Model pracy hybrydowej zakłada, że pracownicy firmy mogą łączyć pracę stacjonarną z biura z pracą zdalną. Model ten zakłada różne konfiguracje, które zależą od specyfiki, kultury i możliwości firmy. W jednych firmach oznacza to stały podział zespołów, które pracują zdalnie i stacjonarnie. W drugich – polega na rotacji zespołów, które naprzemiennie według ustalonego grafiku pracują zdalnie lub w biurze. W jeszcze innych – rozumiany jest jako swobodne korzystanie z pracy zdalnej przy zapewnionym stałym dostępie do biura.
- Model hybrydowy to z jednej strony szansa dla firmy na znalezienie talentów spośród większej puli osób potencjalnie zainteresowanych pracą (ograniczenia dotyczące lokalizacji nie mają znaczenia), zmniejszenie kosztów związanych z wynajmem powierzchni biurowej czy też zwiększenie elastyczności działania. Na przykład: kiedy trzeba zorganizować warsztaty, które wymagają fizycznej obecności, firma dysponuje przestrzenią, z której mogą skorzystać i osoby pracujące zdalnie, i te pracujące w biurze. Jeśli natomiast firma uzna, że np. koszt dojazdu osób zdalnie pracujących na warsztaty jest niewspółmierny do rangi warsztatów, może zorganizować je w formie zdalnej – na obie opcje jest przygotowana.
- Z drugiej strony dla pracowników model hybrydowy oznacza większą elastyczność pracy tam, gdzie jest to dla nich wygodne, i wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Pracownik, który potrzebuje zostać w domu, bo np. czeka na dostawę mebli, nie musi brać dnia wolnego w pracy z uwagi na nieobecność w biurze. Jeśli to czekanie nie oznacza całego dnia stania w oknie, wypatrując upragnionej przesyłki, to w tym czasie może wykonywać swoje zawodowe obowiązki, nie tylko nie narażając się na zaległości w pracy, ale też nie tracąc dnia wolnego.
Organizacje rozważające model hybrydowy muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chcą go wdrożyć oraz czy są gotowe zupełnie zmienić sposób myślenia o pracy i budowaniu zespołu.
Naturalna ewolucja
Wprowadzenie modelu hybrydowego w Livespace to długi proces – odbywał się stopniowo i miał przebieg ewolucyjny. Każdy kolejny etap nie wydarzyłby się, gdyby wcześniejsze nie zakończyły się sukcesem.
Firma na początku swojej działalności operowała wyłącznie z Warszawy. Założyciele Livespace pracowali na co dzień z własnych mieszkań, a spotykali się tylko wtedy, gdy było to niezbędne. Taki tryb kooperacji był możliwy dzięk...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "HR Business Partner"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!