HR i produkcja - Jak zorganizować miękki HR w firmie produkcyjnej?

Kierunek rozwój Otwarty dostęp

Odpowiednio dobrane działania HR-owe są wyzwaniem w wielu firmach produkcyjnych, trzeba zatem zadbać o kluczowy aspekt, który staje się fundamentem do budowania dobrej kultury organizacyjnej: bezpośrednie relacje między HR a menedżerami produkcji i brygadzistami.

Moment, kiedy HR-owiec przekracza próg firmy produkcyjnej, nawet najbardziej nowoczesnej, globalnej korporacji, i widzi halę produkcyjną z pracującymi w niej ludźmi, zdaje sobie sprawę, że z tego, o czym marzył, nie zrobi prawie nic. Nie zatrzyma produkcji, aby zorganizować event. Musi zacząć kombinować inaczej. I najważniejsza kwestia: nie jest w stanie osiągnąć swoich celów, robiąc to w pojedynkę. Powinien nastawić się na bardzo bliską współpracę z produkcją. 
Jedną z firm produkcyjnych, w której mimo tych trudności bardzo dobrze sprawdza się employer branding i programy rozwojowe, jest Arjo. Arjo to firma produkująca sprzęt medyczny wysyłany do szpitali i miejsc opieki na całym świecie. W hali w Komornikach pod Poznaniem od 12 lat produkowane są m.in. łóżka szpitalne, podnośniki dla pacjentów, materace przeciwodleżynowe, opaski przeciwzakrzepowe, myjki do sprzętu szpitalnego. Arjo zatrudnia w Polsce 700 osób, w tym blisko 500 to pracownicy produkcyjni. Pozostali to inżynierowie, konstruktorzy, specjaliści od zakupów, reklamacji, logistycy i osoby z działów wspierających, jak HR czy finanse.

From Power Point to action

Arjo to firma o szwedzkich korzeniach, z bardzo jasno zdefiniowaną kulturą organizacyjną. Skojarzenia ze Szwecją są oczywiste – zarządzanie na miękko i praca blisko ludzi. 
Jest kilka zasad i wartości, które budują firmę. Można je znaleźć w folderach i na ścianach w budynku. Dużo firm mówi o pasji, współpracy i partnerstwie. W Arjo ważne są też współodpowiedzialność i otwartość. W praktyce oznacza to politykę otwartych drzwi, dostępność menedżerów i brygadzistów, bycie...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI