Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat Numeru , Otwarty dostęp

22 lipca 2020

NR 17 (Lipiec 2020)

Siła kobiet w branży IT na podstawie doświadczeń z firmy NOKIA

0 927

Historia IT zaczyna się od Ady Lovelace – przez wiele osób postrzeganej jako autorka pierwszego programu komputerowego. Jaką rolę odgrywają dzisiaj kobiety na rynku technologii informacyjnych i jak radzą sobie ze stereotypem męskiego zawodu?

Wrocławski oddział Nokii zatrudnia coraz więcej kobiet. Od lipca 2017 r. należę do tego wspaniałego zespołu. Jak tu trafiłam? Moja pierwsza przygoda z programowaniem zaczęła się na studiach gospodarki przestrzennej, kiedy na jednych z zajęć mieliśmy za zadanie zaprogramować krótki kod, który rozszerzał funkcjonalność działania jednego z programu do edycji map. Z perspektywy czasu wiem, że to właśnie wtedy pojawił się w mojej głowie impuls do działania. Wtedy też pojawiły się wątpliwości, czy kierunek mojej drogi zawodowej jest dla mnie odpowiedni i czy się w nim odnajduję. Im bardziej na horyzoncie pojawiała się wizja obrony pracy inżynierskiej, tym więcej rozglądałam się za możliwościami ewentualnej zmiany branży. 
Możliwości zatrudnienia po ówczesnym kierunku nie były dla mnie wystarczająco satysfakcjonujące, dlatego zdecydowałam o zmianie ścieżki mojej kariery zawodowej. Zaczęłam przeglądać kursy online i filmiki na YouTube, próbując swoich sił w programowaniu, ucząc się podstaw, zupełnie od zera. Coraz bardziej mi się to podobało, zadania przypominały mi zagadki logiczne z dzieciństwa, które zawsze uwielbiałam, a radość z wykonanych poleceń utwierdzała mnie w przekonaniu, że jest to warta poświęcenia dziedzina. W międzyczasie dowiedziałam się od znajomej, że miała bardzo podobną historię i zdecydowała się pójść na Nokia Academy. O wrocławskim oddziale Nokii słyszałam bardzo wiele pochlebnych opinii, więc zaciekawiła mnie taka możliwość zmiany swojej ścieżki zawodowej. Kiedy zdecydowałam się wziąć udział w akademii, zapisy na obecną edycję już się skończyły. W moim życiu był to moment, kiedy obroniłam pracę inżynierską i zastanawiałam się nad studiami magisterskimi oraz dalszym kierunkiem mojego rozwoju zawodowego. Postawiłam wszystko na jedną kartę – wzięcie udziału w akademii i odłożenie w czasie studiów magisterskich. Kolejna edycja miała odbyć się na przełomie maja i czerwca, więc było to ryzyko, że jeśli nie uda mi się przejść pozytywnie rekrutacji i szkoleń, będę musiała czekać kolejny rok na kontynuację studiów magisterskich. Było to dla mnie duże wyzwanie, także finansowe, ale chciałam dać z siebie wszystko przez te cztery miesiące przed rekrutacją na Nokia Academy i zmobilizować swoje działania w tym kierunku. Wykorzystałam wtedy wszystkie możliwe kanały informacyjne, jak fanpage na Facebooku, stronę nokiawroclaw.pl i śledziłam wszystkie nowinki, jakie tylko się pojawiały. Tak natknęłam się na kolejną, świetną inicjatywę – Girls for Girls organizowaną przez Nokię. Jest to cykliczne wydarzenie z ciekawymi wykładami i warsztatami, organizowane przez kobiety dla kobiet. Tematyka wstrzeliła się idealnie w moje potrzeby – odbywał się wykład o Nokia Academy, a dodatkowo między wykładami można było skonsultować swoje CV i dowiedzieć się więcej szczegółów od przemiłej ekipy Recruitment Teamu. Girls for Girls dało mi konkretne porady, czego mogę się jeszcze pouczyć, co zawrzeć w moim CV. Recruitment Team wskazał, jak powinno wyglądać poprawne CV, dzięki czemu pierwszy etap rekrutacji na Nokia Academy przeszłam pomyślnie.
Kolejnym etapem był wykład, kilka dni po nim test, a po teście wysyłane były informacje do osób, które pozytywnie przeszły test. Znalazłam się w gronie osób, które zostały zaproszone do wzięcia udziału w akademii. Po cyklu szkoleń, warsztatów i testów otrzymałam pozytywną informację zwrotną o chęci zatrudnienia mnie na stanowisko testera manualnego. Tak zaczęły się moje pierwsze kroki w branży IT. Po około roku postanowiłam pójść w stronę automatyzacji testów. Był to obszar, który również najbardziej podobał mi się na zajęciach Nokia Academy. W chwili obecnej, od prawie dwóch lat, jestem testerem automatyzującym i angażuję się w Girls for Girls jako prelegentka, prowadząc wykład o Nokia Academy, mając w planach również inne tematy. Znalazłam się po tej drugiej stronie, krok po kroku realizując założone cele.

POLECAMY

Kobiety w IT? Męski zawód nie jest dla mnie. Czy na pewno?

Wiele kobiet, które spotkałam na swojej drodze zawodowej, zwłaszcza uczestniczące w Girls for Girls lub szukające możliwości rozpoczęcia zmiany kariery, wyrażały swoje wątpliwości dotyczące tego, dla kogo skierowane są oferty w branży IT. 
W moim przypadku też tak było. Obawiałam się tego, już idąc na Politechnikę Wrocławską, bo politechnika kojarzy się ze ścisłymi, technicznymi zawodami, a te z mężczyznami. Całe szczęście moje obawy okazały się bezpodstawne. Powtarzałam stereotypy, które usłyszałam od innych osób, a stereotypy są niczym więcej jak uproszczonym przeświadczeniem o czymś lub o kimś. Co więcej, przeświadczenie takie w większości przypadków jest po prostu nieprawdziwe i krzywdzące, zarówno osobę, która je wypowiada, jak i osobę, do której te słowa są kierowane. Oczywiście, zdarzało mi się usłyszeć nieprzyjemne komentarze w stylu: „kobiety powinny programować pralki”, ale zawsze uważałam, że jest to odbicie wewnętrznego świata tej osoby i jej sposób postrzegania świata, a nie merytoryczna ocena. Kobiety świetnie sobie dają radę w IT. W moim zespole jest ich aż 5 (na 17 osób w zespole). Dlaczego aż? Według danych Stack Overflow – https://insights.stackoverflow.com/survey/2019#developer-profile-_-gender – w Polsce kobiety stanowią 5,9% wszystkich programistów, a 30% całej branży IT. 
Uważam, że im więcej kobiet będzie pracowało w branży IT, tym bardziej zmniejszać się będą przekonania o tym, że zawód programisty czy testera to zawód stricte męski. Kobiety posiadają szereg wspaniałych cech, które, owszem, odróżniają nas od mężczyzn, ale absolutnie nie czynią nas gorszymi. W moim zespole wszyscy się od siebie różnimy, ale tworzymy jeden spójny mechanizm, który działa sprawnie tylko wtedy, kiedy działają jego wszystkie części w równej mierze. Mój menedżer chętnie przyjmuje kobiety do swojego zespołu i zawsze nas wspiera, dzięki czemu czuję się równa i doceniana na tym samym poziomie, co każda inna osoba w moim zespole. Wielu mężczyzn, z którymi rozmawiam, twierdzi, że kobiety są niezastąpione w zespole, wprowadzają lepszą kulturę pracy, mają analityczny umysł, są bardzo spostrzegawcze, błyskotliwe, komunikatywne, kreatywne i zdolne do wykonywania kilku zadań jednocześnie. Sama w każdym zespole, w którym byłam, czułam się ciepło przyjęta i zawsze mogłam liczyć na pomoc i wsparcie. Kiedy zmieniłam swoje przekonania o sobie, o ludziach, którzy mnie otaczają oraz o moim miejscu pracy – mój cały świat zmienił się na bardziej przyjazny. Polecam to każdemu niezależnie od płci, bo zmiana zaczyna się od nas samych, a w pracy buduje się kompetencje, a nie uprzedzenia. Parytety są ważne, ale to istota człowieka sama w sobie jest najważniejsza. 

Jak rozpocząć proces zmiany? 

Nie bez powodu mówi się o procesie zmiany. Zmiana nie następuje sama z siebie i z dnia na dzień. W moim przypadku proces zmiany branży trwał pół roku, chociaż od dziecka w głębi wiedziałam, że będę pracować w branży technologii, mimo tego, że nie byłam do końca świadoma procesów i zdarzeń, które złożyły się na moją obecną pozycję, a także na to, kim dzisiaj jestem. Korzystałam z każdej możliwej okazji, która pojawiała się na mojej drodze, wykorzystując ją jak najlepiej dla lepszej przyszłości mojej i moich bliskich. Chciałabym podzielić się kilkoma radami, które uważam za istotne i które mogą pomóc osobom będącym w trakcie zmiany branży, myślącym o zmianie branży i poszukującym swojego miejsca na rynku pracy.
 

 • Dokształcaj się. Nawet jeśli na początku rozumiesz niewiele. Zrozumienie przychodzi z czasem i potrzeba do niego cierpliwości. Bądź wytrwała i systematyczna. Z kursów online polecam strony: www.udemy.com, www.codecademy.com, www.coursera.org, www.edx.org, www.skillshare.com. Do nauki języków może okazać się przydatne: www.duolingo.com, www.busuu.com (gorąco polecam zainwestować w angielski na poziomie komunikatywnym). Dla lubiących konferencje na różne tematy: www.ted.com. 
 • Bierz udział w wydarzeniach. Jest wiele firm, które organizują otwarte wykłady, warsztaty, spotkania. 
  Korzystaj z nich, bądź osobą widoczną, dociekaj, zadawaj pytania. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby pytać – słuchaj i notuj. Pytaj, na jakie stanowiska odbywa się rekrutacja, co możesz dać od siebie i jak aplikować.
 • Zrób pożytek z social media. Polub strony związane z branżą IT, dołącz do grup na Facebooku, obserwuj konta na Instagramie, załóż profil na LinkedIn. Przeglądanie śmiesznych kotów może odbywać się między postami osób z branży. win-win.
 • Zbuduj sieć wsparcia. Czasem niełatwo jest działać, kiedy czujemy się osamotnieni i brak nam wiary w siebie. Wtedy przydają się rodzina, przyjaciele, bliska osoba. Znajdź osoby, które są Ci przyjazne i życzą Ci dobrze, motywując Cię i wspierając. 
 • Korzystaj z doświadczenia innych osób. Pamiętaj, że biorąc udział w wydarzeniach, jesteś tam osobą mile widzianą i zaproszoną do rozmowy. Pytaj ludzi, których spotykasz, jak doszli tam, gdzie są, proś o porady. 
 • Najważniejsze: uwierz w siebie. Miej dobre zdanie o sobie, szanuj siebie, wypracuj dobre przekonania o samym sobie. Wierz w swoje możliwości, a nie w stereotypy lub opinie ludzi, którzy Cię nie znają. Gdziekolwiek będziesz, siebie będziesz mieć zawsze przy sobie. 


Pamiętaj, że IT to nie jest nudna praca przed komputerem i kodowanie od rana do wieczora. Rynek technologii informacyjnych daje szeroki wachlarz możliwości. Jeśli lubisz zarządzać zespołem i prowadzić spotkania, możesz zostać Scrum Masterem, menedżerem lub kierownikiem projektu. Możesz zostać grafikiem, designerem, pracować jako łowca talentów lub prowadzić szkolenia dla innych. Każdy może się tu odnaleźć. Bycie programistą wymaga analitycznego myślenia i chęci do rozwiązywania codziennych zagadek logicznych, a w pracy testera odnajdą się dociekliwe osoby, pełne nowych pomysłów. 

Nokia Girl Power

Jakie możliwości Nokia oferuje dla kobiet? Na początek chciałabym obalić stereotyp Nokii jako firmy produkującej telefony komórkowe. Nokia zajmuje się obecnie rozwijaniem nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych, a także tworzeniem innowacyjnych produktów. Jest to firma przyjazna także dla mam, istnieje możliwość pracy zdalnej kilka dni w miesiącu, firma oferuje elastyczne godziny pracy i wsparcie dla rodziców. Posiada szeroki wachlarz szkoleń i warsztatów, gdyż rozwój jest jednym z głównych priorytetów firmy. Wrocławski oddział Nokii ma w swoim zapleczu również przedszkole, pakiet prywatnej opieki medycznej i wiele, wiele innych benefitów. Z cyklicznych wydarzeń, które wspierają proces przebranżowienia, szczególnie warte uwagi są:

 • Nokia Academy – bezpłatny cykl szkoleń z zakresu programowania (obecnie głównie C++) lub testowania oprogramowania. Program jest skierowany do osób zarówno w trakcie studiów, jak i po studiach – technicznych i nietechnicznych. W trakcie edycji, w której brałam udział, uczestniczyły osoby po różnych kierunkach studiów, humanistycznych i technicznych, również osoby już pracujące lub zaczynające dopiero studia, w przedziale wiekowym 19–65 lat. Akademia jest otwarta zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy posiadają wykształcenie średnie i posiadają podstawową wiedzę z zakresu jednego z obszarów: Linuxa, sieci, telekomunikacji, metodologii testowania lub umiejętności programowania. Wymagana jest również znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. Rekrutacja odbywa się w kilku krokach:
 1. Aplikacja – tutaj odbywa się wstępna selekcja kandydatów na podstawie nadsyłanych CV.
 2. Zaproszenie na wykład – wybrani kandydaci z etapu aplikacji zostają zaproszeni na wykład, na którym poruszane są obszary testowania, sieci, technologii (lub programowania). Wykład trwa około 2–3 godzin, po czym należy doszkolić się w domu, aby być gotowym na kolejny krok.
 3. Test znajomości zagadnień poruszanych na wykładzie – odbywa się po kilku dniach od wykładu, zawiera różne pytania i zadania dotyczące treści, które omawiane były na wykładzie. 
 4. Krótka rozmowa telefoniczna – sprawdzająca umiejętności miękkie oraz komunikację w języku angielskim.

Na podstawie wyników testów i rozmowy telefonicznej najlepsze osoby zapraszane są na Nokia Academy. Cykl szkoleń w zależności od edycji trwa ok. 160 godzin według harmonogramu:

 • 4 tygodnie, 5 dni w tygodniu w godzinach 8–16,
 • 8 tygodni, 5 dni w tygodniu w godzinach 16–20.

Szkolenie podzielone jest na różne moduły, a po każdym z nich odbywa się test (około 8). 
Na podstawie wyników z testów i aktywności zatrudniane są najlepsze osoby.
Każda edycja jest indywidualna i ulepszana
w zależności od potrzeb uczestników. Wersja wieczorowa została stworzona z uwzględnieniem szczególnie tych osób, które są obecnie zatrudnione. 
Mogę zdradzić, że kolejna edycja, z uwagi na obecną sytuację na świecie, odbędzie się w formie online na przełomie września i października. Rekrutacja rozpocznie się w sierpniu a jej zasady mogą ulec zmianie, dlatego zachęcam do obserwowania strony  nokiawroclaw.pl oraz fanpage’ów Nokii na Facebooku.  

 • Girls for Girls – cykliczne wydarzenie dla kobiet interesujących się branżą IT, nowymi technologiami, a także chcących rozwijać swoje kompetencje miękkie. Zwykle odbywa się we wrocławskim oddziale Nokii West Link i składa się z panelu wykładowego, gdzie każdy wykład trwa około 30 minut. Między wykładami jest czas na to, żeby przekąsić coś pysznego i wypić kawkę, budując social networking lub konsultując swoje CV lub umiejętności z zespołem rekrutacyjnym, co gorąco polecam osobom, które zastanawiają się nad rozpoczęciem pracy w branży IT. 

Tematyka wykładów jest przeróżna – od tego, czym jest testowanie, jak zostać testerem, programistą, poprzez wykład o Nokii Academy, po wykłady o UX itp. Po wykładach odbywają się warsztaty, zwykle równocześnie, a miejsca są ograniczone. Z racji ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy na portalu evenea. Tematyka warsztatów często opiera się na nauce programowania, Scrum lub rozwijaniu umiejętności miękkich, jak planowanie swojej przyszłości i wystąpień publicznych. Z racji tego, że pracujemy teraz z domu, oferowane są webinary o bardzo ciekawej tematyce, jak stworzenie LinkedIn, Git itp. – każdy znajdzie tu coś dla siebie – zapraszam na fanpage, co tydzień pojawia się nowe spotkanie online.

 • Program mentoringowy dla kobiet – organizowany przez Girls for Girls, dedykowany dla kobiet interesujących się szeroko pojętym IT. Każda kobieta znajdzie tu miejsce dla siebie, rozwijając swoje kompetencje miękkie, budowanie pewności siebie, oraz aspekty techniczne. Jest to inicjatywa, gdzie każda z uczestniczek jest traktowana indywidualnie i do niej dostosowany jest program szkoleń. Mentorami są pracownicy i pracowniczki wrocławskiego oddziału Nokii. Szkolenia odbywają się w towarzystwie mentora oraz u...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy