girls for Girls organizowaną przez Nokię. Jest to cykliczne wyd...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI